KIK v finančnih težavah
V KIK-u še vedno niso uničili starih eksplozivnih sredstev, zato jim grozi izvršba. "Sredstva so zelo nevarna in gre za sprenevedanje," opozarja Cveta Zalokar Oražem.
Kamnik – V Kemijski industriji Kamnik (KIK) še vedno skladiščijo nevarna eksplozivna sredstva, ki bi jih morali z denarjem, ki so ga od države že dobili, uničiti že leta 2002. Dlje časa nerešene lastniške razmere so zdaj urejene, podjetje pa je v minulih tednih obiskalo že več inšpekcij, ki so izdale odločbe enake vsebine – blago, ki bi že moralo biti uničeno, je treba uničiti.
Odločba Inšpektorata za varstvo pred naravnimi nesrečami je že postala izvršljiva, a nevarna sredstva v KIK-u ostajajo. Zakaj do uničenja še ni prišlo, smo vprašali direktorja Aleša Erbežnika, ki je prejšnjega direktorja Igorja Krena zamenjal sredi februarja. »V okviru nove zakonodaje, ki je začela veljati lani, je materiale možno uničiti v roku dveh let. Ponudbo in načrt za izvedbo že imamo, še prej pa moramo izvesti popis sredstev, ki bo zaključen v 45 dneh,« je povedal Aleš Erbežnik in dodal, da gre za šolska eksplozivna sredstva manjših moči ter razne vžigalnike in sredstva, ki so bila kot ostanki proizvodnje k njim pripeljana v času po osamosvojitveni vojni. Dodaja še, da bi izvršba lahko usodno vplivala na njihovo poslovanje in ni racionalna rešitev. Za uničenje sredstev naj bi bilo potrebnih milijon evrov.
Po Civilni iniciativi za Kamnik, ki si že dlje časa prizadeva za pospešitev uničenja, je pred dnevi na težave v KIK-u opozorila tudi poslanka Zares Cveta Zalokar Oražem. »Izgovori, da je podjetje v težavah, da snovi niso tako nevarne in da se težave, ki naj bi nastajale nekaj desetletij, ne dajo odpraviti tako hitro, se nam zdijo nezaslišani. Gre za sprenevedanje in zavlačevanje. Sredstva, ki jih tam skladiščijo, so – kot so mi zagotovili strokovnjaki – zelo nevarna in država mora k uničenju pristopiti takoj,« je odločna Oražmova, ki velik del krivde pripisuje tudi Uradu RS za kemikalije, kjer niso pravočasno ukrepali.
Stanje v KIK-u pa se slabša tudi zaradi finančnih težav. »V lanskem letu je zaradi naklepno slabega vodenja družbe nastalo za 1,5 milijona evrov izgube. Naročil imamo sicer dovolj, delavci so motivirani, sanacijski načrt je pripravljen, v prihodnjih letih se bomo lotili preoblikovanja osnovnega programa družbe,« je optimističen Erbežnik, ki računa tudi na pomoč Joca Pečečnika, ki je družbi že posodil šeststo tisoč evrov. A ta sodelovanje zanika: »Mi smo se v preteklosti zaradi lokalne pripadnosti trudili, da bi KIK rešili, a podjetje se je izkazalo za tipičen in vzoren primer gospodarskega kriminala. V družbo s to upravo ne verjamem več, zato bom naredili vse, da svoj posojeni denar dobimo nazaj. Posel me v nobenem primeru ne zanima več.«