Pomembni tudi serviserji
Morda ne veste, da tekme v biatlonu potekajo pozimi in poleti. Pozimi biatlonci uporabljajo smuči, poleti rolke.
Poleti je veliko treningov, potekajo priprave na zimsko sezono, od tekmovanj pa je najpomembnejše svetovno prvenstvo v poletnem biatlonu. Pozimi biatlonski tempo še naraste, saj je devet prizorišč svetovnega pokala, na katerih tekmovalci nastopijo tudi na več kot petindvajsetih tekmah, vsako leto pa je v biatlonu organizirano tudi svetovno prvenstvo.
Za brezhibno opremo tekmovalcev v slovenski biatlonski reprezentanci poleti skrbi Boštjan Lekan. Čez poletje je Boštjan poleg vodje servisa, tudi pomočnik moškega trenerja Uroša Velepca. Uredi tudi logistiko, hrano, napitke. Poskrbi, da imajo tekmovalci pripravljene rolke, kolesa in tekaške palice, ki so nekoliko prilagojene. Odpravlja napake pri orožju, največ jih je na lesenem delu, sledi novitetam in jih posreduje tekmovalcem.
Od prvega novembra, ko se začne zimska sezona, sta dva serviserja, poleg Boštjana še Anže Globevnik. Občasno jima pomagajo Matej Oblak, Matej Brvar in Robert Gasser. Ti fantje, so na tekmovanjih, pet ur pred štartom na testnih progah, da spoznajo sneg, preverijo vremenske pogoje. Na dan pripravijo do sedemdeset parov smuči, vsak tekmovalec izbere po štiri pare dan pred tekmo. Pred samo tekmo, pa dva para smuči, ki jih skupaj s serviserjem preverita na terenu in določita prvi par. Nazadnje se serviserji odločijo za najbolj optimalno pripravo smuči. Maža, struktura in končni sloj na drsni podlagi.
Za dober rezultat je pomembno, da so smuči dobro pripravljene. Boštjan pravi, da so imeli letos srečo s pripravo smuči, prizna pa, da niso vedno tako fantastično pripravljene kot na zadnjem prvenstvu.