Zdravljenje urinske inkontinence
V Termah Dobrna so v povezavi s strokovnjaki Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana in Zdravstvene fakultete prvi v Sloveniji organizirali strokovno usposabljanje, v katerem so njihove fizioterapevte usposobili za izvajanje strokovno izpopolnjene celostne rehabilitacije zdravljenja urinske inkontinence.
Z urinsko inkontinenco se sooča mnogo ljudi, a jo (žal) velikokrat sprejmejo zgolj kot normalno stanje, povezano s staranjem.
V Termah Dobrna so odprli Ambulanto za preventivo in konzervativno zdravljenje urinske inkontinence pri ženskah. Prvi posvet na temo urinske inkontinence in možnostih zdravljenja ob predhodni rezervaciji je brezplačen in ga vodi Kosi Mariusz, dr.med., specialist ginekologije in porodništva. Znani so tudi že termini posvetov, prvi je bil že včeraj popoldne, naslednja dva pa bosta 13. aprila in 11. maja, prav tako v popoldanskih urah. V nadaljevanju zdravljenja oziroma še bolje preprečevanja urinske inkontinence pomembno vlogo prevzame fizioterapevt. V okviru pridobljenih podatkov, želja in načina življenja pacienta se določi individualen program, v katerega so zajete najnovejše terapevtske tehnike in metode zdravljenja. Obstaja namreč več načinov zdravljenja tovrstnih težav, vendar niso vsi enako primerni in enako učinkoviti pri vseh bolnicah. Vedeti pa moramo, da kasneje ko začnemo z zdravljenjem, daljša in napornejša je rehabilitacija.
V sklopu konzervativnega zdravljenja urinske inkontinence v Termah Dobrna uporabljajo individualni trening mišic medeničnega dna v skladu z meritvami mišične aktivnosti mišic medeničnega dna, individualni trening sečnega mehurja, individualni trening mišic medeničnega dna z biološko povratno zvezo (t. i. biofeedback), električno stimulacijo mišic medeničnega dna (vaginalno/rektalno), impulzno elektromagnetno stimulacijo in transpelvično magnetno stimulacijo ...
Uporaba funkcionalnega magnetnega stola
Posebej je treba omeniti funkcionalni magnetni stol (FMS), ki je učinkovita metoda elektrostimulacije, ki ustvarja pulzno magnetno polje, namenjeno zdravljenju urinske inkontinence brez neprijetnega vstavljanja elektrod. S pomočjo FMS se poveča moč in vzdržljivost mišic medeničnega dna in se pacient nauči pravilne aktivacije teh mišic. Uporablja se pri nehotenem uhajanju urina (stresni, urgentni in mešani inkontinenci), fekalni inkontinenci, regeneraciji po porodu, po operativnih posegih, radikalni prostatektomiji, pri kroničnem prostatitisu in pri erektilni disfunkciji.
Zakaj prihaja do urinske inkontinence
Ledvice nenehno proizvajajo seč, ki teče po sečevodih in se zbira v sečnem mehurju. Spodnji del sečnega mehurja obkroža mišica zapiralka, ki pa je skrčena in tako preprečuje iztekanje seča. Mišicam zapiralkam so v pomoč mišice medeničnega dna, ki podpirajo mehur, črevo in pri ženskah tudi maternico in nožnico ter tako še dodatno pomagajo zapirati sečnico. Ko je sečni mehur poln, živci v njem pošljejo možganom signal, ki vas opozori, da je treba iti na stranišče in mehur izprazniti. To povzroči, da se mišica zapiralka sečnice sprosti in odpre izhod sečnega mehurja, istočasno pa se mišice v steni mehurja skrčijo in potisnejo seč v sečnico. Če navedena sporočila niso usklajena ali če mišice ne delujejo pravilno oziroma je njihova funkcija motena, lahko prihaja do urinske inkontinence.
Kadar mišice sečnega mehurja, mišice zapiralke in mišice medeničnega dna ne delujejo pravilno, ker so bodisi prešibke bodisi prekomerno aktivne, se lahko pojavijo težave z nadzorom nad sečnim mehurjem. Težave se utegnejo pojaviti tudi ob motenih funkcijah živčnega sistema posledično zaradi poškodb ali določenih bolezni. Glede na simptome urinsko inkontinenco grobo delimo na tri tipe; na urgentno urinsko inkontinenco, na stresno urinsko inkontinenco in mešano urinsko inkontinenco.