LTH gre v prisilno poravnavo
Neuspešna pogajanja z bankami so prisilila upravo LTH v napoved prisilne poravnave. V torek naj bi zopet začeli proizvodnjo.
Škofja Loka – V sredo sta direktor Loških tovarn hladilnikov (LTH) Miloš Kodre in njegov namestnik Primož Pegam na novinarski konferenci napovedala, da bo vodstvo v začetku maja na sodišče vložilo predlog za prisilno poravnavo, saj zadnji poskus dogovora z bankami o prodaji nepremičnin ni uspel. Vodstvo je namreč Novi Ljubljanski banki (NLB), ki ima nad LTH-jevimi nepremičninami hipoteko, predlagalo prodajo nepremičnin banki Hypo Leasing in nato najem teh nepremičnin, s čimer so si obetali pridobiti okoli milijon evrov likvidnih sredstev, vendar je NLB zadnji hip spremenila cenitev.
Kot smo že poročali, so se LTH že lani jeseni znašle v težkem likvidnostnem položaju po tem, ko je finančna družba Prvi faktor (v lasti NLB) prenehala odkupovati njihove sicer zavarovane terjatve. Ker niso bili sposobni nakupovati materiala za proizvodnjo, je ta od lanske jeseni hudo motena, položaj pa se je zaostril zlasti po novem letu, saj je proizvodnja v treh letošnjih mesecih tekla le dobrih dvajset dni. Zaostril se je tudi problem izplačila plač, saj je 320 zaposlenih decembrske plače dokončno prejelo šele sredi februarja, za januar pa pretekli teden le po šeststo evrov akontacije. Kot je zagotovil Pegam, bodo poračun te plače dobili v teh dneh, poleg tega pa so poravnali kreditne obveznosti zaposlenih za februar. Bolj razveseljiva je napoved, da bodo (s 95-odstotno zanesljivostjo) v torek znova zagnali proizvodnjo, saj da so se dogovorili za posel in kredit, ki to omogoča.
Sicer pa za vse prej kot rožnati položaj LTH-ja vodstvo krivi predvsem odnos z NLB, ki že lani ni izpolnila obljube o sanacijskem kreditu, nato pa še preprečila odkup terjatev. Ko smo vprašali, kaj je vzrok, smo dobili odgovor, da tega ne vedo, da pa je slišati o starih zamerah. Ob tem je bil predsednik sindikata David Švarc bolj direkten in omenil neporavnane račune med NLB in Jožetom Staničem (nekdanjim generalnim direktorjem Gorenja), ki je solastnik LTH in do nedavnega (v petek so sporočili, da je odstopil) tudi predsednik nadzornega sveta LTH.
Kot sta povedala prva moža LTH Kodre in Pegam, so za pripravo predloga prisilne poravnave potrebni revizija poslovanja, podrobna analiza stanja in načrt finančnega prestrukturiranja družbe, kar naj bi pripravili do začetka maja. Pričakujejo, da bo poravnava uspela, saj naj bi jo podprla največja upnika: iz vrst dobaviteljev družba Agovit (ki je v 78-odstotni lasti Miloša Kodreta) in Davčna uprava. Vseh 7,5 milijona evrov obveznosti naj bi konvertirali v lastninski delež, dolg do bank, ki je zavarovan s hipotekami, pa bi ostal nespremenjen.