Kajenska paprika za izkašljevanje
Kadar je govora o kajenski papriki, navadno slišimo, da ugodno vpliva na boljše kroženje krvi po telesu oz. da krepi cirkulacijo. Le malokdo pa ve, da se izjemno dobro obnese tudi kot preventiva pri prehladnih obolenjih in vnetjih ter da uspešno lajša izkašljevanje.
S pekočim plodom kajenske paprike (Capsicum frutescens) so zdravstvene težave odpravljali že Maji. Prvi del imena je rastlina dobila po reki Cayenne v Francoski Gvajani. Ime kajenska paprika se navadno uporablja za posušene in zmlete plodove te rastline. Kajenska paprika izvira iz Južne Amerike in je sorodnica vseh vrst paprike in drugih razhudnikov.
Nasujte jo v nogavice …
Starogrški zdravniki so kajensko papriko uporabljali kot vroče zdravilo za hladne bolezni, kot so pomanjkanje energije, medlost, kronična utrujenost, dremava lenobnost, prehlad, slaba prebava. V hladnih zimskih dneh so si noge pogreli tako, da so si v volnene nogavice nasuli kajensko papriko. V deželah, kjer uspeva, jo že stoletja uporabljajo kot sredstvo za odpravljanje težav s prebavo, ožiljem, živčevjem in kostmi. Cenjena je kot pomagalo pri revmi in artritisu.
Krepi cirkulacijo in spodbuja prebavo
Kajenska paprika krepi cirkulacijo, oskrbuje celično strukturo žil, pomaga ohranjati elastičnost ožilja in uravnava krvni tlak. Regulira pretok krvi od glave do pet, tako da izenačuje tlak v celotnem telesu. Najprej vpliva na srce, potem pa se učinek postopoma širi po arterijah, kapilarah in živcih. Zmanjševala naj bi tudi tvorjenje krvnih strdkov in zniževala vrednost holesterola. Stimulira izločanje sline in tako podpira predprebavne procese. Poleg tega obnavlja želodčno tkivo in zdravi čire na želodcu in črevesju. V želodec prinaša občutek toplote in skrbi za enakomerno porazdelitev prebavnih sokov. V nekaterih primerih lahko toplina sprosti krče in boleče zožitve v prebavnem traktu.
Povzroči dobro počutje
Velja za učinkovito krepčilo, ki ogreva in poživlja. Koristi proti utrujenosti in živčni izčrpanosti. Pekoč in oster okus na jeziku sporoči možganom, naj izločijo endrofin, ki prepreči bolečino in povzroči dobro počutje. Nekateri pravijo, da lahko pripelje celo do blaženosti.
Pomoč pri kašlju in zamašenem nosu
Kajenska paprika ima pozitiven vpliv na pljuča. Zelo uspešno lajša izkašljevanje, pomirja krčevit ali dražeč kašelj, zdravi angino, astmo in prehladna obolenja. S tem, ko zmanjšuje nabreklost nosne sluznice, pomaga pri zamašenem nosu, katarju in sinusih.
Nekaj načinov uporabe
Kajensko papriko najpogosteje uporabljamo v obliki praška, poparkov, tinktur, izvlečkov ali mazil. Pri težavah, ki smo jih našteli, dvakrat na dan spijemo eno žličko kajenske paprike, raztopljene v majhni količine vode. V primeru nelagodja z uporabo prekinemo. Dodamo jo lahko v mazila za bolečine živcev in boleče sklepe. Pri artritisu pomagajo obloge iz kajenske paprike in medu. V obliki pastil se uporablja proti hripavosti. Pri vnetem in bolečem grlu je priporočljivo uporabiti grgralo, ki smo ga pripravili iz 125 mililitrov tople vode, žlice limoninega soka, žlice soli in ščepca kajenske paprike. Tekočino grgramo večkrat na dan.