Očka poleg tudi po porodu
Januarja lani se je v kranjski porodnišnici rodilo 128 otrok, letos januarja 148. Vse več je parov, ki se odločajo za sobivanje partnerja v porodnišnici po rojstvu otroka.
Kranj – V kranjski porodnišnici so imeli lani 1463 porodov, kar je 231 več porodov v primerjavi z letom 2005. Čeprav ne gre za t.i. baby boom kot pred desetletji, pa lahko govorimo o oživitvi rojstev po dolgem obdobju. Še nekaj zanimivih podatkov za leto 2008: lani je bil najtežji novorojenec deček s 4900 grami, najlažja je bila novorojenka s 1550 grami; rodilo se je 51,5 odstotka dečkov in 48,5 odstotka deklic; 8 je bilo dvojčkov. Tudi začetek letošnjega leta je bil obetaven: januarja se je rodilo 148 otrok, lani v istem času 128 otrok. »Vse več staršev se odloča za rojstvo prvorojenca, večje je tudi število sorojencev, poleg tega tudi v bolnišnici bolj sistematično pristopamo k bodočim staršem z individualno obravnavo, predvsem s sistematično uvedbo lajšanja porodne bolečine,« je povedala direktorica Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo (BGP) Kranj Andreja Cerkvenik Škafar, dr. med.
Leta 2007 se je za lajšanje porodne bolečine odločilo 17,6 odstotka porodnic, leta 2008 že 25,2 odstotka. »Največ porodnic se odloči za lajšanje porodnih bolečin s pomočjo Ultive. To je kratko delujoči remifentanil, ki se hitro razgrajuje, se ne kopiči v telesu in zato ne vpliva na otroka. Porodnica si sama preko žilnega pristopa, povezanega s PCA črpalko, s pritiskom na gumb ob začetku popadka sprosti za njo določen odmerek zdravila. To poteka pod strogim nadzorom babice, porodničarja, anesteziologa in anesteziološke sestre. Zlati standard lajšanja porodne bolečine pa ostaja epiduralna analgezija. Redkeje se uporabljajo še druge metode lajšanja bolečin, kot so elektrostimulatorji, akupunktura in hipnoza,« je povedala Škafarjeva in dodala, da je v 36. tednu nosečnosti obvezen posvet glede izbire metode lajšanja porodne bolečine. »Večina mamic, ki ne morejo roditi po naravni poti, je do sedaj pogrešalo trenutek, ko so prvič zaslišale jok pravkar rojenega otroka. V zadnjih letih ob nezapletenih carskih rezih lahko mamice doživijo s pomočjo spinalne analgezije tudi ta trenutek,« je povedala sogovornica. Vse več je tudi parov, ki se odločajo za sobivanje partnerja v porodnišnici po rojstvu otroka.