Mengeška marela v Avsenikovih ritmih
Rdeča nit že 25. prireditve Pod mengeško marelo so bili narodnozabavni ritmi Gorenjske.
Glasbeni večer Pod mengeško marelo, ki je najstarejša tovrstna prireditev pri nas, je prejšnji petek praznoval svoj srebrni jubilej in to v letu, ko organizatorji – člani Godbe Mengeš, praznujejo 125-letnico delovanja.
Ob 100. jubileju sredi 80-tih let so vrste mengeških godbenikov združevale številne glasbenike, ki so igrali v različnih narodnozabavnih ansamblih, in takrat so se odločili organizirati skupni koncert vseh teh ansamblov in godbe. »Že prva prireditev je naletela na izjemen odziv, saj so jo v enem dnevu ponovili štirikrat, prihodnje leto pa kar petkrat. In čeprav so po zgledu Mengšanov kmalu tudi v drugih krajih začeli pripravljati podobne prireditve in takšnega navala obiskovalcev v Mengeš kasneje ni bilo več, je Mengeška marela ostala mati vseh tovrstnih prireditev in nepogrešljiva vse do danes,« je obiskovalce do zadnjega kotička polne dvorane kulturnega doma nagovoril dolgoletni voditelj in scenarist Franc Pestotnik. Koncept prireditve se je z leti zelo spreminjal. Prva leta so vabili le ansamble, v katerih so igrali člani godbe, nekaj let so na Mengeški mareli nastopale zasedbe, ki sicer niso več igrale skupaj, zadnja leta pa prireditve posvečajo posameznim slovenskim pokrajinam. »Ob jubileju smo se odločili za Gorenjsko, kjer je doma tudi Mengeš, in na Gorenjskem ne gre brez Avsenikove glasbe, ki bo rdeča nit nocojšnje prireditve,« je povedal voditelj takoj za tem, ko so godbeniki, ki jih zadnje leto vodi Dimitrij Lederer, s skladbo Na Golici že dodobra ogreli občinstvo in dokazali, da niso zaman prva godba v Sloveniji, ki je posnela Avsenikove viže.
Na odru so se zvrstili tudi Slovenski muzikantje, Alpski kvintet, Veseli svatje, pevke Koronke, Hišni ansambel Avsenik, kvintet Dori, mladi Stoparčki, Grega Avsenik, Julija Avbelj, Ivan Hudnik in Humorist Marjan Šarec, za presenečenje in slasten zaključek prireditve pa je poskrbela kranjska klobasa velikanka.