Maister na vsakem koraku
»Rudolf Maister je v Kamniku prisoten na vsakem koraku in prav vam v Kamniku gre zahvala, da se spomin na tega velikega Slovenca in Kamničana ohranja ves ta čas,« je ob državnem prazniku, dnevu Rudolfa Maistra, na proslavi v generalovem rojstnem mestu poudaril načelnik Generalštaba Slovenske vojske generalmajor Robert Glavaš.
Brez Maistrove odločnosti in narodne zavednosti bi se zgodovina naše države pisala povsem drugače, površina naše države bi bila veliko manjša.
Kamnik – V torek, 23. novembra, smo praznovali dan Rudolfa Maistra, državni praznik, ki sicer ni dela prost dan, od leta 20025 pa ga praznujemo v spomin na 23. november 1918, ko je general Maister s svojo vojsko razorožil nemško varnostno stražo ter prevzel vojaško oblast v Mariboru.
Po državi se je ob prazniku zvrstilo več dogodkov; predsednik Borut Pahor je položil venec k prenovljeni Maistrovi grobnici na mariborskem pokopališču Pobrežje in v predsedniški palači v Ljubljani priredil posebno slovesnost, s proslavo pa so se Maistru znova poklonili v njegovem rojstnem mestu Kamniku, kjer dogodka zaradi epidemioloških ukrepov že drugo leto zapored niso mogli pripraviti za večje število ljudi, so pa zato poskrbeli na neposredni prenos dogajanja. To se je začelo s položitvijo venca k Maistrovemu spomeniku na Trgu talcev, pri katerem sta znova sodelovala Častna enota Slovenske vojske in kvartet Orkestra Slovenske vojske, nadaljevalo pa v prostorih Mekinjskega samostana. Tam je zbrane – dogodka so se udeležili le predstavniki občinske uprave, veteranskih in domoljubnih organizacij Občine Kamnik, podžupanja Mestne občine Maribor Alenka Iskra in nekateri svetniki – najprej nagovoril župan Matej Slapar, ki je spomnil na Maistrova zgodovinska dejanja in jih povezal s sedanjim časom. »Brez Maistrove odločnosti in narodne zavednosti bi se zgodovina naše države pisala povsem drugače, površina naše države bi bila veliko manjša. Dejanja brezkompromisnega vizionarja nas učijo, kako pomembno je, da smo kot narod nerazdvojeni ter verjamemo v cilje, ki smo si jih zadali. Za okrepitev narodne zavesti je pomembno, da smo enotni. Ravno sedaj je čas, ko je še posebej pomembno, da s svojo složnostjo dokažemo, da smo sposobni negovati medsebojno razumevanje in strpnost.«
Pohvale in čast Kamničanom
Slavnostni govornik na letošnji slovesnosti je bil načelnik Generalštaba Slovenske vojske generalmajor Robert Glavaš, ki ni skoparil s pohvalami na račun Kamnika. »General Rudolf Maister je nedvomno pomembna osebnost v slovenski zgodovini in sodi v prve vrste tistih pogumnih in klenih Slovencev, ki so prispevali k temu, da je naš narod obstal in se razvijal ter na zadnje tudi izbojeval lastno državo. Prav Rudolf Maister je bil navdih Slovenske vojske v času osamosvajanja. Predvsem vam v Kamniku gre zahvala, da se spomin na tega velikega Slovenca in Kamničana ohranja ves ta čas. Od leta 1924 ste za njegovo prepoznavnost v vašem kraju naredili veliko, naj omenim samo nekatere: postal je častni občan, središče mesta krasi njegov spomenik, izobraževalne ustanove nosijo njegovo ime. Vse pohvale in čast, ker ste obnovili njegovo rojstno hišo in uredili prvi samostojni muzej na Slovenskem, s stalno razstavo, posvečeno Rudolfu Maistru. Skratka, Rudolf Maister je v Kamniku prisoten na vsakem koraku,« je med drugim dejal in poudaril, da je Rudolf Maister z zlatimi črkami zapisan v slovenski zgodovini, zato njegova dejanja ne bodo nikoli pozabljena.
Tudi letos so podelili spominska priznanja za zasluge pri ohranjanju spomina, sporočilnosti in veličine generala Rudolfa Maistra, ki jih od leta 2017 skupaj podeljujejo Občina Kamnik, Zveza društev general Maister in Mestna občina Maribor. Podelili so dve, prejela pa sta ju Gimnazija Ravne na Koroškem in mag. Mirko Žmavc.
Slovesno tudi v Radovljici
Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo Zgornja Gorenjska in Združenje vojaških gornikov Slovenije sta v torek skupaj počastili dan Rudolfa Maistra. K spominski plošči na Radovljiški graščini so predstavniki obeh združenj v spomin na ustanovitev alpinske čete pod poveljstvom Rudolfa Badjure leta 1918 ob postroju praporščakov obesili lovorov venec. Alpinska četa, kasneje se ji je pridružila tudi jeseniška, je odigrala pomembno vlogo v bojih za severno mejo. Rudolf Badjura je bil v Sloveniji tudi začetnik smučarske publicistike, po njem pa se od leta 2012 imenuje tudi vadbeni center 132. gorskega polka Slovenske vojske na Pokljuki, je v svojem nagovoru med drugim spomnil predsednik zgornjegorenjskega veteranskega združenja Janez Koselj.