Marjan Mačkošek v pogovoru s člani upravnega odbora Območne gospodarske zbornice za Gorenjsko / Foto: Tina Dokl

Izvoz nam je usojen

Predsednik Gospodarske zbornice Slovenije je na obisku v Kranju poudaril nujnost izvozne naravnanosti slovenskega gospodarstva.

Kranj – Upravni odbor Območne gospodarske zbornice za Gorenjsko (OZG) se je pred dnevi v prostorih Zavarovalnice Triglav v Kranju znova sestal na razširjeni seji, na kateri so gostili predsednika Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Marjana Mačkoška. Tokratni gost je poudaril, da je gorenjsko gospodarstvo močno izvozno usmerjeno, kar pa je po njegovem mnenju tudi usoda celotnega slovenskega gospodarstva. »Smo majhna dvomilijonska ekonomija, zato se ne moremo primerjati npr. s 45-milijonsko Poljsko in se spraševati, zakaj multinacionalke hodijo tja, in ne k nam. Naš trg je enostavno premajhen za velike mednarodne korporacije pa tudi slovenske gospodarske družbe. A zakaj ne bi bila Slovenija dežela nišnih svetovnih prvakov? Takšnih podjetij imamo že sedaj, kolikor želite, zato sem tudi predsedniku vlade Miru Cerarju že predlagal, naj začnemo našo državo promovirati na ta način,« je v uvodu povedal. Kot je pristavil, se v Sloveniji premalo zavedamo izvoznega potenciala, saj bo imela Slovenija letos ob ocenjenih 31 milijardah evrov izvoza, kar je daleč največ med državami na območju nekdanje Jugoslavije, v blagovni menjavi s tujino približno milijardo evrov presežka.

Tudi na Gorenjskem rast izvoza

Zaradi izboljšanja gospodarske slike na evrskem območju izvoz krepi tudi gorenjsko gospodarstvo, saj ga je v prvih osmih mesecih povečalo za pet odstotkov, v istem obdobju pa je turizem ustvaril za dobrih devet odstotkov več nočitev kot lani. V zadnjih dveh letih naraščajo tudi investicije, povečuje se zaposlenost in znižuje stopnja registrirane brezposelnosti, ki je s 7,1 odstotka še vedno najnižja v državi (10,7 odstotka), je trenutne razmere v gorenjskem gospodarstvu na kratko predstavila Jadranka Švarc, direktorica OZG. »Primanjkuje nam delavcev tehniških poklicev, zato spodbujamo in podpiramo nove programe srednjih, višjih in visokih šol v regiji. V preteklosti smo podprli program mehatronika in energetika, letos pa nam je uspelo povečati vpis v Šolskem centru Škofja Loka za dodatnih 60 mest, tako da so se lahko v tehniške poklice vpisali vsi dijaki, ki so to želeli.«

Znova preveriti reprezentativnost

V približno poldrugo uro dolgem srečanju z gorenjskimi gospodarstveniki je Mačkošek spregovoril tudi o aktivnostih in težavah GZS. Slednje so po njegovem večinoma povezane z odpravo obveznega članstva, s čimer je oblast želela oslabiti njen vpliv na oblikovanje gospodarske politike. »Večina ključnih gospodarskih družb je vseeno ocenila, da imamo le združeni neko moč. Še vedno pa obstaja kup gospodarskih družb, ki niso včlanjene v GZS, a vseeno izkoriščajo vse, kar zbornica naredi,« je opozoril.

»Ekonomsko-socialni svet je farsa, saj ne sprejema konsezualnih in obligatornih sklepov, zato smo se tudi odločili za neke vrste bojkota,« je nadaljeval Mačkošek, ki tudi meni, da bi morali ponovno preveriti reprezentativnost vseh sindikatov in delodajalskih interesnih združenj. Kritičen je tudi do delovanja sindikatov, ki ne kažejo interesov za zaščito mlajših delavcev, njihove centrale pa pogosto silijo sindikate po podjetjih v odločitve, ki niso v interesu podjetij in zaposlenih. Gospodarstvo tudi zahteva, da se javna sredstva, ki jih gospodarstvo tudi ustvari, bolj pošteno in enakomerno porazdelijo po vseh deležnikih in se ob tem še kaj privarčuje, ne pa da glavnino sredstev prejme javni sektor, ki ob tem ni pripravljen varčevati, je dodal.

Podpovprečna zadolženost

Mačkošek je med drugim še ocenil, da so slovenska podjetja v zadnjih letih zelo znižala svojo zadolženost in so po zadnjih podatkih v Evropski uniji celo podpovprečno zadolžena, zato po njegovem ni več nobenih potreb po razprodaji slovenskega gospodarstva. »Banke tudi razmišljajo preveč birokratsko, danes se vse gleda le še skozi številke, zato se lahko zgodi, da bodo kmalu dobile novo konkurenco kar v podjetjih, ki imajo denar in ga bodo pripravljena posoditi drugim podjetjem,« razmišlja.

»Spremeniti je treba šolski sistem, ki zdaj producira funkcionalno nepismene ljudi. Manjka mu predvsem inovativnosti,« je še pozval Mačkošek. »Reforma šolskega sistema je zato najbolj nujna in jo morajo izvesti zdaj, saj bodo prvi rezultati vidni šele čez pet let,« je dodal. Odklonilno je spregovoril tudi o 1,4 milijarde evrov vrednem projektu drugega tira, ki po njegovem zaradi številnih interesov v ozadju predstavlja novi TEŠ 6 in bi ga morali nujno poceniti vsaj za polovico.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Domžale / torek, 4. december 2018 / 10:59

Razstava Odtisi src v glini

Domžale – V Menačenkovi domačiji v Domžalah bodo danes, 4. decembra, ob 18. uri odprli razstavo del varovancev Varstveno delovnega centra INCE Domžale. Varstveno delovni center INCE je regijski zav...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / četrtek, 22. julij 2010 / 07:00

Milkova šola v naravi

V Mengšu se odvija Milkova šola v naravi, Šalabajzer in Busanc se jeseni vračata, Kranjčanki sta se predstavili v Ljubljani, Zmago Jelinčič Plemeniti pa je izdal novo knjigo.

Avtomobilizem / četrtek, 22. julij 2010 / 07:00

Vedno in povsod z nahrbtnikom

Test: Volkswagen Golf Variant 1.6 TDI Comfortline

Mularija / četrtek, 22. julij 2010 / 07:00

Otroška peresa

Žarek 4 Sončni žarek je moje ime,vsako jutro pokukam izza gore.Vedno zgodaj vstanemin si oči pomanem. Posijem nad otroke,skuštrančke visok...

Mularija / četrtek, 22. julij 2010 / 07:00

Najraje so fotografirali osle

Na Ekološki kmetiji pri Jernejk se je končal otroški tabor S fotoaparatom po Motniku, na katerem je uživalo in ustvarjalo dvanajst otrok iz Kamnika in širše okolice.

Železniki / četrtek, 22. julij 2010 / 07:00

Včasih za kruh, danes priboljšek

Tudi 48. čipkarski dnevi v Železnikih so odlično uspeli. Po posameznih dneh so našteli tudi do dva tisoč obiskovalcev.