Česar profesorji ne povedo ...
Klub študentov Kranj je že deveto leto zapored pripravil neformalni informativni dan, ki ga je obiskalo okrog osemsto dijakov.
»Za razliko od uradnih informativnih dni, ki jih organizirajo fakultete, je neformalni informativni dan Študenti dijakom razbremenjen formalnega nizanja podatkov in vse informacije servira neposredno – iz prve roke,« je poudarila vodja omenjenega projekta Pina Sadar. Prejšnjo soboto se je tako v prostorih Ekonomsko-storitvenega izobraževalnega centra Kranj predstavilo več kot trideset fakultet in visokih šol ter tudi nekatere višje šole.
V okviru neformalnega informativnega dneva Študenti dijakom so dijakom višjih letnikov in njihovim staršem teden dni pred uradnimi informativnimi dnevi ponudili vse pomembne informacije o posameznih študijskih programih in vpisu na fakultete. »Po dva predstavnika vseh domačih fakultet sta s premišljeno predstavitvijo približala prednosti in slabosti posameznih študijskih programov in zradirala velike vprašaje, ki si jih pred ključno življenjsko prelomnico izrisujejo dijaki,« je pojasnila Pina Sadar in dodala, da so predavatelji za privlačnejše in predvsem nazornejše predstavitve poskrbeli tudi z multimedijskimi pristopi, kot so filmi in projekcije, pa tudi s predstavitvijo lastnih študijskih izdelkov, recimo načrtov, risb, filmov ... Poleg osnovnih predstavitev študijskih programov in smeri so študenti dijakom posredovali tudi svoje izkušnje pri študiju, odgovarjali na vprašanja o zahtevnosti posameznega študija, razlikah med starimi in bolonjskimi programi, težavnosti izpitov in kolokvijev, zahtevnosti profesorjev, načinu študija, dela in učenja na fakulteti, seznanili pa so jih tudi z informacijami, kako priti do zapiskov in kakšne so možnosti za zaposlitev po končanem študiju.
Predstavitvam je letos prisluhnilo okrog osemsto dijakov. Po besedah Pine Sadar je največje zanimanje vladalo za družboslovne smeri, saj so bile najbolj obiskane predstavitve fakultete za družbene vede, pedagoške fakultete, filozofske fakultete, fakultete za socialno delo, ekonomske fakultete in pravne fakultete. Za mlade so očitno zanimivi tudi zdravniški poklici, saj so bili z obiskom predstavitev lahko zadovoljni tudi na visoki šoli za zdravstvo in medicinski fakulteti. Bolj v ozadju pa so ostale naravoslovno-tehniška fakulteta, fakulteta za organizacijske vede in teološka fakulteta. Na precej velik odziv pa je naletela še letošnja novost, in sicer predstavitev študija v tujini, v okviru katerega so ob vse večji možnosti meduniverzitetne mobilnosti dijake seznanili s podrobnostmi o študentskih izkušnjah na tujih tleh, seveda preko osebnih doživetij.
Pina Sadar je ob koncu še ugotavljal, da je na začetku majhen projekt, ki se je odvijal v eni učilnici na ekonomski gimnaziji, prerasel v nepogrešljiv izobraževalni dogodek na Gorenjskem.