Grozijo z referendumom o dimnikarjih
V vseslovenski civilni iniciativi Dimnik zahtevajo razveljavitev dimnikarskih predpisov, sicer bodo zahtevali referendum.
Kranj – Vseslovenska civilna pobuda Dimnik je v petek v Kranju znova opozorila na neustreznost dimnikarske zakonodaje, zato zahtevajo njeno spremembo. Če ministrstvo za okolje in prostor ne bo do 15. maja uslišalo njihove zahteve, pa bodo zahtevali izvedbo referenduma, je odločen predsednik civilne pobude Dimnik Tone Kristan. »Ker se minister za okolje in prostor na naše pozive ne javlja, pravzaprav ne moremo priti niti do njegove tajnice, ga sedaj javno pozivamo na pogovor o dimnikarski problematiki,« dodaja.
V vseslovenski civilni pobudi Dimnik, ki jo po besedah Kristana podpira že 45 tisoč državljanov in 31 slovenskih občin, zahtevajo razveljavitev uredb o obvezni gospodarski službi in o dimnikarskih koncesijah ter koncesijske pogodbe. Po njihovem predlogu naj bo urejanje dimnikarske službe v pristojnosti občin, vsak občan pa bi moral imeti pravico sam izbrati svojega dimnikarja, ki bi ga naročal po potrebi. »Sedanja ureditev je v nasprotju z ustavo, saj ne ščiti zasebne lastnine, tepta pa tudi človekove pravice,« ugotavlja Kristan, pri tem pa ugotavlja, da morajo po novem občani dimnikarju priskrbeti lestev in nosijo odgovornost v primeru poškodbe dimnikarja med pregledovanjem njihovih kurilnih naprav in dimnikov.
»Za sedanje dimniške požare niso krivi občani, temveč dimnikarji, ki slabo izvajajo svoje storitve. Več kot polovica dimnikarskih obrtnikov je ostala brez dela, ker nimajo koncesije, dimnikarsko delo pa opravljajo ljudje brez ustreznega dimnikarskega znanja. Ta dimnikarska mafija namreč dela tudi s popolnimi analfabeti, z vozniki, administratorji in gospodinjami, ki so opravili štirinajstdnevne tečaje za dimnikarje, čeprav so za dobrega dimnikarja potrebna leta učenja in prakse,« je oster Kristan, ki ugotavlja, da je z dimnikarskimi storitvami nezadovoljnih čedalje več občanov, ki jih zasipajo s pritožbami.