Od Libertanga do Ave Marie
Chamber art sextet – ali v poslovenjeni izreki Čas – je komorna zasedba, ki se je ob zaključku šolskega leta Glasbene šole Kranj s koncertnim programom poslušalcem prvič predstavila v Layerjevi hiši. Mentorica sestava je Maja Hribernik Pestner, večino priredb za skladbe pa je napisal njen mož Oto Pestner.
Pravo nasprotje znani pesmi I don't like Mondays irske novovalovske skupine Boomtown Rats z Bobom Geldofom na čelu je bil junijski ponedeljkov večer na terasi Layerjeve hiše, ko se je prvič javno predstavila komorna zasedba Chamber art sextet, ki so jo mladi glasbeniki, ki v njej tako dobro muzicirajo, skrajšano poimenovali Čas. Šestčlansko zasedbo treh deklet in treh fantov sestavljajo nekdanji učenci Glasbene šole Kranj, po letih in šolskem statusu razdeljeni v tri pare: dva študenta, dva aktualna maturanta in dva tretješolca. To so violinistki Lara Bogataj in Tjaša Rauter, za klavirjem Eva Gorjanc, ob njej kitarist Aljaž Štempihar, kontrabasist Martin Frelon Koselj ter še harmonikar Žan Eržen.
Sestav je nastal že pred leti pod mentorstvom violinistke Maje Hribernik Pestner, a mu je korona v zadnjih dveh letih nekoliko pristrigla krila. "Skupina se je oblikovala že pred štirimi leti, a je zaradi epidemije njen prvi javni koncert prišel na vrsto šele zdaj. A vmes nismo mirovali, saj smo posneli dve skladbi na daljavo (lahko si jih ogledate na YouTubu), v zadnjem letu pa smo snemali tudi v Galeriji Avsenik," pove njihova mentorica, učiteljica violine na Glasbeni šoli Kranj Maja Hribernik Pestner. "Obe violinistki sta bili moji učenki, pa sem pomislila, zakaj ne bi sestavili skupine s petimi, šestimi instrumenti, ki so mi poleg violine še pri srcu. Marsikdo je rekel, da ti, ki sem jih izbrala, ne sodijo ravno skupaj, a smo vseeno začeli pripravljati prve skladbe. Ob priredbah, ki jih je večinoma napisal Oto, so zveneli presenetljivo dobro. Energija, ki se je začutila med naključno izbranimi instrumentalisti, nas je dodatno spodbudila."
Čas za Čas šele prihaja
Ob zaključku glasbene šole je bil pravi trenutek, da se Čas predstavi tudi občinstvu. "Dobila sem prostor v Layerjevi hiši, nekateri starši so se angažirali pri pripravi večera in zdaj po koncertu lahko rečem, da sem zelo ponosna na mlade glasbenike," dodaja njihova mentorica. Kako ne bi bila, po zasedbi inštrumentov nekoliko neobičajen sestav mladih glasbenikov je očaral občinstvo, v zelo raznolikem programu pa smo slišali tako zimzelene Ne čakaj na maj in Mlade oči kot Avsenikove polke, venček valčkov in ob latino ritmih tudi legendarni Piazzollov Libertango, ki ga je z izdatnim harmonikarskim delom priredil Žan Eržen. Občinstvo je na filmsko platno popeljala nežna sicilijanska melodija, glavna tema iz filma Boter v Majini priredbi. Za Ota Pestnerja sta bili rezervirani Vrača se pomlad in Ave Maria, a je tistega dne še okreval po nedavnem infarktu. Nadomestili sta ga solistki Eva Kafol na saksofonu oziroma Ana Jerak s klarinetom.
"Želim, da bi postali samostojni in sami začeli ustvarjati glasbo, saj zasedb v taki sestavi v Sloveniji ni," dodaja Maja Hribernik Pestner, mladi iz Časa, zadovoljni s svojim prvim koncertom, so o tem prepričani. "Lepo je, ko lahko na koncertu odigraš vse skladbe in vsa trema kaj hitro izgine, ne pa da igraš dve skladbi, ko se ti roke še vedno tresejo, ko že moraš z odra," je duhovita violinistka Lara, harmonikar Žan pa nadaljuje: "Super je, če je odziv občinstva dober in lahko nekoliko koketiraš z njim. Danes mislim, da smo bili kar pravi."
Poudarijo, da jih veseli igrati v sproščenem vzdušju in glasbo, ki jo želijo igrati. Trenutno imajo v programu 13 pesmi, seveda pa že v mislih že pripravljajo nove pesmi iz zakladnice zabavne, pop in rok glasbe. Zdi se, da tudi Otu Pestnerju sporočajo, da ga zagotovo čaka še kar nekaj dela.