Odslej le bolonjski programi
Prihodnjim študentom bo letos skupaj na voljo 27.155 vpisnih mest na univerzah in visokošolskih zavodih.
Za redni študij je razpisanih 19.720 mest, za izrednega pa 7.435 mest. Za prihodnje študijsko leto bo tako na voljo 1.508 mest več kot v minulem študijskem letu. Od tega bo za redni študij 816, za izrednega pa 692 mest več. Razmerje med številom mest za redni in izredni študij je letos 72,6 odstotka proti 27,4 odstotka, medtem ko je bilo lani to razmerje 73,7 proti 26,3 odstotka. V primerjavi z lani se je število mest najbolj povečalo na Univerzi na Primorskem, in sicer za 37 odstotkov, na drugih univerzah pa za povprečno tri odstotke. Vsi visokošolski zavodi bodo v novem študijskem letu razpisali le nove, prenovljene, bolonjske študijske programe.
Z novimi programi večinoma nadomeščajo dosedanje visokošolske strokovne in univerzitetne študijske programe. Nekatere izmed dosedanjih visokošolskih strokovnih programov so preoblikovali v univerzitetni program, mnoge članice univerz pa svojo ponudbo širijo s povsem novimi programi. V javnih zavodih in zavodih s koncesijo je za novo študijsko leto razpisanih 285 študijskih programov, od tega 76 visokošolskih strokovnih, 201 univerzitetni in 8 enovitih magistrskih študijskih programov. Od slednjih jih je sedem na Univerzi v Ljubljani, in sicer arhitektura, farmacija, pedagoška matematika, dentalna medicina, medicina, teologija in veterina, enovit študijski program medicine pa je razpisan tudi na Univerzi v Mariboru.
Delež razpisanih mest v programih družbenih in poslovnih ved ter prava je dobrih 31 odstotkov, več kot 22 odstotkov razpisanih mest pa imajo študiji tehnike, proizvodne tehnologije in gradbeništva. Nekaj manj kot deset odstotkov vpisnih mest pripada študijem s področja storitev, dober odstotek manj mest pa naravoslovju, matematiki in računalništvu, izobraževanju učiteljev in pedagoškim vedam ter umetnosti in humanistiki.