Prešernova cesta skozi Bled je obnovljena, Gratel in Občina Bled pa se ne moreta dogovoriti, kdo bo plačal del stroškov. (Foto: Anka Bulovec)

Sodišče nad blejski občinski proračun

Sodišče je zadržalo dobrih 336 tisoč evrov, kolikor naj bi jih Občina Bled dolgovala družbi Gratel. Pod sporno pogodbo za obnovo Prešernove ceste iz leta 2001 se je podpisal prejšnji župan Boris Malej.

Bled - »Zadeva ni usodna in kritična, kljub temu pa bi bili veliko bolj veseli, če do nje ne bi prišlo,« je na včerajšnji novinarski konferenci blejski župan Janez Fajfar komentiral najnovejši zaplet, zaradi katerega je izvrševanje občinskega proračuna začasno zadržano. Sodišče je namreč izdalo začasno odredbo, na osnovi katere bo uprava za javna plačila na računu Občine Bled zadržala dobrih 336 tisoč evrov, kolikor naj bi Občina dolgovala družbi Gratel zaradi domnevnega neplačila pogodbe iz leta 2001, pod katero se je podpisal tedanji župan Boris Malej. Pred skoraj osmimi leti so namreč pred bližajočo se kolesarsko tekmo Giro d'Italia začeli obnavljati Prešernovo cesto skozi Bled. Gre za državno cesto, pri obnovi katere naj bi Občina Bled financirala gradnjo pločnikov in komunalne infrastrukture, medtem ko naj bi obnovo cestišča financirala država. Tedanji župan Boris Malej, ki danes opravlja naloge direktorja občinske uprave na Občini Bled, je podpisal pogodbo z izbranim izvajalcem del, družbo Gratel. Kot je včeraj pojasnil Malej, so v pogodbi projekt obnove ceste razdelili na dva dela, in sicer na del, ki ga bo plačala Občina Bled, in na del, ki ga bo plačala država. V pogodbo so po Malejevih besedah vnesli člen, po katerem naj bi Gratel dobil plačilo drugega dela šele, ko bi država nakazala svoj del sredstev. Občina Bled je svoj del plačala, nato pa se je izkazalo, da država v proračunu ne bo zagotovila obljubljenega denarja. Zato je Malej, kot je zatrdil, takoj zaustavil gradnjo. Kljub temu je Gratel nadaljeval z razkopavanjem ceste, nato pa od Občine Bled terjal poplačilo tudi za del, ki bi ga morala plačati država. Tako župan Janez Fajfar kot direktor uprave Boris Malej in pravni zastopnik Občine Bled Zdravko Stare menijo, da je odločitev sodišča, ki je dalo prav Gratelu, nerazumljiva in nelogična.

Občina Bled se je na odločitev sodišča pritožila, prav tako je podala ugovor zoper začasno odredbo. Kljub temu bo uprava za javna plačila zadržala sredstva v višini 336.801 evro na računu Občine Bled za poplačilo terjatve upnika družbe Gratel. Župan Janez Fajfar je posledično izdal sklep o začasnem zadrževanju izvrševanja proračuna Občine Bled, in sicer do 9. aprila, ko naj bi sprejeli rebalans proračuna. In kaj vse skupaj pomeni za normalno delovanje Občine Bled? Kot je zagotovil župan, Občina lahko razpolaga z dobrimi 357 tisoč evri iz naslova primerne porabe, s čimer bodo poravnali obveznosti za plačilo plač in prispevkov ter materialne stroške. Plače občinskih uslužbencev, zaposlenih v vrtcih in drugih javnih zavodih torej niso ogrožene, je zatrdil župan. Pri naložbah, ki potekajo v občini – glavni sta obnova komunalne infrastrukture na Bohinjski Beli in gradnja veslaškega centra v Zaki – pa se lahko podaljšajo roki za plačilo. Ob tem je potrebno omeniti, da je to že druga izvršba, ki je doletela Občino Bled v zadnjem času. Lani so po odločitvi sodišča morali zagotoviti 225 tisoč evrov za plačilo terjatev pri gradnji telovadnice v Gorjah. Tudi pri tem projektu je bil podpisnik pogodbe tedanji župan Boris Malej. Kljub temu je sedanji župan Janez Fajfar prepričan, da pri obeh zgodbah denar za blejsko občino še ni dokončno izgubljen, saj bodo izkoristili vse možne pravne poti, da bodo dokazali svoj prav. Boris Malej pa ob tem ni izključil niti kazenskih ovadb zoper Gratel in odgovorno osebo na Direkciji za ceste, ki naj bi leta 2001 Gratelu prižgala zeleno luč za nadaljevanje del na Prešernovi cesti.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / sreda, 28. december 2022 / 19:49

Srečanje starejših krajanov Loma

Razgiban program so pripravili učenci in učiteljice Podružnične osnovne šole Lom in otroci iz vrtca z vzgojiteljicama, na pomoč pa so priskočili tudi mnogi prostovoljci.

Objavljeno na isti dan


Kranj / ponedeljek, 16. marec 2020 / 22:07

Kranjska številka za pomoč

Na kranjski občini so uvedli posebno telefonsko številko za tiste, ki nujno potrebujejo pomoč.

GG Plus / ponedeljek, 16. marec 2020 / 20:33

Sin Brin vse izračuna na pamet

Manca Bergant Baškovec iz Žirovnice je trenerka programa Brainobrain, ki je namenjen otrokom od četrtega do štirinajstega leta starosti, poteka pa tudi v Kranju. Kot pravi, je program mnogo več kot po...

Gospodarstvo / ponedeljek, 16. marec 2020 / 20:30

Sejem v Komendi bo maja ali junija

Komenda – V Konjeniškem klubu Komenda so načrtovali spomladanski kmetijsko-obrtni sejem med 3. in 5. aprilom, a so ga zaradi pojava koronavirusa prestavili na kasnejši datum. Sejem bo predvidoma od...

Gospodarstvo / ponedeljek, 16. marec 2020 / 20:30

Ekološko in lokalno je idealno

Ekološki kmetje so na zboru v Kranju opozorili na problematiko trženja ekološkega mesa, na pomanjkanje kmetijskih svetovalcev za ekološko kmetovanje, na težave, ki jih ekološkim kmetijam povzročajo di...

Kranj / ponedeljek, 16. marec 2020 / 20:29

Čim več lokalne hrane

Mestna občina Kranj (MOK) je minuli četrtek organizirala posvet Povečanje lokalne in ekološke prehranske samooskrbe v mestni občini Kranj in na Gorenjskem.