Redno izplačilo pokojnin
"Upokojenci bodo kljub finančni in gospodarski krizi redno in pravočasno dobivali pokojnine," zagotavlja Marijan Papež, generalni direktor Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije.
Po februarski uskladitvi pokojnin s plačami je bilo v javnosti slišati tudi očitke, češ – pokojnine se zvišujejo, plače pa se (zaradi recesije v gospodarstvu) večinoma znižujejo …
»Pokojnine se po zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju usklajujejo s plačami dvakrat na leto, prvič februarja in drugič novembra, vedno z zamikom oz. glede na povečanje plač v določenem preteklem obdobju. Pri februarski uskladitvi so se pokojnine povečale za 3,5 oz. 2,9 odstotka, znižanje plač pa se bo odrazilo pri novembrski uskladitvi, za katero za zdaj niti še ne vemo, ali bo sploh potrebna.«
Ali to pomeni, da bi se pokojnine z novembrsko uskladitvijo lahko celo znižale?
»Ne, to se ne bo zgodilo. Če se bo povprečna plača v Sloveniji znižala, se pokojnine ne bodo zmanjšale, ampak bodo ostale na sedanji ravni. Po zakonu negativna uskladitev ni možna.«
Ali upokojencem lahko zagotovite, da bodo tudi v letu finančne in gospodarske krize redno dobivali pokojnine?
»Kot direktor zavoda sem si za najpomembnejšo zadal nalogo, da upokojenci redno in pravočasno dobivajo pokojnine. Mislim, da si nihče v državi, ne zavod ne vlada, ne more privoščiti, da tudi v kriznem letu izplačevanje pokojnin ne bi bilo redno. Sprejeti finančni načrt za to zagotavlja potrebna sredstva.«
In koliko denarja bo letos morala zagotoviti pokojninska blagajna?
»Letošnji finančni načrt predvideva približno 4,7 milijarde evrov, v teh okvirih pa se bo gibal tudi rebalans. Lani so 72,6 odstotka denarja prispevali zavarovanci in delodajalci, preostalo pa država iz proračuna in Kapitalska družba. Letos bo razmerje zaradi nižjih plač in večje brezposelnosti malo drugačno, več bo morala prispevati država.«
Nova vlada je obljubila upokojencem tudi enkraten dodatek k pokojnini …
»Odločitev je v pristojnosti vlade. Če se bo odločila za izplačilo dodatka, bo morala za to zagotoviti denar, zavod pa bo v tem primeru kot izvajalec poskrbel, da bodo dodatek prejeli vsi, ki bodo do njega upravičeni. Takšen dodatek sicer ne »ruši« pokojninskega sistema, vendar pa bi bilo morda bolje poiskati sistemsko rešitev.«
Kaj pa letni (nekdanji rekreacijski) dodatek?
»Izplačilo tega dodatka ni ogroženo, denar zanj je predviden v finančnem načrtu in bo tudi v rebalansu finančnega načrta, upokojenci pa naj bi ga predvidoma prejeli maja.«