Osli so bistri, a zelo trmasti
Milan Oblak iz Opal nad Žirmi sodi med največje rejce oslov na Gorenjskem. Ta čas jih ima devet, predstavljajo pa mu veliko veselje. Na njegovi kmetiji že vrsto let potekajo tudi oslovske dirke.
Opale nad Žirmi – Milan Oblak iz Opal nad Žirmi se je z rejo oslov začel ukvarjati pred desetimi leti. »Začela sva skupaj s prijateljem iz Črnega Vrha. Sprva sva imela osla in oslico, ki sta se poleti pasla pri njem, pozimi pa so bili na naši kmetiji,« se spominja Milan. Zdaj že vrsto let osle redi sam oz. skupaj z ženo Miro, ta čas pa imata osem samic in samca dalmatinske pasme. »Imava jih zaradi veselja. Na naši kmetiji smo že šestkrat priredili oslovske dirke, sicer pa se jih udeležujem tudi v drugih krajih,« pove gospodar kmetije pr' Laznari, kjer poleg oslov redijo tudi prašiče, koze in krave. Glavna vira dohodka sta prodaja kravjega mleka in gozdarstvo, osli pa, kot že omenjeno, bolj kot zaslužek prinašajo veselje …
Vsako leto se pri Oblakovih v povprečju skotijo štirje oslički. »Oslice jih 'nosijo' deset dni manj kot eno leto. Da so breje, ugotoviš šele mesec in pol pred kotitvijo, ko začnejo 'delati' vime. Na začetku nismo kaj dosti vedeli o tem, sproti smo se učili,« se spominja Milan. Osle med osmim in dvanajstim mesecem starosti prodajo. Samec stane od 440 do 550 evrov, oslica pa je okoli 50 evrov dražja. »Doslej še nismo imeli težav s prodajo. Kupci me poiščejo sami, prihajajo iz vse Slovenije, osla pa si omislijo za hobi,« je pojasnil gospodar. Na vprašanje, ali kakšnega osla na kmetiji tudi zakoljejo, je odvrnil, da se je to doslej zgodilo samo dvakrat: pred leti je eden imel hude težave z nogami, drugi pa je pretirano grizel. »Oslovo meso je sicer dobro, zelo podobno je konjskemu. Zrezki so dobri, predela se ga lahko v salame …, vendar pa od enega osla ni veliko mesa. Od odrasle živali z 200, 250 kilogrami ga je le 50 kilogramov,« je dodal.
V zimskem času imajo osle v hlevu, dvakrat dnevno jih hranijo s senom in travno silažo. Mira pove, da so zelo nezahtevni in da z njimi ni veliko dela, toplejše mesece pa preživijo na paši: »Lahko se pasejo tudi skupaj s kravami. Prav nič niso izbirčni, tisto, česar krava ne poje, za njo 'pospravi' osel.«
Osli so sicer najbolj znani po veliki trmi. »Večkrat jo pokažejo tudi na oslovskih dirkah. Če te je vajen, te še kar uboga, če pa se odloči, da se ne bo premaknil, ga nima smisla na silo premikati ali vleči,« je razložil Milan. Ob tem doda, da so osli bistre živali, čeprav večina ljudi meni nasprotno, so pa tudi zelo dobri čuvaji. »Boljši so od psov, ponekod jih pasejo med ovcami, ker preženejo volkove. Tudi osel, ki smo ga pred leti morali zaklati, ker je ugriznil pet ljudi, je to počel, ker je bil neverjeten čuvaj. Ko se je avto pripeljal k hiši, je tulil, sicer pa se tudi drugi osli v takih primerih ponavadi oglasijo,« je še pojasnil.