Odškodnina še naprej?
Na Deponiji Kovor je ostal samo še zbirni center za ločeno zbiranje odpadkov. Krajevna skupnost Kovor je prejela 1,1 milijona evrov odškodnine, zdaj se s tržiško občino in komunalnim podjetjem dogovarjajo za podaljšanje pogodbe za odškodnino za deponijo v času zapiranja.
Tržič – Mešane komunalne odpadke Komunala Tržič od prvega januarja letos namesto na Deponijo Kovor predaja podizvajalcu Jeko-In Jesenice, ki poskrbi za ustrezno ravnanje z njimi. Veljavna zakonodaja namreč ne dovoljuje več zgolj odlaganja komunalnih odpadkov, pač pa jih je treba predhodno obdelati v centru za obdelavo odpadkov. »Povprečna cena ravnanja z odpadki se za povprečna gospodinjstva v občini Tržič ni spremenila, za gospodarske subjekte se je celo znižala. Če bi še naprej v obratovanju ohranjali Odlagališče Kovor, ki bi bilo namenjeno zgolj za odpadke iz Tržiča, pa bi se cena zagotovo drastično povišala. Do spremembe cen med posameznimi gospodinjstvi je s prvim januarjem prišlo zaradi prilagoditve načina obračuna ravnanja z odpadki glede na velikost posode za odpadke, kar je od nas zahtevala Uredba o metodologiji oblikovanja cen komunalnih storitev,« je povedal Sebastijan Zupanc, direktor Komunale Tržič. Občina pa naj bi še letos podelila koncesijo za obdelavo mešanih komunalnih odpadkov in odlaganje preostanka po obdelavi, predvidoma za odlagališče Mala Mežaklja.
Denar iz odškodnine
»Od leta 2010 do leta 2015 je Krajevna skupnost (KS) Kovor prejela skoraj 105 tisoč evrov odškodnine iz naslova odlaganja tržiških odpadkov in skoraj milijon evrov iz naslova odlaganja odpadkov iz drugih občin,« je sporočil Zupanc. »Vse obveznosti in dogovori do KS so bili izpolnjeni,« je potrdil predsednik KS Kovor Franci Smolej. Iz prejete odškodnine in deloma tudi s pomočjo sredstev Evropske unije so zgradili Dom krajanov v Kovorju z vso notranjo opremo, urejeno okolico za poletne prireditve s parkirišči za potrebe obiskovalcev Doma krajanov, trgovine in gasilcev. »Dom krajani že dobro poznajo in dober obisk na različnih dogodkih upravičuje naložbo,« je poudaril Smolej. Iz odškodnine so obnovili tudi Zadružni dom z okolico in parkirišči, zgradili so otroška igrišča v Kovorju, na Loki in v Zvirčah. Da bi pospešili gradnjo pločnikov, je KS Kovor naročila izdelavo projektne dokumentacije za pločnika Loka–Kovor in v Zvirčah. Na računu KS Kovor je še dobrih dvesto tisoč evrov, ki jih bodo namenili za sofinanciranje več projektov, predvsem v namene asfaltiranja in širitve cest, gradnjo pločnikov in za javno razsvetljavo v KS.
Zbirni center deluje
Kot je še povedal Franci Smolej, se KS Kovor z občino in komunalnim podjetjem dogovarja za obvezno podaljšanje pogodbe za odškodnino v času zapiranja deponije, ker aktivnosti na deponiji še vedno povzročajo smrad in povečan tovorni promet. Prav tako KS Kovor pogojuje izdajo soglasja za ureditev zbirnega centra za tržiške odpadke s podaljšanjem osnovne pogodbe. Kosovne odpadke lahko občani še vedno oddajo v zbirnem centru. Komunala Tržič dvakrat na leto zbira kosovne odpadke tudi po sistemu 'od vrat do vrat'.
Ta četrtek bodo občinski svetniki na svoji redni seji obravnavali osnutek občinskega odloka o ravnanju s komunalnimi odpadki. Odlok ureja način in pogoje opravljanja obveznih gospodarskih javnih služb zbiranja in obdelave določenih vrst komunalnih odpadkov in odlaganja ostankov predelave ali odstranjevanja komunalnih odpadkov na območju občine.