Od leve: Mojca Gruntar Činč, Alenka Kraigher, Franc Strle (Foto: Tina Dokl)

Odziv na prašičjo gripo

Nov virus influence A (H1N1) se je razširil v nekatere evropske države, primere okužbe so potrdili v Nemčiji, Veliki Britaniji, Španiji in Avstriji. Zdravila Tamiflu, ki omili potek bolezni, naj bi bilo v Sloveniji dovolj. Zaščita je tudi ustrezna higiena. Razglašena je četrta faza pandemske pripravljenosti.

V ZDA so včeraj potrdili prvi smrtni primer zaradi prašičje gripe, umrl je triindvajsetmesečni otrok iz Teksasa. To je prvi smrtni primer izven Mehike. Francija bo Evropsko unijo prosila za ustavitev poletov v Mehiko.

Ljubljana – »Slovenija je v fazi povečane budnosti. To pomeni, da bomo najverjetneje zmožni dovolj zgodaj zaznati nov virus influence A (H1N1) tudi pri nas in v tem primeru pravilno ravnati,« je na včerajšnji novinarski konferenci povedala dr. Alenka Kraigher, predstojnica Centra za nalezljive bolezni Inštituta za varovanje zdravja in dodala: »Podatki o obolelih se dnevno spreminjajo, Svetovna zdravstvena organizacija jim skrbno sledi in ocenjuje tveganje, tako da posameznim državam lahko priporoča ukrepe.«

Mehika je epicenter pojava bolezni, ki jo prenaša nov virus influence A (H1N1). Po do zdaj znanih podatkih se je virus, ki je povzročal bolezen pri prašičih, izjemoma prenesel na človeka, in ker je spremenil svoje lastnosti, se prenaša s človeka na človeka. Od tod tudi ime prašičja gripa, za katerega pa na slovenski veterinarski upravi opozarjajo, da ni ustrezno. S tem virusom se tudi ne okužimo, če jemo svinjsko meso.

Kako prepoznamo bolezen

Nov virus se prenaša enako kot virus običajne sezonske gripe s kužnimi kapljicami, ki nastajajo pri kašljanju, kihanju, govorjenju, torej ob tesnem stiku z okuženo osebo. »Tudi bolezen poteka s podobnimi znaki kot običajna gripa. Pojavi se nenadoma, značilni znaki so mrazenje, povišana telesna temperatura, bolečine v mišicah in kosteh, suh kašelj, slabo počutje. Bolniki so kužni, dokler imajo simptome okužbe oziroma do sedem dni po začetku bolezni. Mlajši otroci so verjetno kužni dlje časa,« je povedal dr. Franc Strle, predstojnik Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja v ljubljanskem Kliničnem centru. Iz Mehike poročajo tudi o težjem poteku bolezni, v državi je do včeraj umrlo že 159 ljudi, iz drugih državah pa poročajo o milejših oblikah.

Zaščita pred okužbo je ustrezna higiena: pri kašljanju si zakrijemo usta, pogosto si umivamo roke. Izogibamo se stikom z bolnimi ljudmi, če pa bi vseeno zboleli, ostanemo doma, da okužbe ne širimo naprej.

Je zdravila dovolj?

V Sloveniji je na zalogi petsto tisoč odmerkov zdravila Tamiflu, ki naj bi skrajšalo in omililo potek bolezni. »Zdravila je dovolj. Pomembno je, da bodo tisti, ki so bili pred kratkim na ogroženih območjih, zlasti v Mehiki, ob simptomih bolezni poiskali zdravniško pomoč. Zdravljenje je treba začeti 48 ur po začetku simptomov,« je povedala Mojca Gruntar Činč, v. d. generalne direktorice Direktorata za javno zdravje na ministrstvu za zdravje, Franc Strle pa je opozoril na smotrno predpisovanje zdravila. Ni dokazano, ali je morda cepivo proti običajni, sezonski gripi učinkovito pri prašičji gripi. »Verjetno obstaja navzkrižna – delna imunost tudi pri novemu virusu prašičje gripe, a bodo to potrdili šele z raziskavami,« je povedala Alenka Kraigher.

Kako je pripravljena Slovenija

»Zdravstveni delavci so seznanjeni s postopki, kako ravnati v primeru suma okužbe s prašičjo gripo,« je zagotovila Činčeva. Na spletni strani slovenskega ministrstva za zunanje zadeve je bilo še včeraj dopoldne samo obvestilo, da odsvetujejo vsa potovanja v Mehiko, ki niso nujna. Letališče dr. Jožeta Pučnika še včeraj ni imelo omejitev. »Letališče nima direktne povezave z drugimi kontinenti, na mednarodnih letališčih, na katerih prestopajo slovenski potniki, pa že izvajajo določene preventivne aktivnosti,« je razložila Kraigherjeva. Bolnišnice imajo dovolj prostora za posamične primere, v primeru izbruha pandemije pa, kot pravi Franc Strle, ni države na svetu, ki bi imela dovolj prostora v bolnišnicah za vse bolnike.

Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) je včeraj razglasila četrto od skupno šestih faz pandemske pripravljenosti. V četrti fazi se tveganje za pojav pandemije močno poveča, ne pomeni pa, da je pojav pandemije neizbežen. Države morajo o kroženju virusa poročati SZO in izvajati ukrepe za zmanjšanje širjenja virusa. Danes se bodo v zvezi s tem sestali tudi ministri Evropske unije. Sicer naj bi bile prve doze cepiva proti prašičji gripi pripravljene šele v štirih do šestih mesecih, a potrebno bo še nekaj mesecev več, da se izdelajo večje količine.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / sreda, 1. julij 2009 / 07:00

Skoraj petsto samomorov na leto

Srečanje članic Evropskega združenja svojcev ljudi z duševnimi motnjami EUFAMI. Odločeni, da se bodo še bolj zavzeli za reševanje problematike samomorilnosti in za razvoj sodobnih služb duševnega zdra...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 3. julij 2008 / 07:00

Navdušile tudi v vazah

V Arboretumu so se na petem rožnem dnevu zbrali ljubitelji vrtnic iz vse Slovenije.

Zanimivosti / četrtek, 3. julij 2008 / 07:00

Traktoristi presenetili Jožeta

Glinje pri Cerkljah - Na praznik državnosti 25. junija je bil Jože Jerič, po domače Ajdovčev iz Glinj pri Cerkljah, star 50 let. Jože je najbolj znan kot mehanik in servis...

Kranj / četrtek, 3. julij 2008 / 07:00

Še varnejši na poti v šolo

Predoslje - V želji, da bi bilo prečkanje cest na prehodih za pešce v neposredni bližini šol oziroma vrtcev za še bolj varno, so pri Mestni občini Kranj poskrbeli za nov varnostn...

Kranj / četrtek, 3. julij 2008 / 07:00

Tavčarjeva je spet zaživela

Minulo soboto Kranj še malo ni bil dolgočasno mesto, da je bilo veselo, tudi ko se zmračilo, pa so poskrbeli v Tavčarjevi ulici.

Zanimivosti / četrtek, 3. julij 2008 / 07:00

Jurčki dveh generacij

Štefanja Gora - Gobarji so letos že prišli na svoj račun. Tudi Peter Kvas iz Čirč pri Kranju je letos že nekajkrat gobaril, najraje po gozdovih na Štefanji Gori, koder se je tudi...