Še vedno si na svojem
Preverili smo nekaj lokacij na Gorenjskem, kjer že imajo ali pa gradijo oskrbovana stanovanja. Kdor si lahko omogoči nakup ali najem oskrbovanega stanovanja, je preskrbljen na starost, pravijo sogovorniki.
Kranj – V zadnjih letih gre trend v smer gradnje oskrbovanih stanovanj. Tudi na Gorenjskem. Ne glede na to, ali so to stanovanja za prodajo ali najem, morajo investitorji upoštevati nekaj zlatih pravil: oskrbovana stanovanja so namenjena starejšim od 65 let, ki jim zdravstvene razmere dopuščajo samostojno bivanje, poleg tega morajo biti arhitektonsko prilagojena gibalno oviranim osebam. Vsako stanovanje je opremljeno z napravo za klic v sili, ki deluje 24 ur na dan; ravno iz tega razloga ter drugih socialnovarstvenih storitev oskrbovana stanovanja praviloma gradijo v bližini domov za upokojence. Nekateri jih prodajajo po tržnih cenah, ponekod so zaradi arhitekturnih posebnosti celo dražja od »navadnih« stanovanj, spet drugi, kot je Nepremičninski sklad pokojninskega in invalidskega zavarovanja, jih dajejo v najem po dokaj zmernih cenah.
V Zbiljskem gajupri Medvodah so bili z gradnjo oskrbovanih stanovanj z vložkom zasebnega kapitala leta 2001 med prvimi pri nas. En primer: leta 2001 je bila na tej lokaciji cena 50 kvadratnih metrov velikega stanovanja približno 100 tisoč evrov. Kot je povedala Vesna Stariha, direktorica Centra starejših v Medvodah,je vseh 84 stanovanj v Centru pokupljenih. Nekateri lastniki tam stanujejo, večinomapa lastniki ta stanovanja oddajajo v najem. Oskrbovana stanovanja so v kompleksu Centra starejših: v enem delu stavbe je dom upokojencev, v drugem pa oskrbovana stanovanja, ki imajo tudi svoj izhod iz stavbe.Center starejših skrbi za tekoče vzdrževanje oskrbovanih stanovanj, za investicijsko vzdrževanje pa skrbijo lastniki sami. Starihova je razložilanekaj prednosti: »Vsakooskrbovano stanovanje ima najmanj en gumb za nujen klic, s čimer je omogočeno 24-urno varovanje.Če na primer pride pri kakšnem stanovalcu do slabosti,do padca, mu lahko zelo hitro organiziramo nujno medicinsko pomoč. Domski zdravnik je prisoten vse dni v tednu. Proti doplačilu lahko stanovalciv različnih "paketih" koristijo še druge socialnovarstvene storitve našega centra, kot so osnovna in socialna oskrba, prehrana, čiščenje stanovanja, pranje perila, usluge fizioterapije in delovne terapije, hišniške storitve, spremstva ... Zdravstveno oskrbo nudimo v skladu s Pravili obveznega zdravstvenega zavarovanja.«
Starihova pa jeopozorila naen problem: »Čelastnik (to velja za lastniška in ne najemna stanovanja, op. a.) pred smrtjone uredizapuščinskih zadev, pride doprecejšnjega časovnega zamika, kaj bo s tem stanovanjem naprej. Trenutno imamo v našem centru dve prazni stanovanji, kerdedovanje še ni urejeno. Poleg tega naj bi ta stanovanja tudiob dedovanjuostala namenjena tistim, za katere so bila zgrajena: za starejše.«
Oskrbovana najemna stanovanja v Trzinu cenejša kot v Kranju
Nepremičninski sklad pokojninskega in invalidskega zavarovanja (Sklad) je lastnik 105 oskrbovanih stanovanj v Sloveniji. Prvič pa gradijo na Gorenjskem. Na Planini – jug v Kranju v bližini doma upokojencev bo predvidoma konec oktobra 2009 vseljivih trideset oskrbovanih stanovanj, razpis naj bi Sklad objavil sredi aprila. Stanovanja bodo izključno namenjena za najem, prednostno pravico bodo imeli, kot smo omenili že na začetku članka, starejši od 65 let, ki jim zdravstvene razmere dopuščajo samostojno bivanje ter so zmožni plačevati najemnino in druge stroške, ki so vezani na najem stanovanja. »Stavba bo opremljena z dvigalom, dostopi za invalide, parkirnimi mesti v kleti in zunaj. Vsako stanovanje bo imelo opremljeno kuhinjo in kopalnico, napravo za klic v sili in predpripravo za klimatsko napravo. V pritličju bo opremljen prostor za druženje stanovalcev,« je povedal direktor Sklada Florijan Bulovec in nadaljeval: »Cena najema za stanovanje površine 37 kvadratnih metrov bo približno 260 evrov na mesec, za 52 kvadratnih metrov približno 360 evrov na mesec. V to ceno niso zajeti stroški, ki jih bodo po dejanski porabi zaračunali dobavitelji in izvajalci za porabljeno energijo in vodo, RTV prispevek, skupni obratovalni stroški hiše, stroški storitev osnovne in socialne oskrbe ter stroški za telefonsko nujno pomoč (klic v sili) in morebitni drugi stroški v zvezi z uporabo stanovanja.«
Kaj bo, če bo prosilcev več, kot je stanovanj? Bulovec odgovarja: »Prednost pri najemu bodo imeli tisti starejši, ki potrebujejo občasno pomoč druge osebe, potem osebe, katerim zdravstveno stanje otežuje ali onemogoča uporabo sedanjega bivališča (arhitekturne ovire, neustrezno bivalno okolje ali oddaljenost od urbanih središč …) in starejše osebe in najemniki stanovanj, ki so v lasti Sklada.«
Sklad gradi tudi v Trzinu. Že so zaključili razpis za najem štirinajstih oskrbovanih stanovanj (prijav je bilo 45!), ki bodo vseljiva to poletje. »V Trzinu je cena najema ugodnejša kot v Kranju in znaša za stanovanje v velikosti 37 kvadratnih metrov 170 evrov, za stanovanje velikosti 53 kvadratnih metrov pa 240 evrov. Pri tej investiciji je sodelovala občina Trzin z oprostitvijo plačila komunalnega prispevka. Tako je bila dosežena nižja vrednost investicije, ki se odraža v nižji najemnini. V Kranju temu ni bilo tako,« je še povedal Bulovec. Pojasnil je namreč, da Sklad v vsaki občini, v kateri gradi, poskuša skleniti dogovor, da jim občina da neodplačno stavbno pravico za dobo 99 let in jih oprosti plačila komunalnega prispevka. V Kranju ima Sklad v načrtu gradnjo oskrbovanih stanovanj v kareju pri Zdravstvenem domu Kranj, v tem primeru pa se dogovarjajo s kranjsko občino za neodplačno stavbno pravico in oprostitev plačila komunalnega prispevka. »Imamo tudi idejno rešitev za nadzidavo enega trakta Doma upokojencev v Kranju, kjer bi lahko pridobili okoli deset oskrbovanih stanovanj,« je še povedal Florijan Bulovec.
Oskrbovana stanovanja za prodajo
Ostanimo še v Kranju. Družba Gradbinec GIP na Planini gradi 38 oskrbovanih stanovanj za prodajo na prostem trgu. »Stanovanja bodo velikosti garsonjer, enosobnih in dvosobnih stanovanj. Socialnovarstvene storitve za potrebe starostnikov bodo zagotovili v bližnjem Domu upokojencev Kranj,« je povedal vodja projekta pri Gradbincu GIP Robert Evačič. Začetek prodaje načrtujejo za maj 2009, o ceni kvadratnega metra pa Evačič še ni želel govoriti.
»Družba Gradbinec GIP načrtuje tudi gradnjo naselja Taber - "Naselje brez ovir" na lokaciji med vasema Poženik in Šmartno v občini Cerklje. Ureditveno območje lokacijskega načrta je namenjeno izgradnji naselja za bivanje starejše populacije s prepletom programov, ki omogočajo bivanje vsem, ki potrebujejo varno in urejeno naselje. V tem programu je med drugim tudi 44 oskrbovanih stanovanj,« je povedal vodja projekta Taber pri Gradbincu GIP Gregor Mihelič. A najprej morajo do julija 2010 na tej lokaciji zgraditi dom za starejše občane, šele potem bo na vrsti gradnja oskrbovanih stanovanj.
Na Jesenicah bo podjetje Oniks Invest gradilo oskrbovana stanovanja v bližini Doma upokojencev dr. Franceta Berglja, v objektu bivše trgovine Tuš. »Na občini Jesenice so že sprejeli spremembo prostorskih dokumentov, v kratkem pričakujemo tudi gradbeno dovoljenje. Z gradnjo naj bi začeli maja in zaključili konec letošnjega leta. Oskrbovanih stanovanj bo 28, vsa bodo za prodajo, o ceni kvadratnega metra je v tem trenutku težko govoriti,« je povedal Vinko Pogačnik, izvršni direktor v podjetju Oniks Invest.
Oskrbovana stanovanja bodo gradili tudi ob domu dr. Janka Benedika v Radovljici. Eden od dveh investitorjev, podjetje IGR, naj bi gradnjo osmih oskrbovanih stanovanj začelo že to poletje. Drugi investitor, podjetje Remand, pa je pred kratkim zaprosil za spremembo lokacijskega načrta, saj želi graditi manjše stanovanjske enote od načrtovanih, tako da dokončno število enot še ni znano.
Nekateri vztrajajo, drugi se zaradi krize tudi umikajo
Občina Kamnik ima za gradnjo oskrbovanih stanovanj predvidenih skoraj 20 tisoč kvadratnih metrov zemljišča ob sedanjem domu starejših občanov, vse potrebno je pripravljeno tudi v prostorskih aktih. Prostora je za 147 stanovanj v enem delu in 30 v drugem delu. Imeli so že dva investitorja, a se je večji zaradi ekonomske krize od projekta začasno umaknil. Bo pa 30 oskrbovanih stanovanj v štirih večstanovanjskih atrijskih stavbah gradilo podjetje Vistra. Stanovanja se bodo prodajala ali dajala v najem, cena se bo oblikovala glede na stanje na trgu. Neuradno naj bi se cene omenjenih stanovanj v Kamniku gibale okoli 2300 evrov za kvadratni meter. Investitor še čaka na gradbeno dovoljenje, stanovanja naj bi bila vseljiva leto dni po pridobitvi dovoljenja.
V Komendi bodo temeljni kamen za medgeneracijski center, v katerem bo tudi 16 oskrbovanih stanovanj, položili junija letos. Občina bo več milijonov evrov vreden projekt podprla sama, če s financiranjem ne bo težav, bo center dokončan in vseljiv predvidoma v dveh letih. Koncesijo za opravljanje dejavnosti so že pridobili, cen za oskrbovana stanovanja pa še niso določili.
Predvidoma 102 oskrbovani stanovanji bo v Domžalah v sklopu centra za starejše, ki bo do leta 2011 zrasel med Srednjo šolo Domžale in športnim stadionom, gradilo Gradbeno podjetje IMP. Projekt, vreden 20 milijonov evrov, je v fazi pridobivanja soglasij in dovoljenj, gradbeno dovoljenje pričakujejo do konca tega leta. Občina Domžale bo v investiciji sodelovala s plačilom komunalnega prispevka in investicijo v domski center, investitor pa zaradi slabšega povpraševanja že razmišlja, da bi zmanjšali predvideno število oskrbovanih stanovanj in povečali mesta v domskem delu.
Oskrbovana stanovanja so dokaj nova oblika kakovostnega bivanja na jesen življenja, še posebej za tiste, ki nimajo priložnosti, želje, ali možnosti za medgeneracijsko sobivanje. A so glede na aktualne cene dostopni predvsem za tiste s kar dobro pokojnino oziroma za tiste, ki imajo že sicer kakšno nepremičnino, ki jo lahko prodajo – v zameno za samostojnost na jesen življenja.