Zahtevajo nadomestna zemljišča
Kmetijsko gozdarska zbornica zahteva od države, da kmetom zaradi omejitve kmetovanja na vodovarstvenih območjih zagotovi nadomestna zemljišča oz. nadomestila za izpad dohodka.
Ljubljana – Kot je znano, so letos na nekaterih vodovarstvenih območjih začele veljati omejitve pri uporabi fitofarmacevtskih sredstev za varstvo rastlin, ki marsikje onemogočajo nadaljnje kmetovanje, pri tem pa kmetje ne morejo dobiti nadomestnih zemljišč niti niso upravičeni do nadomestila za izpad dohodka. »Ko je to problematiko na seji v sredo obravnaval upravni odbor kmetijsko gozdarske zbornice, je pozval ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, da v spremembo zakona o kmetijskih zemljiščih vključi določbo, po kateri bodo kmetje na vodovarstvenih območjih upravičeni do nadomestnih zemljišč. Vlado je pozval, da zagotovi denar za odkup kmetijskih zemljišč na teh območjih, ki bi jih lastniki želeli prodati. Ker prilagajanje kmetijske dejavnosti vodovarstvenemu režimu zmanjšuje kmetov dohodek, v zbornici tudi pričakujemo od vlade, da bo v skladu z zakonom o vodah takoj pripravila seznam ukrepov, za katere se izplačujejo nadomestila, način izplačevanja in merila za izračun višine nadomestil,« je po seji povedal predsednik zbornice Ciril Smrkolj. Dokler ne bo predpisov za izplačilo nadomestil in za pridobitev nadomestnih zemljišč, naj ministrstvo za okolje in prostor na terenu zadrži izvajanje zakonskih določil o omejitvah pri uporabi sredstev za varstvo rastlin. Ker omejitve pri kmetovanju veljajo tudi na območjih ob vodah, je zbornica pozvala vlado in ministrstvo za okolje in prostor, da tudi za ta zemljišča pripravita zakonsko podlago za izplačilo nadomestil.
Kar zadeva subvencijsko kampanjo, so v zbornici pozvali agencijo za kmetijske trge in razvoj podeželja, da že med kampanjo kakovostno in pravočasno odgovori na vprašanja kmetijskih svetovalcev in da skupaj s kmetijskim ministrstvom čim prej izplača kmetom subvencije za leto 2008. V zbornici so zaskrbljeni tudi zaradi zniževanja odkupnih cen mleka, saj so prepričani, da bo to vplivalo na opuščanje prireje mleka in rabe kmetijskih zemljišč na območjih s težjimi pridelovalnimi pogoji. Kmetijskemu ministrstvu predlagajo, da preuči ukrepe za ublažitev posledic slabšanja ekonomskega položaja na teh območjih, vsem v »verigi« od prireje do prodaje mleka pa priporočajo, da se povežejo in racionalizirajo stroške.