Odprtja razstave o Bleiweisu v Prešernovi rojstni hiši v Vrbi se je udeležila tudi ministrica za kulturo Majda Širca. (Foto: Tina Dokl)

Bleiweis v Prešernovi hiši

V Prešernovi rojstni hiši v Vrbi so v nedeljo odprli razstavo Dr. Janez Bleiweis - oče slovenskega naroda.

Gorenjski muzej vsako leto pred 8. februarjem, slovenskim kulturnim praznikom, v Prešernovi rojstni hiši v Vrbi uredi novo razstavo, ki nato za leto dni bogati stalno razstavo o Prešernu. Letos bo tako na ogled tudi razstava o Janezu Bleiweisu, očetu slovenskega naroda, ki so jo pripravili ob lanskem praznovanju 200-letnice njegovega rojstva. »Prav je, da smo se tokrat spomnili Bleiweisa. Upajmo, da bo izstopil iz sence, ki mu jo je namenila slovenska zgodovina. Bil je velik mož, ki ni bil kar tako imenovan za očeta slovenskega naroda. Poleg tega je bil politik in poslanec v deželnem zboru, zavzemal za enovito Slovenijo, uveljavil je gajico in veliko naredil za majhnega slovenskega človeka. Kot žensko me je pretreslo dejstvo, da je, preden je Bleiweis nastopil delo kot porodničar oz. velik zdravnik, v ljubljanski porodnišnici umrla vsaka tretja porodnica. V njegovem času se je to spremenilo. Tak človek si je resnično zaslužil naziv vitez,« je na odprtju razstave uvodoma poudarila direktorica Gorenjskega muzeja Barbara Ravnik Toman.

Bleiweis je bil doktor medicine, magister porodništva, doštudiral je tudi veterino, bil je profesor, ravnatelj, dolgoletni tajnik Kmetijske družbe v Ljubljani, politik in čitalničar, Slovencem pa je še posebej znan kot urednik Kmetijskih in rokodelskih novic, tedaj edinega slovenskega časopisa. Z razstavo je avtorica Beba Jenčič želela pokazati predvsem povezavo med Prešernom in Bleiweisom, ki sta bila sodobnika in prijatelja. Ohranjena so njuna medsebojna pisma. Bleiweis je kot urednik Kmetijskih in rokodelskih novic objavljal Prešernove pesmi. Bil je bil prvi, ki je aprila 1848 objavil Zdravljico, izvod teh Novic pa je med drugim na ogled tudi na razstavi v Vrbi. »Prešerna je v času bolezni Bleiweis obiskal v Kranju, ob smrti 8. februarja 1849 so mu prinesli novico o žalostnem dogodku in prošnjo za denarni prispevek za nagrobni spomenik,« je pojasnila Jenčičeva in dodala, da sta na ogled tudi izvoda Novic, v katerih je bilo leta 1849 obvestilo o pesnikovi smrti, tri leta kasneje pa vabilo na odkritje njegovega nagrobnega spomenika v Kranju. Razstava prikazuje tudi diplome in častna imenovanja, ki jih je Bleiweis prejel za svoje delo, politično delovanje in narodno buditeljsko usmerjenost, ter jedilni pribor in nekaj drugih osebnih predmetov Bleiweisovih.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Pisma bralcev / ponedeljek, 9. maj 2016 / 12:36

Sloveniji preti ekološka katastrofa

V Sloveniji letno nastane letno 680 tisoč ton komunalnih odpadkov, od tega jih 315 tisoč ton odložimo na 31 odlagališč, tudi strupene in zdravju škodljive snovi, ki jih padavine izpirajo in odnašaj...

Objavljeno na isti dan


Šport / petek, 22. februar 2008 / 07:00

Baltič ni več trener blejskih odbojkarjev

Iz vodstva moštva ACH Volley so danes sporočili, da so prekinili sodelovanje z dosedanjim glavnim trenerjem ekipe Dragutinom Baltičem.

GG Plus / petek, 22. februar 2008 / 07:00

Po gradu smo se otroci vozili s kolesi

Franc Kersnik z Brda pri Lukovici, najstarejši še živeči vnuk pisatelja Janka Kersnika in lastnik gradu Brdo, jutri praznuje svoj devetdeseti rojstni dan.

GG Plus / petek, 22. februar 2008 / 07:00

Ni se nam več treba boriti golih rok

Obrambni minister Karl Erjavec te dni v okviru predsedovanja Slovenije Evropski uniji na Brdu gosti kolege ministre evropskih držav.

Splošno / petek, 22. februar 2008 / 07:00

Vprašanja in pobude

(Iz gradiva za sejo občinskega sveta)

GG Plus / petek, 22. februar 2008 / 07:00

Tako na Kosovu kot na Koroškem

Zdi se, da si v tem težkem času za Srbe med Slovenci skoraj nihče ne postavlja vprašanja (vsaj na glas ne), ki je več kot na mestu: jim lahko ob izgubi Kosova pomagamo še drugače, kot da jim (s figo v...