Prosilci prihajajo po pakete
Tudi na škofjeloškem območju, kjer je gospodarstvu doslej šlo kar dobro, kjer je bilo malo odpuščanj in stopnja brezposelnosti pod državnim in gorenjskim povprečjem, se ne bodo izognili posledicam gospodarske krize.
Škofja Loka – Socialna slika na Škofjeloškem je bila doslej kar ugodna, vendar pa povečanje zanimanja za socialne pomoči kaže, da je gospodarska in socialna kriza oplazila tudi te kraje. Direktorica Centra za socialno delo Ivana Erman Košir pravi, da so na takšne razmere pripravljeni, že novembra so imeli namreč prvi intervencijski sestanek o tej temi. Čeprav se v Škofji Loki z okolico zaradi nižje brezposelnosti kot preostala Gorenjska ali vsa država doslej težave niso izrazito kazale, pa se je januarja in februarja že povečalo število upravičencev za socialne pomoči. »Če smo imeli prej od dvesto do 250 izplačil na mesec, jih je sedaj že blizu tristo. Izrazito se je povečalo število izrednih denarnih pomoči, ljudem zmanjkuje denarja za plačilo položnic, stanarine, prosijo za pomoč ob izrednih izdatkih,« pravi Erman Koširjeva. »Sodelavka, ki dela na prvih socialnih pomočeh, opaža povečano povpraševanje. Od 60 prosilcev, ki so kot razlog obiska pri nas navajali trenutno materialno stisko, je polovica povsem novih, ki se bojijo, kaj jih utegne doleteti v prihodnjih tednih. Veliko je takih, ki se zanima, kakšno pomoč lahko pričakujejo na centru za socialno delo, oskrbijo se z informacijami, niso pa še uradno vložili vloge za pomoč.« Sogovornica ocenjuje, da se tudi na Škofjeloškem ne bodo izognili posledicam gospodarske krize. Prvi udar je sicer na zavod zaposlovanje, kjer odpuščeni delavci nekaj časa prejemajo nadomestila, ko pa ta poidejo, se obrnejo na centre za socialno delo za denarno pomoč. V prihodnje načrtujejo skupni sestanek s predstavniki občine in humanitarnih organizacij, s katerimi se ves čas povezujejo in kjer ljudje v gmotni stiski z napotnicami socialnega centra dobijo tudi pomoč.
V občini Škofja Loka imajo že dlje časa ustanovljen socialni sklad, iz katerega posebna komisija za preprečevanje revščine občanom pomaga, ko se znajdejo v trenutni materialni stiski. Sprejet je poseben odlok, ki predpisuje postopek, v skladu pa je bilo doslej na razpolago okoli dvajset tisoč evrov. Župan Igor Draksler nam je pred kratkim dejal, da bodo skušali za socialno najbolj prizadete okrepiti sklad, namenjen odpravljanju revščine, da bodo s temi namenskimi sredstvi lahko priskočili na pomoč tistim, ki jo bodo najbolj potrebovali. Kaže se tudi potreba po okrepitvi sklada za malo gospodarstvo in najbrž še kje, kjer bo kriza najostreje zarezala.
Najrevnejši so že prej iskali pomoč tudi pri humanitarnih organizacijah. Rdeči križ in Karitas jim pomagata zlasti s hrano, oblačili in podobnimi materialnimi dobrinami, za denarne pomoči pa nimajo sredstev, razen če jih pridobijo z lastno dejavnostjo ali jih zberejo ob pomoči donatorjev. »Pri Rdečem križu v Škofji Loki imamo mesečne pakete, ki jih delimo socialno najbolj ogroženim. Razdelimo jih okoli štirideset na mesec, potrebe po njih pa so sedaj še večje. Enkrat ali dvakrat letno delimo hrano iz zalog, ki jih financira Evropska unija (dobi jo okoli 350 prejemnikov, kar pomeni blizu 850 družinskih članov), okoli sto paketov s hrano in nujnimi pripomočki pa dobimo za naše občane tudi od Rdečega križa Slovenije,« pove sekretarka območnega Rdečega križa v Škofji Loki Marjeta Žagar. Dodaja, da je prošenj vse več, poleg stalnih »odjemalcev« se pojavljajo še novi, prosilci pa so se zaradi večje stiske za pakete pripravljeni bolj boriti kot v preteklosti. Pojavljajo se tudi prošnje za plačilo položnic. Ker humanitarne organizacije ne sodijo v sistem socialnega varstva, lahko pomagajo le, če tudi same imajo. Da bi bilo več za najtežje socialno ogrožene, pa bodo morali verjetno okrniti druge programe svoje dejavnosti, dodaja Žagarjeva.