Kmetje lahko uveljavljajo olajšavo za vlaganja
Kmetje, ki so lani vlagali v osnovno kmetijsko in gozdarsko dejavnost, lahko uveljavljajo olajšavo pri dohodnini. Vlogo morajo vložiti do 31. januarja.
Kranj – Kot navajajo v davčni upravi, so do olajšave upravičeni vsi, ki so lani v okviru kmečkega gospodinjstva ali agrarne skupnosti vlagali v osnovna sredstva in opremo, potrebno za opravljanje osnovne kmetijske in gozdarske dejavnosti. Za osnovno dejavnost se šteje pridelava, ki je v celoti ali pretežno vezana na uporabo kmetijskih in gozdnih zemljišč (razen pridelave sadik, okrasnih rastlin in intenzivnega vrtnarstva), pa tudi čebelarstvo in pridelava vina iz lastnega pridelka grozdja. Olajšavo je možno uveljavljati za investicije v traktorje, pluge, brane, mulčerje, valjarje, freze, sejalnike, sadilnike, škropilnike, trosilnike, kombajne, kosilnice, obračalnike za seno, nakladalce in druge traktorske priključke, sortirnike, luščilnike, robkalnike, molzne stroje, hladilnike za mleko, cisterne, sode, krmilnike in napajalnike za živino v hlevih in na pašnikih, motorne žage, hidravlična dvigala, vitle, delovno orodje in drugo opremo, gozdne vlake, ceste, namakalne naprave, sadovnjake, vinograde, gozdove in druge večletne nasade, plemensko in delovno živino (razen tiste, ki se pita) ter druga osnovna sredstva za osnovno kmetijsko in gozdarsko dejavnost, olajšave pa ni možno uveljavljati za nakup zemljišč, za nakup ali gradnjo stavb, za nakup motornih vozil (z izjemo traktorjev in druge kmetijske in gozdarske mehanizacije) ter za vlaganja v mlečne kvote in licence za uporabo računalniških programov. Olajšavo je možno uveljavljati tudi za naložbe, za katere je del denarja zagotovila občina, država ali Evropska unija, vendar je v tem primeru treba od zneska vlaganj odšteti nepovratna sredstva.
Kmetje, ki so lani v okviru kmečkega gospodinjstva ali agrarne skupnosti vlagali v osnovna sredstva in opremo, lahko uveljavljajo olajšavo za to do 31. januarja. Če bodo vlogo oddali v predpisanem roku, jim bo davčna uprava upoštevala olajšavo že pri informativnem izračunu dohodnine, ki ga bodo prejeli do konca maja in ki bo pod določenimi pogoji postal dohodninska odločba. V primeru, da vloge ne bodo oddali do konca januarja, olajšavo za vlaganja pa bi kljub temu želeli uveljavljati, bodo to lahko storili le z ugovorom zoper informativni izračun dohodnine.
Vlogo vloži eden od članov gospodinjstva, običajno je to gospodar. Vložiti jo mora na predpisanem obrazcu, tega dobi na davčnem uradu oz. izpostavi ali si ga natisne s spletne strani davčne uprave, oddati pa ga mora osebno ali po pošti. Za izpolnitev vloge potrebuje predvsem osebne podatke in podatke o vlaganju oz. nakupu - račune, odločbe o morebitnem sofinanciranju naložbe … Račun mora biti na ime člana gospodinjstva ali oz. agrarne skupnosti.
In kolikšna je olajšava? Olajšava znižuje davčno osnovo od dohodka iz osnovne kmetijske in gozdarske dejavnosti v višini 30 odstotkov vrednosti naložbe, vendar največ do višine davčne osnove. Če je znesek vlaganj tako velik, da olajšava presega davčno osnovo in je ni možno izkoristiti v enem letu, neizkoriščeni del olajšave zmanjšuje davčno osnovo še v naslednjih petih letih. Olajšava se deli v enakem znesku vsem članom gospodinjstva, ki imajo katastrski dohodek ali davčno osnovo iz pridelave vina ali čebelarstva.