Prvi primer novega virusa gripe v Švici

Svetovna zdravstvena organizacija razglasila peto od skupno šestih stopenj pandemske pripravljenosti. V Sloveniji so zavrgli sume okužbe pri treh osebah.

Kranj – Po poročanju spletnega portala 24ur.com je danes zjutraj iz Švice prišla vest, da so v državi odkrili prvi primer okužbe z novim virusom gripe. Bolnik se je pred kratkim vrnil iz Mehike. V Evropi so okužbe potrdili tudi v Veliki Britaniji, Španiji, Nemčiji in Avstriji. Smrtni primeri so bili doslej v Mehiki in ZDA, v drugih državah pa ne. Generalna direktorica Svetovne zdravstvene organizacije (SZO) dr. Margaret Chan je včeraj zvečer povečala stopnjo pandemske pripravljenosti iz četrte v peto fazo. Peta faza pomeni, da se novi virus gripe, ki se širi s človeka na človeka, pojavlja v najmanj dveh državah regije. Večina držav v tej fazi še ni prizadeta, pričakuje pa se, da bo. To je faza intenzivnih priprav, organizacije, komunikacije in aktivacije načrtov za zmanjševanje pričakovane škode. Kot so sporočili z Inštituta za varovanje zdravja v Ljubljani, odločitev SZO temelji na epidemioloških podatkih, zbranih v državah z največjim številom zbolelih, in na oceni razširjenosti novega virusa influence, ki se prenaša s človeka na človeka.

 

V Sloveniji novega virusa (še) ni

V Sloveniji so obravnavali tri osebe z vročinsko boleznijo, od tega sta se dve osebi vrnili iz Mehike, ena pa iz ZDA. Pri vseh so naredili tudi laboratorijsko testiranje, rezultati so pokazali, da pri nobenem ne gre za gripo. Včeraj dopoldne sta Inštitut za varovanje zdravja obiskala predsednik vlade Borut Pahor in minister za zdravje Borut Miklavčič. Po posvetu s strokovnjaki je padla odločitev, da bodo danes ustanovili posebno koordinacijsko skupino za primer panademije gripe.

 

Simptomi bolezni, kaj lahko za preventivo naredimo sami

Bolezen pri ljudeh poteka s podobnimi znaki in simptomi kot običajna sezonska gripa: pojavijo se mrazenje, povišana telesna temperatura, izčrpanost, bolečine v mišicah in kosteh, bolečine v žrelu, suh kašelj. Iz Mehike poročajo tudi o težjem poteku bolezni s pljučnico, z odpovedjo dihanja in s smrtnim izidom. Podobno kot okužba z virusom običajne gripe tudi okužba z novim virusom gripe lahko poslabša osnovno, kronično bolezen. Nov virus se prenaša iz človeka na človeka (in ne z uživanjem svinjskega mesa!) enako kot virus običajne gripe s kužnimi kapljicami, ki nastajajo pri kašljanju, kihanju, govorjenju, torej ob tesnem stiku z osebo. Bolniki so kužni, dokler imajo znake in simptome okužbe oziroma do sedem dni po začetku bolezni. Mlajši otroci so verjetno kužni dlje časa.

 

Odsvetujejo se potovanja v Mehiko, če pa potujete v druge države, prej preverite aktualne razmere v državi.

 

Kdaj k dežurnemu zdravniku

Če ste na potovanju ali po vrnitvi domov zboleli z vročino in znaki okužbe dihal, na Inštitutu za varovanje zdravja svetujejo, da se po telefonu posvetujete s svojim zdravnikom. Na dežurne zdravnike v ambulantah nujne medicinske pomoči se obrnite le v primeru, če imate resnejše težave z zdravjem, ki zahtevajo takojšen pregled pri zdravniku in ukrepanje.

 

Slabo počutje, zmerno povišana telesna temperatura (do 38 stopinj Celzija), nahod in kašelj sami po sebi niso vzrok za obisk dežurnega zdravnika. Težave si v tem primeru poskušamo olajšati brez zdravniške pomoči tako, da vzamemo zdravilo proti vročini, uživamo dovolj tekočine in uporabimo kapljice za nos, če smo nahodni.

 

Pomoč pri dežurnemu zdravniku pa poiščemo, kadar se pridružijo težave z dihanjem, občutek pomanjkanja zraka, glavobol z bruhanjem, poslabšanje kroničnih bolezni. Bolj pozorni moramo biti pri majhnih otrocih, ko visoka vročina, zaspanost, premajhen vnos tekočin in znaki izsušitve narekujejo takojšen obisk pri zdravniku.

 

Kako se lahko zaščitimo pred okužbo

Širjenje okužbe preprečujemo (vir Inštitut za varovanje zdravja):

- s higieno kašlja; kadar kašljamo ali kihamo, si usta zakrijemo z robcem in ga po uporabi zavržemo v koš za smeti;

- s pogostim umivanjem rok z milom in vodo, učinkoviti so tudi robčki z alkoholnim razkužilom;

- z izogibanjem stikov z bolnimi ljudmi;

- če zbolimo, ostanemo doma, da ne širimo okužbe.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jezersko / torek, 12. julij 2022 / 12:42

Jezerska štorija

Na Jezerskem poteka pestro poletno dogajanje. Vrhunec bo sredi avgusta, ko bodo pripravili Ovčarski bal.

Objavljeno na isti dan


Slovenija / torek, 2. september 2014 / 15:37

Nova vlada sredi septembra

V tem mesecu naj bi dobili novo vlado. Miro Cerar, ki je bil za mandatarja izvoljen prejšnji ponedeljek, ima čas do 9. septembra, da državnemu zboru predlaga listo kandidatov za nove ministre.

Bled / torek, 2. september 2014 / 14:48

Protest zaradi obvoznic

Bled - Ob robu mednarodnega strateškega foruma na Bledu so domačini v torek pripravili protest, s katerim so želeli opozoriti na nevzdržne prometne razmere v središču Bleda. Blejci namreč še vedno...

Radovljica / torek, 2. september 2014 / 14:33

Cesta skozi Begunje spet odprta

Begunje – Konec tedna je spet stekel promet skozi središče Begunj, ki je bil vse poletje zaprt zaradi gradnje kanalizacijskega omrežja. Gorenjska gradbena družba je pospešeno zaključila dela na drž...

Kranj / torek, 2. september 2014 / 14:32

Prvi šolski dan s Trnuljčico

V šolske klopi je v gorenjskih osnovnih šolah včeraj prvič sedlo 2247 otrok. Obiskali smo jih v Osnovni šoli Matije Čopa v Kranju, kjer bo prvi razred obiskovalo 49 otrok.

Razvedrilo / torek, 2. september 2014 / 12:31

Slovenska folklora s pridihom modernega

Tako so v Kranjski Gori poimenovali simpatičen večerni, nedeljski dogodek, nekakšno veselico, ki so jo združili z degustacijami, plesom, glasbo, umetnostjo in predstavitvijo domačih okusov.