Ogledali so si čistilne naprave
Skupina prebivalcev krajevne skupnosti Reteče-Gorenja vas si je januarja ogledala čistilne naprave na Štajerskem.
Škofja Loka – Občinski svet občine Škofja Loka je na zadnji lanski seji ob sprejemanju občinskega podrobnega prostorskega načrta za komunalno ureditev naselij Godešič, Reteče in Gorenja vas-Reteče s sklepom zavezal občino, da za krajane in krajanke KS Reteče-Gorenja vas organizira ogled komunalnih čistilnih naprav po Sloveniji, ki so primerljive s čistilno napravo, ki je lokacijsko in idejno že določena v omenjenem OPPN in kohezijskem projektu UPS – Čiščenje in odvajanje odpadne vode. Do sprejete lokacije čistilne naprave je KS imela nekaj pomislekov, predvsem zaradi bližine naselja in s tem nevarnosti neugodnih vplivov na kvaliteto življenja tam živečih krajanov. Koordinatorka projekta Mirjam Jan Blažić je prevzela pripravo programa za ogled čistilnih naprav. Program je pripravila decembra lani skupaj s svetnikom občinskega sveta iz KS Reteče-Gorenja vas Stanislavom Praprotnikom in predsednikom KS Alfonzom Šnuderlom ter projektantom družbe Hidrosvet iz Celja. Drugo soboto v januarju so se odpravili na celodnevno ekskurzijo.
»Za oglede se je odločilo 13 krajanov in krajank, spremljala pa jih je tričlanska občinska ekipa v sestavi: direktor občinske uprave Jernej Prevc, vodja oddelka gospodarske javne službe Boštjan Cuznar in jaz,« je povedala podžupanja Mirjam Jan Blažić. »V programu obiska so bile tri komunalne čistilne naprave. Udeležencem je bila najprej predstavljena starejša čistilna naprava oz. tehnologija čiščenja odpadne vode in potem še najsodobnejša. Najprej smo si ogledali mehansko biološko komunalno čistilno napravo Škofja vas velikosti 4000 populacijskih enot, ki je bila zgrajena že leta 1976, leta 2000 pa je bila rekonstruirana in modernizirana. Čistilna naprava obdeluje odpadne vode Škofje vasi, Vojnika, Zadobrove in dela Ljubečne. Od stanovanjskega naselja je oddaljena okoli dvesto metrov. Tehnologija obdelave odpadne vode je enaka tisti, ki se predvideva za čistilno napravo v KS Reteče-Gorenja vas, razlika je samo v lokaciji bazenov, ki so v Škofji vasi delno v zaprtem objektu in delno na odprtem prostoru, v Retečah pa so predvideni vsi bazeni v zaprtem objektu. Četudi gre za starejšo napravo, je le-ta po rekonstrukciji povsem ustrezna in ne ogroža kvalitete življenja bližjim prebivalcem, ker ne povzroča obremenilnega smradu in hrupa.«
Druga čistilna naprava, ki je tudi najbližja rešitvi, kakršno predvidevajo za Reteče-Gorenja vas, je bila zgrajena leta 2003 v Novi Cerkvi. Gre za mehansko biološko komunalno čistilno napravo velikosti 1600 populacijskih enot, ki čisti odpadne vode Nove cerkve in dela naselja Polž. Vsi bazeni so nameščeni v pritlični stavbi, ki stoji na polju in ni obkrožena z drevjem kot naravnim tamponom, ker ta očitno ni potreben, pravi Jan Blažićeva. Na čistem asfaltiranem dvorišču se zaznava vonj silaže iz smeri kmetije, oddaljene kakih 80 metrov, v nasprotni smeri od objekta, v njegovi neposredni bližini pa ni zaznati niti najmanjšega hrupa ali smradu, še dodaja sogovornica. Zadnja čistilna naprava, ki so si jo ogledali, pa je za 1200 gospodinjstev in stoji v Tepanju. Po konceptu stavbe in tehnologije je enaka tisti v Novi Cerkvi, razlika je samo v krajši stavbi in manjših bazenih. Po besedah Mirjam Jan Blažić tudi tu ni zaznati kakih škodljivih vplivov na okolje, nobenega hrupa in smradu.
»Po ogledih je sledilo skupno kosilo v prijazni gostilni nad Slovenskimi Konjicami, kjer so se prijetni in pretežno pozitivni vtisi iz ogledov čistilnih naprav zlili skupaj ob prijetnem druženju. Upamo, da je ta pot po Štajerski pripomogla k odpravi večine dilem in pomislekov glede ustreznosti lokacije in koncepta načrtovane komunalne čistilne naprave v KS Reteče-Gorenja vas,« pravi Mirjam Jan Blažić.