Umetnost je v začimbah
V domači kuhinji Boštjana Veharja so nepogrešljivi rožmarin, timijan in bazilika. Še najbolje je, če so sveži.
Boštjan Vehar je dvajset let poklicni kuhar. Že v osnovni šoli je vedel, da bo nekoč to njegov poklic. Po šolanju, izobrazil se je za kuharskega tehnika, se je po prve izkušnje odpravil v Nürnberg, kjer je delal v hotelski kuhinji. Po nekaj letih se je vrnil v domače Gorenje in bil trinajst let kuhar v Vili Bela. Zadnje leto dela v Mlečni restavraciji v Kranju. »Pravi kuharski mojster jedi pripravlja s srcem in z veliko volje, ker je delo zahtevno, ker je urnik naporen,« pravi Boštjan. Seveda kuharska žilica ne sme manjkati, hrani je treba dati pravi in poln okus. »V moji domači kuhinji so nepogrešljivi rožmarin, timijan in bazilika. Še najbolje je, če so sveži. Ja, čili mi je tudi zelo dober. Zelo pa pazim pri soljenju, bolje je sol dodati, kot jed presoliti. Hrano poskušam pripraviti čim bolj naravno, zato da zelenjava ostane zelenjava s pravim okusom. Doma sicer kuham samo čez konec tedna, pri meni je tedaj v kuhinji pravi ustvarjalni kaos, za katerim je treba seveda tudi pospraviti. Zelo rad pripravim in tudi jem enolončnice. Ni boljšega spomladi, kot na domačem vrtu pobrana zelenjava, pripravljena v mineštri,« navdušeno pripoveduje Boštjan, ki je ravno tako navdušen nad načinom priprave hrane znanega Jamieja Oliverja. Takole pravi: »Jamiejev način kuhanja, ko vzame v roko cel šop zelenjave, jo odtrga kar po domače, si lahko privoščim doma, v restavraciji seveda veljajo stroga sanitarna pravila.« Med slovenskimi kuharji najbolj ceni Janeza Bratovža.
Sogovornik ima doma kup kuharskih knjig in revij s kuharskimi recepti. Pa se tudi uči iz njih, ga še povprašamo: »Za eno vrsto jedi so v knjigah različni recepti, iz tega potem naredim nekaj svojega. Umetnost je v začimbah, te dajo hrani raznolike okuse. Umetnost je tudi v tem, da si »pri stvari«. Je pa tako, da se učiš celo življenje, tudi kuhanja različnih jedi in dodajanja jedem kaj novega, ustvarjalnega.«
Boštjanova mehiška ponev
Sestavine: piščančji ali puranov file, sveža paprika, bučke, koruza, rdeč fižol, čebula, pelati ali paradižnik, sol, poper, kajenski poper, paprika v prahu.
Priprava: Meso narežemo na trakce, čebulo na lističe, prav tako papriko. Bučke narežemo na kocke. V ponvi na maščobi popečemo meso, ga vzamemo iz ponve in prepražimo čebulo. Nato dodamo papriko, bučke, koruzo, fižol in pelate. Malo podušimo in nežno zalivamo malo z vodo malo z belim vinom. Nato dodamo meso in začinimo po okusu. Jed je lahko malo pekoča. Zraven ponudimo pečen krompir, riž ali široke rezance, lahko pa jemo zraven samo kruh.
Boštjanov gratiniran puran
Sestavine: puranji file, sir, sladka in kisla smetana, jajca, sol, poper, timijan, (šunka, pršut, paradižnik, bučke).
Priprava: File narežemo kot zrezke, malo jih potolčemo in jih položimo v pekač enega zraven drugega. Solimo, popramo, potresemo s timijanom. Na meso položimo sir, lahko tudi kaj drugega (šunko, pršut, paradižnik, bučke …). V posodi posebej zmešamo jajca in smetano, to začinimo in polijemo po mesu. Damo v pečico na 160 stopinj Celzija in pečemo približno 20 minut. Za prilogo ponudimo riž z zelenjavo, pire krompir ali pečen krompir.