Gorenjski glas v Majarjevi Zilji
Tokratna sobotna 98. Glasova preja je bila prva zunaj Slovenije. Organizirali smo jo na Koroškem, v Bistrici na Zilji, kjer se je rodil in dolgo tudi živel duhovnik, koroški narodni buditelj, jezikoslovec, zbiratelj ljudskega blaga in politik Matija Majar Ziljski. Miha Naglič je za gosta izbral dr. Teodora Domeja.
Kdo bi si mislil, da bomo kdaj Glasove preje organizirali tudi izven Slovenije. Včeraj se je to zgodilo, saj smo 98. Glasovo prejo organizirali v zamejstvu, v gostišču Stara Pošta v Bistrici na Zilji, ki sta jo pred sedmimi leti kupila in obnovila Pepca in Ludvik Druml. S prejo v Ziljski dolini smo se spomnili 200-letnice rojstva koroškega slovenskega duhovnika, jezikoslovca, narodnega buditelja, zbiralca ljudskega blaga in politika Matija Majarja Ziljskega, ki je vse življenje, še posebej pa od leta 1848 naprej sanjal o Zedinjeni Sloveniji, v kateri bodo lahko Slovenci živeli svobodno in govorili svoj jezik. V svojem programu Zedinjene Slovenije ni zahteval nič več kot drugi narodi, ki so takrat hrepeneli živeti svobodno v svojih državah. Želja se mu ni uresničila, zato je bil v tem oziru nekakšen »koroški Don Kihot«, kot je o njem dejal gost preje dr. Teodor Domej, s katerim se je pogovarjal Miha Naglič.
Dr. Teodor Domej, slavist in zgodovinar, koroški deželni nadzornik za pouk slovenščine v srednjih in višjih šolah, je bil gost preje zaradi izvrstnega poznavanja Matija Majarja Ziljskega, ki je dokaj osamljen in pozabljen umrl v Pragi leta 1892. Dr. Teodor Domej je bil tisti, ki je leta 2001 in 2002 v osrednjem ruskem etnografskem muzeju v Sankt Peterburgu našel za mnoge že izgubljene ziljske narodne noše in še druge za Ziljo značilne predmete, ki jih je narodnjak Matija Majar Ziljski leta 1867, ki je bil takrat župnik v Gorjanah v Zilji, na lastno pest in brez dovoljenja nadrejenih v cerkvi odpeljal na znamenito prvo slovansko etnografsko razstavo v Moskvo, zaradi česar je bil poklican na zagovor.
Pred pogovorom z dr. Teodorjem Domejem smo si ogledali tudi dokumentarni film o Matiju Majarju Ziljskem Izgubljene iluzije režiserja Andreja Mlakarja iz Ljubljane, ki nam je povedal nekaj besed o nastanku filma.
O Preji in Matiji Majarju Ziljskemu bomo pisali v Snovanjih, ki bodo izšla v torek, 14. aprila.