Bivalna skupnost še letos
Varstveno delovni center Kranj bo v Enoti Škofja Loka po adaptaciji prostorov odprl bivalno skupnost za 24 odraslih oseb z motnjo v duševnem in telesnem razvoju. Odprtje je predvideno še letos, prošnje za sprejem že pošiljajo.
Kranj – Varstveno delovni center (VDC) Kranj bo v svoji Enoti v Škofji Loki poleg obstoječega dnevnega varstva širil dejavnost na celodnevno bivalno skupnost. »Izvedli bomo obsežen adaptacijski poseg na poslovni stavbi, ki je v upravljanju VDC Kranj in v kateri je že Enota Škofja Loka. Bivalno skupnost za 24 stanovalcev bomo predvidoma odprli do konca letošnjega leta,« je povedala direktorica VDC Kranj Mirjana Česen. Naložba je brez opreme vredna šeststo tisoč evrov, za opremo javni razpis še sledi, v celoti pa bodo naložbo financirali iz državnega proračuna. »Prednost pri sprejemu v bivalno skupnost bodo imeli tisti, ki so že vključeni v dnevno varstvo v VDC, prošnje za sprejem v bivalno skupnost smo začeli pošiljati v teh dneh,« je povedala Česnova. V enoti Škofja Loka bo po adaptaciji v dnevnem varstvu trideset uporabnikov in še deset uporabnikov z najtežjimi motnjami v duševnem in telesnem razvoju, v celodnevnem varstvu v bivalni skupnosti pa 24. Dnevno varstvo je za upravičence brezplačno, oskrbni dan v bivalni skupnosti pa bo stal nekaj čez trideset evrov. »Plačnik storitve bo upravičenec s svojimi dohodki (nadomestilo za invalidnost, dodatek za tujo nego in pomoč …) in svojim premoženjem. Če sam ne bo zmogel, bo šlo doplačilo do polne cene iz proračuna občine,« je povedala Česnova.
Bivalna skupnost upravičencem nadomešča, dopolnjuje ali zagotavlja funkcijo doma in daje socialno in zdravstveno varstvo. »Moj brat Sandi je med tistimi z najdaljšim stažem v dnevnem varstvu VDC in se tam počuti odlično. Dokler sta lahko, sta zanj skrbela starša, zadnja štiri leta pa zanj skrbiva midva z ženo. Ker se ustanavlja bivalna skupnost pod vodstvom in s kadrom VDC, smo se skupaj odločili za to možnost. Sandi je opazoval moja otroka pri osamosvajanju in tudi sam je izrazil željo, da bi šel »na svoje«. Nekdo mora biti stalno ob njem, ker potrebuje pomoč že pri osnovnih življenjskih opravilih,« je povedal Boris Razpotnik, predstavnik zakonitih zastopnikov varovancev.
»Država mora skrbeti za to, da je institucionalno varstvo enako dostopno vsem upravičencem. Na ministrstvu smo si za obdobje 2006–2010 zadali nalogo, da v tem času v institucionalno varstvo vključimo 35 odstotkov vseh oseb, ki so vključene v storitev vodenja, varstva in zaposlitve pod posebnimi pogoji,« je povedala Sonja Testen Božič, podsekretarka na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve.