Srečanje Unescovih šol
Srečanje gorenjskih Unescovih šol na OŠ Davorina Jenka v Cerkljah so popestrili z delavnicami na temo globalnega učenja, prikazom afriške kulture, globalno vasjo ...
Prejšnji torek je na OŠ Davorina Jenka Cerklje potekalo srečanje Unescovih šol Gorenjske. Teh je v naši regiji petnajst (enajst osnovnih in štiri srednje šole), v Cerkljah pa so gostili predstavnike enajstih Unescovih šol. Prišli so z osnovnih šol Gorje, Mojstrana, Lesce, Cvetka Golarja Škofja Loka, Koroška Bela, Poljane, Stražišče, Toneta Čufarja Jesenice, gimnazij Škofja Loka in Jesenice ter Ekonomske gimnazije in srednje šole Radovljica. »Srečanje vsako leto poteka na drugi šoli. Pri nas smo ga pričeli z odprtjem razstave likovnih del, na katerih so učenci štirih Unescovih šol upodobili različne kulture, na naši so, denimo, ob pomoči učitelja Stephena Zuluja iz Zambije, ki ga dve leti gostimo v sklopu državnega projekta Sporazumevanje v tujih jezikih, ustvarjali na temo afriške umetnosti,« je pojasnila učiteljica Mojca Milek, koordinatorica dejavnosti Unesca na cerkljanski šoli.
Sledile so delavnice na temo globalnega učenja, ki jih je pripravila nevladna organizacija Humanitas, veliko zanimanja pa je pritegnila tudi globalna vas s predstavitvijo Indije, Grčije in Kitajske. Indijsko kulturo je predstavljala Indijka Habiba, ki je na OŠ Davorina Jenka na dvomesečni praksi v sklopu projekta Kulturno povezovanje, v katerega je vključeno študentsko izobraževalno društvo Aiesec Kranj. Obiskovalci so lahko okusili indijski kari, mnogi pa so dobili tudi enotedenski tatu, saj jim je Habiba s kano poslikala roke, kar je sicer navada tudi pri indijskih nevestah. Grčijo je predstavljala Grkinja Vaselina, ki opravlja prakso v Kranju, delček kitajske kulture pa je obiskovalcem približal Hui, kitajski učenec, ki obiskuje OŠ Stražišče. »Globalna vas se mi je zdela zelo zanimiva. Prvič sem poskusil grško solato, zanimiv je bil tudi fant s Kitajske, ki je pisal s kitajskimi pismenkami,« je povedal Rok Hudobivnik, sedmošolec iz Cerkelj.
Srečanje so sklenili v kulturni dvorani s prireditvijo, na kateri so učenci pod mentorstvom novega učitelja iz Zambije in profesorja Boštjana Kernca z glasbo in plesi predstavili delček bogate afriške kulture. Predstavnikom Unescovih šol so na koncu izročili še grafike v obliki panjskih končnic na temo ljudski ornament, ki so jih izdelali domači učenci.