Pokazali znanje robotike
Minulo soboto je v Tehniškem šolskem centru Kranj potekalo regijsko tekmovanje Robobum 2009, ki se ga je udeležilo 76 osnovnošolcev iz devetih gorenjskih šol.
Strokovna in poklicna šola Tehniškega šolskega centra Kranj (TŠC) je v sodelovanju s Fakulteto za elektrotehniko, računalništvo in informatiko ter Inštitutom za robotiko Univerze Maribor minulo soboto priredila tretje regijsko tekmovanje osnovnošolcev v konstruiranju in vožnji z mobilnimi roboti Robobum 2009. Na njem se je zbralo 76 učencev (šestnajst več kot lani) iz devetih gorenjskih šol. »Učencem je robotika vse bolj blizu, saj na tekmovanja iz leta v leto prihajajo bolje pripravljeni. Njihovi roboti so delali bistveno boljše,« je po tekmovanju zadovoljno ugotavljal Janez Markič, profesor na TŠC in vodja projekta Robobum za Gorenjsko. Kot je poudaril, imajo veliko zaslug za boljše teoretično in praktično znanje učencev tudi njihovi mentorji, za katere so v tem šolskem letu pripravili dve delavnici. Dodal je še, da je cilj projekta mlade navdušiti za tehniko in tehnične poklice, ki jih v našem prostoru primanjkuje.
Učenci so bili na regijskem tekmovanju povezani v 34 ekip, ki so se pomerile v štirih kategorijah: Robosled, Fischersled in Legobum 8, v katerih mobilni roboti sledijo črni črti na beli podlagi, v kategoriji Legobum 9 pa mobilni roboti potiskajo predmete iz označenega prostora na rob mize. V kategoriji Fischersled so prva tri mesta zasedle ekipe OŠ Koroška Bela, v kategoriji Robosled pa je zmagala OŠ Franceta Prešerna Kranj 4, druga je bila OŠ dr. Janeza Mencingerja Bohinjska Bistrica 3 in tretja OŠ Gorje 4. V kategoriji Legobum 8 je slavila OŠ Križe 2 pred OŠ Tržič 1 in OŠ Bistrica pri Tržiču 4. V kategoriji Legobum 9 je bila prva OŠ Tržič 4, za njo pa sta se uvrstili OŠ Bistrica 5 in OŠ France Prešeren 1. Najbolje uvrščene ekipe iz posameznih kategorij so se uvrstile na državno tekmovanje Robobum, ki bo maja na fakulteti v Mariboru. Na regijskem tekmovanju sta poleg že omenjenih šol sodelovali še OŠ Šenčur in OŠ Žiri.
V robotiki so - razumljivo – tekmovali predvsem fantje, učenke so bile v manjšini. Med njimi sta bili tudi Martina Jakopič in Maruša Ferjan, šestošolki z OŠ Gorje, ki kot edini dekleti na tej šoli obiskujeta krožek Robotika. Kot ugotavljata, robotika še zdaleč ni samo fantovska domena: »Zdi se nama, da sva robota izdelovali še celo hitreje od fantov, ker sva v rokah bolj spretni. Robota ni bilo težko narediti, moraš biti potrpežljiv. Za tekmovanje je zelo pomembno, da baterijo dobro napolniš, ker sicer robot zaradi slabe moči baterije ne bi mogel poganjati motorja in slediti črni črti, zato bi zašel s proge. Pri preveč izpraznjeni bateriji pa se lahko robot ustavi sredi proge.«