Direktorju 487 evrov bruto nagrade
Potem ko so si nekateri direktorji zdravstvenih ustanov izplačali astronomske nagrade za uspešnost, je direktor Splošne bolnišnice Jesenice Igor Horvat prejel le 487 evrov bruto.
Jesenice – Z direktorjem Splošne bolnišnice Jesenice Igorjem Horvatom smo se tokrat pogovarjali predvsem o – denarju. O plačah, s katerimi so zdravniki kljub dvigu še vedno nezadovoljni. O astronomskih nagradah nekaterih direktorjev zdravstvenih ustanov. O črnih napovedih o zmanjšanju vsote denarja iz zdravstvene blagajne. Pa tudi o poslovanju jeseniške bolnišnice, ki je bilo lani spet uspešno, brez minusa.
Kako se v praksi kaže lani sklenjen dogovor o postopnem dvigu plač v zdravstvu – komu so se plače v vaši bolnišnici najbolj povečale?
»Osnovne plače so se najbolj povečale zdravnikom, pa tudi diplomiranim medicinskim sestram, zdravstvenim tehnikom in srednjim medicinskim sestram. Najmanj pa so se povečale nezdravstvenemu osebju.«
Kolikšen je ta dvig v povprečju in koliko več denarja na letni ravni bo v vaši bolnišnici šlo za plače?
»V povprečju so se osnovne plače v bolnišnici dvignile za 27 odstotkov. Koliko denarja več bomo letno potrebovali za plače, je nekoliko težje preračunati, ker so vsi dodatki in dežurstva vezani na osnovne plače. Ocenjujemo pa, da bo za plače na letni ravni potrebnih od dva do tri milijone evrov več denarja. Za zdaj je že prišlo do dveh uskladitev plač, prva je bila v začetku maja lani, druga v začetku januarja letos, naslednja bo v začetku septembra, zadnja pa marca 2010.«
Pa so vaši zdravniki in medicinsko osebje s tem povišanjem zadovoljni?
»Pogovarjal sem se z zaposlenimi in ugotovil, da povsem zadovoljen ni nihče. Večina ljudi je pričakovala večji dvig plač. Žal pa smo direktorji samo izvrševalci tega, kar so izpogajali pogajalci, pri čemer ugotavljamo, da so dogovorjene stvari premalo dodelane, površne, izvajanje pa je zelo nedorečeno …«
Direktorji bolnišnic že dalj časa opozarjate, da nimate vzvodov, s katerimi bi lahko nagradili bolj delovne in prizadevne zdravnike in drugo osebje.
»Delovna zakonodaja in plačni sistem sta za delo v javnih zavodih zelo toga. Praktično edini instrument, ki ga imamo za nagraditev bolj uspešnih zaposlenih, je dodatek za delovno uspešnost. Lani sredi leta je začel veljati nov zakon o delovni uspešnosti, po katerem zaposlene ocenjujemo na petih področjih. V tem okviru lahko izplačamo dodatek za delovno uspešnost, ki lahko znaša največ dva odstotka bruto mase plač. Menim, da je pri tem še vedno preveč 'uravnilovke', zato bi bilo smiselno vpeljati vsaj fiksni in variabilni del plače. Žal pa zdaj ne kaže, da bi kaj takšnega uvedli.«
Na državni ravni naj bi za plače v zdravstvu iz zdravstvene blagajne letno šlo kar tristo milijonov evrov več denarja. Nekatere skrbi, da bodo zato trpeli bolniki, ker zdravstveno zavarovanje ne bo imelo denarja za programe. Se to lahko zgodi?
»Po informacijah, ki smo jih dobili od Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), naj bi letos vse bolnišnice dobile za pet odstotkov manj denarja kot lani, če bo uskladitev plač potekala tako, kot je dogovorjeno. V naši bolnišnici to pomeni vsaj 1,6 milijona evrov manj denarja, kar lahko pomeni resno grožnjo našemu poslovanju in nadaljnjemu razvoju bolnišnice. Če se bo ta napoved uresničila, bomo težko izpeljali ves načrtovan program za ZZZS, treba bo zopet resno poseči v porabo materiala za bolnike, v organizacijo dela, ne nazadnje pa tudi v zaposlenost. Še bolj kot leto 2009 pa nas skrbita leti 2010 in 2011. Zaradi gospodarske recesije in splošne krize se že danes zmanjšuje zaposlenost v državi, to hkrati pomeni tudi manjši priliv dajatev na račun zdravstvene zavarovalnice in posledično bodo tudi prihodki bolnišnic manjši. Torej se lahko splošna kriza odrazi tudi v zdravstvenih ustanovah. Glede na socialno naravnanost dela in storitev, bo reševanje nastajajočih težav toliko težje.«
Nekateri direktorji zdravstvenih zavodov so si izplačali celo petnajst tisoč evrov bruto nagrade za uspešnost. Kolikšno nagrado ste si izplačali v vaši bolnišnici?
»Treba je povedati, da so ti direktorji dobili svojo redno plačo in delovno uspešnost izplačano hkrati, zato je znesek višji. Moja nagrada za delovno uspešnost za leto 2007 je znašala 487 evrov bruto. Strokovni direktor je prejel podoben znesek. Ne glede na uspeh, je bila to moja prva izplačana nagrada v šestih letih. Nagrada bi lahko po zakonu o delovni uspešnosti direktorjev znašala največ dve plači, vendar pa se ji bom tudi za leto 2008 odrekel. Osebno se mi zdi prav, da tudi direktor dobi nagrado (če izpolni kriterije) v skladu z zneski, ki jih dobijo drugi zaposleni.«
Lahko že poveste, kakšen je bil poslovni izid bolnišnice v lanskem letu?
»Bilance še pripravljamo, tako da točnih zneskov še nimam. Vsekakor pa je bilo poslovanje pozitivno, v skladu z napovedmi naj bi ustvarili pol milijona evrov bilančnega dobička. Pomembno je tudi, da smo program izpolnili v celoti, na področju ortopedije celo nekaj več. Tudi v letu 2009 sta načrtovana enaka realizacija in enak obseg dela kot lani, v skladu z zahtevami ZZZS. Delamo normalno, vse račune plačujemo v skladu s pogodbami in roki … Ob tem lahko rečem, da poslovanje bolnišnice še nikoli v zgodovini njenega obstoja ni bilo tako urejeno, kot je danes. A če se bodo uresničile črne napovedi po petodstotnem zmanjšanju denarja iz zdravstvene blagajne, bo poslovanje postalo bistveno oteženo. Program bomo sicer skušali izpolniti v celoti in oskrba bolnikov ne bo okrnjena, pomanjkanje denarja pa se bo odrazilo pri poznejših plačilih računov dobaviteljem, v težavah z dobavami materiala, pri iskanju rešitev stroškovne učinkovitosti in organizacije dela …«