Pričakovanja slovenskih podjetij v letu 2009 so slaba
Dobra polovica slovenskih podjetij pričakuje v letošnjem letu manj prodaje, manj prihodkov, znižanje zaposlenosti in zmanjšanje investicij.
Ljubljana – Pretekli torek je Statistični urad Republike Slovenije objavil podatke o gibanju industrijske proizvodnje v Sloveniji, po katerih se je ta v decembru lani, glede na november, znižala za štiri odstotke, v vsem letu 2008 pa je bila industrijska proizvodnja, glede na celo leto 2007, nižja za 1,9 odstotka. Največja odstopanja so pri proizvodnji za široko potrošnjo, saj se je decembra (ob upoštevanju števila delovnih dni) pri trajnih proizvodih v primerjavi z lanskim decembrom proizvodnja znižala za kar 25 odstotkov, na letni ravni za 7,7 odstotka, pri netrajnih proizvodih pa za 3,4 odstotka oziroma na letni ravni povečala za 2,3 odstotka. Zanimivi so tudi podatki o gibanju zalog industrijskih proizvodov, kjer so se zaloge decembra 2008 v primerjavi z decembrom 2007 povečale za 5,2 odstotka, v celem lanskem letu pa so bile glede na predlani višje za 8,2 odstotka.
Na Gospodarski zbornici Slovenije so v sredo na seji upravnega odbora ob obravnavi protikriznih ukrepov predstavili tudi rezultate ankete med slovenskimi podjetji o pričakovanjih v letošnjem letu. Ti so pokazali, da 60 odstotkov podjetij pričakuje v letošnje letu zmanjšanje prihodkov, 56 odstotkov podjetij manjšo prodajo na domačem trgu, 52 odstotkov podjetij manjšo prodajo v tujini, 64 odstotkov podjetij pričakuje manjšo zaposlenost in 57 odstotkov podjetij zmanjšanje investicij. Pomembne razlike med podjetji je mogoče ugotoviti glede na to, ali se ukvarjajo z industrijsko proizvodnjo ali s storitvami. Zasedenost kapacitet v industriji napovedujejo med 74 in 79 odstotki, v podjetjih, ki se ukvarjajo s storitvami, pa med 82 in 88 odstotki. Če vemo, da kar 70 odstotkov bruto domačega proizvoda ustvarimo z izvozom, posebej zbuja skrb pričakovanje kar 62 odstotkov podjetij, da bodo izvoz v letošnjem letu zmanjšali.