Raziskavo sta predstavila Zoran Trojar, predsednik Izvršnega odbora Sveta pristopnikov NRB (levo), in Andraž Zorko, direktor medijskih in komunikacijskih raziskav v podjetju Valicon.

Branost upada

Glavna ugotovitev Nacionalne raziskave branosti (NRB) za leto 2008, ki je bila predstavljena na novinarski konferenci v petek, je, da branost v Sloveniji upada.

Kaj je NRB?

Nacionalna raziskava branosti raziskuje bralne navade prebivalstva posamezne države in se izvaja v skoraj vseh evropskih državah. NRB v Sloveniji proučuje bralne navade Slovencev, katere časopise in revije poznajo, katere berejo in kako pogosto jih berejo. V raziskavi letno sodeluje okrog osem tisoč ljudi iz vse Slovenije, anketiranci pa so izbrani naključno. Velik problem izvajanja raziskave vedno bolj postaja nepripravljenost na sodelovanje v anketi, čeprav zna biti tudi to prav zabavno, le nekaj časa vzame.

O padcu branosti

Nacionalna raziskava branosti se v tej obliki izvaja že tretje leto, podatki se zbirajo v prvem in drugem polletju. V obdobju za leto 2008 so zaznali občutnejši padec branosti glede na preteklo merjeno obdobje. Prvič se je zgodilo, da v Sloveniji ni več tiskane edicije, katere eno izdajo bi v povprečju bralo več kot štiristo tisoč ljudi. Kar 22 merjenih edicij ima statistično značilno nižji doseg, prvič pa se je tudi zgodilo, da niti ena edicija ni dosegla statistično značilne rasti branosti. Edicije, ki dosegajo nižjo branost, prihajajo iz različnih skupin, zato jih ne moremo uvrstiti na en tip tiskanih edicij. Eden od razlogov je, da je precejšen odstotek vprašanih, kje berejo časopis, navedlo internet.

Na vrhu ni sprememb

Na lestvici najbolj branih tiskanih edicij na prvih petih mestih ni prišlo do sprememb. Najbolj brani ostajajo Pilot, Nedeljski dnevnik (obe ediciji sta dosegli popolnoma enak doseg, to je 388 tisoč bralcev), Vikend, Žurnal in Slovenske novice.

Gorenjski glas na drugem mestu

Ker se raziskava izvaja glede na pogostnost izhajanja, je Gorenjski glas med večdnevniki obdržal drugo mesto, takoj za Salomonovim oglasnikom. Tako kot vse edicije je tudi Gorenjski glas zabeležil nekoliko nižji doseg enega izida, a razlika s preteklim obdobjem ni velika. Doseg enega izida Gorenjskega glasa je 52 tisoč bralcev. Na lestvico so se uvrstile tudi naše brezplačne priloge Kranjčanka, Ločanka in Moja Gorenjska, ki je med njimi z dosegom štirideset tisoč najbolj brana.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / četrtek, 3. julij 2008 / 07:00

Navdušile tudi v vazah

V Arboretumu so se na petem rožnem dnevu zbrali ljubitelji vrtnic iz vse Slovenije.

Objavljeno na isti dan


Kronika / torek, 27. januar 2009 / 07:00

Na Bledu ropala mlada domačina

Blejski policisti so prijeli mladeniča, stara 17 in 21 let, ki naj bi prejšnji teden na Bledu oropala moškega. Loški policisti so preiskali nekaj vlomov in domnevnih poneverb.

Škofja Loka / torek, 27. januar 2009 / 07:00

Novo dvigalo v vrtcu

V Dijaškem domu v Škofji Loki so zgradili novo osebno dvigalo za potrebe Vrtca Škofja Loka.

Gospodarstvo / torek, 27. januar 2009 / 07:00

Menjava na vrhu Jelovice

Z novo organiziranostjo na čelu škofjeloške Jelovice odslej Gregor Benčina. Ne pričakuje odpuščanj in skrajševanja delovnega časa niti prodaje hčerinskih družb.

Zanimivosti / torek, 27. januar 2009 / 07:00

Kako varna so slovenska smučišča?

Bralci komentirate aktualne dogodke

Radovljica / torek, 27. januar 2009 / 07:00

Ob jubileju razstava o pohodu

Radovljica - »Fotografije nam obujajo spomine na znane obraze in napor, ki se odraža na njih, ter na mnogo utrujenih in ožuljenih nog, a obenem tudi spomin na prijateljstvo in to...