Tudorjevo oprostili glavnega očitka
Na tretjem sojenju nekdanji direktorici BPT Tržič je kranjsko sodišče ugotovilo, da Doris Tudor z nakupom starih tkalskih strojev pred približno devetimi leti ni storila kaznivega dejanja.
Kranj – Sodni senat okrožnega sodišča v Kranju je ta teden nekdanjo direktorico Bombažne predilnice in tkalnice Tržič Doris Tudor oprostilo obtožbe, da je zlorabila svoj položaj, s tem ko naj bi med novembrom 1999 in junijem 2000 kupila 32 domnevno neuporabnih rabljenih tkalskih strojev zagrebške Svile, sebi in prodajalcu Heinzu Hasslerju iz Avstrije oziroma njegovemu podjetju Omega pa naj bi na ta način pridobila skoraj štirideset tisoč evrov protipravne premoženjske koristi. Sodišče pa je Tudorjevo na pogojno kazen dveh mesecev zapora obsodilo zaradi zlorabe položaja, ker je v tem obdobju Hasslerju neupravičeno oziroma kot nikdar zaključeno kompenzacijo odobrila prevzem približno tisoč evrov vrednega blaga v industrijski prodajalni BPT na Deteljici. Tudorjeva je bila predlani v Kranju zaradi zlorabe položaja, ker si je brez odobritve nadzornega sveta izplačala približno dva tisoč evrov nagrade za uspešnost, že pravnomočno obsojena na pogojno kazen dveh mesecev zapora, zato je sodišče izreklo enotno kazen – tri mesece zapora pogojno z enoletno preizkusno dobo. Sodba je bila razglašena v odsotnosti obtožene, njen zagovornik Radovan Cerjak pa je že napovedal pritožbo, kar najbrž pomeni zastaranje postopka, saj se zastaralni rok izteče novembra letos.
Tudorjeva je bila na kranjskem sodišču zaradi zlorabe položaja in protipravne pridobitve velike premoženjske koristi predhodno dvakrat obsojena na pogojno zaporno kazen. Prvič je bila spoznana za krivo junija 2004, a je višje sodišče v Ljubljani sodbo kasneje razveljavilo, ker je obtožena sredi sojenja ostala brez (obveznega) zagovornika. Drugič so jo obsodili decembra 2007, slabo leto kasneje pa je višje sodišče sodbo potrdilo le v delu, kjer je prvostopenjsko sodišče ugotovilo, da si je brez odobritve nadzornega sveta izplačala nagrado za uspešno delo.
Okrožna državna tožilka Renata Vodnjov je v končni besedi med drugim opozorila, da Tudorjeva ni poskrbela, da bi tkalske stroje še pred nakupom pregledali ustrezni strokovnjaki, kar kaže na to, da ji je bilo popolnoma vseeno, kakšni so stroji, saj njen namen ni bil zagotoviti uspešno poslovanje družbe, temveč pridobiti Omegi premoženjsko korist. Medtem ko Tudorjeva že ves čas trdi, da se ne čuti krivo za nobeno očitano dejanje, je njen zagovornik v zaključnem govoru poudaril, da z nakupom strojev nikakor ni storila kaznivega dejanja, temveč je kvečjemu sprejela slabo poslovno odločitev.