Uporaba interneta in blogov

Decembra 2008 so bili objavljeni Eurostatovi podatki o uporabi interneta in sodobnih informacijsko-komunikacijskih tehnologij ter storitev v gospodinjstvih.

Podatki se nahajajo na spletni strani http://epp.eurostat.ec.europa.eu. V raziskavi so sodelovale države članice Evropske unije. Ciljna populacija so bili posamezniki stari med 16 in 74 let, oziroma gospodinjstva z vsaj enim članom, ki je star od 16 do 74 let. V Sloveniji je bila raziskava izvedena s telefonskimi in osebnimi intervjuji.

V splošnem ugotavljamo, da se uporaba in dostop do interneta v Sloveniji giblje pod povprečjem Evropske unije. Deleži uporabnikov interneta stagnirajo oziroma naraščajo počasneje, kot je evropsko povprečje. Prav tako je nekoliko pod evropskim povprečjem, ki je 25,62 odstotka, tudi delež gospodinjstev z dostopom do interneta. V Sloveniji je ta delež sedaj v okviru 59 odstotkov. V obdobju od leta 2007 do 2008 je delež gospodinjstev z dostopom do interneta v Sloveniji zrasel le za eno odstotno točko, povprečje v Evropski uniji pa je bilo 6 odstotnih točk. Delež gospodinjstev s širokopasovnim dostopom do interneta v Sloveniji je enak povprečju EU in znaša 50 odstotkov. Najvišje deleže gospodinjstev z dostopom do interneta beležijo skandinavske države, saj tam deleži presegajo 80 odstotkov.

Pri lokaciji dostopa do interneta je Slovenija nekoliko nad povprečjem pri dostopu v izobraževalni instituciji, od koder dostopa do interneta 9 odstotkov uporabnikov, 28 odstotkov pa jih do interneta dostopa na delovnem mestu. Glede dostopa od doma je Slovenija še vedno pod povprečjem EU, ki je 55 odstotkov, v Sloveniji je delež posameznikov, ki dostopajo do interneta od doma 48 odstotkov. Najvišje deleže dostopa od doma beležijo v severnih oziroma skandinavskih državah, kjer ti deleži presegajo 70 odstotkov.

Blogi so v Sloveniji čedalje bolj priljubljeni, kljub temu da so k nam prišli s precejšnjo zamudo, podobno kot prihajajo k nam z zamudo tudi spletna socialna omrežja. Bloge je leta 2008 bralo skoraj 300 tisoč ali 24,2 odstotka rednih uporabnikov spleta, lastne bloge pa je imelo in vzdrževalo okoli 44 tisoč oseb. V primerjavi z EU, kjer bloge bere 15 odstotkov celotne populacije, ustvarja in vzdržuje pa jih 4 odstotke, jih v Sloveniji s 17 odstotki očitno beremo nekoliko raje, kot je v povprečju EU, ustvarjamo pa jih v bistveno manjšem obsegu, saj to počne le 2 odstotka celotne populacije. Povečalo se je tudi število oseb, ki komentirajo bloge. V letu 2008 jih je okoli 88 tisoč med uporabniki interneta, kar predstavlja 5 odstotkov vseh oseb, starih od 10 do 74 let, oziroma 9 odstotkov rednih uporabnikov interneta. Pri tem je bloge vsaj enkrat obiskalo 42,5 odstotka uporabnikov ali okoli 452 tisoč oseb.

Veča se število uporabnikov, ki imajo lasten blog. Leta 2005 so imeli slovenski uporabniki interneta okoli tisoč blogov, danes ugotavljamo, da ima lasten blog več kot 68 tisoč posameznikov. Uporabniki in ustvarjalci blogov so predvsem mlajši uporabniki interneta. Obiskovalci blogov so v največji meri stari od 16 do 34 let, intenzivni uporabniki interneta, ki ga obiskujejo večkrat dnevno ali skoraj vsak dan, ter šolajoči, in tisti, z višjo šolo ali več. Največ tistih, ki imajo svoj blog, je starih, od 16 do 34 let, le 9,4 odstotka lastnikov blogov je starejših od 35 let. Za lastnike je značilno, da zelo pogosto uporabljajo internet, kar 40 odstotkov lastnikov pa je šolajočih.

Podatki in rezultati v Sloveniji sovpadajo tudi s trendi iz tujine. Slovenija je presenetljivo blizu ZDA po deležu uporabnikov interneta, ki so že kdaj brali blog koga drugega, saj je v ZDA takih 33 odstotkov, v Sloveniji pa 29,8 odstotka uporabnikov interneta. Predvsem je v Sloveniji manj lastnikov blogov, saj jih je v ZDA 12 odstotkov, v Sloveniji pa le 4,5 odstotka uporabnikov. Vendar analize kažejo na to, da se bo ta številka kmalu povečala.

Včasih suhoparni statistični podatki podajo pravo sliko razvoja in trendov v družbi. So pa številke dostikrat predmet hvale posameznih uspešnih držav. Slovenija jim vsekakor dobro sledi.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / sobota, 9. januar 2010 / 07:00

Dijakom odpirajo še nova vrata

Na kranjski gimnaziji so v sredo predstavili novo pridobitev, to je program mednarodne mature.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 9. april 2009 / 07:00

Slavni Ziljan na Glasovi preji

Tokratna že 98. Glasova preja je bila prva v zamejstvu. V Bistrici na Zilji smo jo v soboto organizirali v spomin na Matija Majarja Ziljskega. Miha Naglič se je pogovarjal s poznavalcem Majarjevega ži...

Kronika / četrtek, 9. april 2009 / 07:00

Smrtna nezgoda traktorista

Med vožnjo med Malenskim Vrhom in Lazami je v četrtek 73-letni domačin s traktorjem zapeljal po strmem gozdnem pobočju navzdol. Prevračanja ni preživel.

Kronika / četrtek, 9. april 2009 / 07:00

Zagorelo pod daljnovodi

Kranj - V nedeljo popoldne je zagorela podrast pod daljnovodi na sedlu med Joštom in Šmarjetno goro. Požar se je zaradi vetra nevarno širil proti bližnjemu gozdu, zato so poleg p...

Splošno / četrtek, 9. april 2009 / 07:00

Depresija se priplazi počasi

Depresija je vedno pogostejša anksiozna motnja, ki nastane kot posledica kemičnega neravnovesja v možganih. O njej govorimo, ko so žalost, slabo razpoloženje, obup in strah prisotni v veliko večji mer...

Zanimivosti / četrtek, 9. april 2009 / 07:00

Uspešna krvodajalska akcija

Britof – Krajevna organizacija Rdečega križa Britof je ob koncu marca organizirala krvodajalsko akcijo. Kot navaja sekretarka Metka Žibert, je kri darovalo 38 krajanov, med njimi...