En pregled in dve plombi na leto
Zobozdravniki svarijo pred slabšanjem zobozdravstvenega varstva bolnikov. Namesto 1600 odraslih na zobozdravnika naj bi bilo po novem 2424 odraslih na zobozdravnika.
Ljubljana – Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) predlaga spremembo financiranja zobozdravstvene dejavnosti po t. i. sistemu glavarine (glede na število opredeljenih oseb). »Zobozdravniške organizacije in zobozdravniki glavarinskemu modelu financiranja zobozdravstvene dejavnosti odločno nasprotujemo, saj želimo pacientom, tudi tistim, katerih zobozdravstveno stanje je slabo, zagotoviti kakovostno in varno zobozdravniško oskrbo. Izkušnje držav Evropske unije, kjer so uvedli glavarinski sistem plačevanja zobozdravstvenih storitev, kažejo, da je število brezzobega prebivalstva po šestdesetem letu starosti občutno večje v primerjavi z državami, ki niso uvedle glavarinskega sistema,« je sporočila Sabina Markoli, predsednica Odbora za zobozdravstvo pri Zdravniški zbornici Slovenije.
In kaj bi prinesel glavarinski model v praksi? »Povprečno število opredeljenih oseb na zobozdravnika je približno 1800 odraslih na zobozdravnika in 900 otrok na zobozdravnika. Za primerjavo: kakovostno in varno strokovno oskrbo je mogoče zagotoviti 1600 odraslim zavarovancem pri zmerni patologiji. ZZZS želi po novem 1,6 milijona odraslih razdeliti med 660 zobozdravnikov za odrasle, kar pomeni 2424 odraslih na zobozdravnika. Glavarinski sistem bi tako vsakemu zobozdravniku prinesel povprečno 624 novih neopredeljenih zavarovancev, kar bi podaljšalo čakalne dobe za 52 delovnih dni, zmanjšalo bi se tudi število storitev, ki jih zobozdravnik v povprečju lahko naredi posamezniku – le še en pregled in eno do dve plombi na leto,« je povedala Markolijeva.
Zdravniška zbornica Slovenije zato poziva ministrstvo za zdravje in vlado, da ne popuščata ekonomskim interesom zavarovalnic, ki zagovarjajo glavarinski model, pač pa prisluhneta pobudam za bolj učinkovito in kakovostno zobozdravstveno varstvo. »Tudi sistematično zniževanje vrednosti zdravniškega dela ni v prid kakovosti zobozdravstvenega varstva v Sloveniji,« je še sporočila Sabina Markoli.