Jutri začetek stoletnice
V Glasbeni šoli Kranj, ki letos praznuje stoletnico obstoja, bodo skozi celo leto pripravili številne koncerte, glasbene nastope, okroglo mizo, zbornik, razstavo ... Slavnostna akademija bo oktobra.
Z zletom nekdanjih učencev bodo jutri, v soboto, 17. januarja, v Glasbeni šoli Kranj začeli serijo dogodkov, ki jih letos pripravljajo ob stoti obletnici šole. V prostorih šole na Trubarjevem trgu bo med 9. in 12. uro potekalo srečanje, na katerega so vabljeni vsi nekdanji učenci. »Pridite pogledat, kakšne so danes učilnice, v katerih ste se učili vi, s seboj prinesite inštrumente ali pa stare note, na katere vam bodo zaigrali današnji učitelji, lahko boste sami poskusili igrati na inštrument, ki ste se ga nekoč učili,« na zlet vabijo današnji učitelji glasbene šole. Hkrati prosijo vse, da pobrskate doma med starimi fotografijami iz glasbene šole in jih prinesete s seboj, da jih bodo presneli za objavo v zborniku oziroma za razstavo ob stoletnici šole. Predvsem pa bo sobotno srečanje priložnost za vnovična srečanja in obnavljanje starih prijateljstev iz nekdanjih glasbeno šolskih dni. Svoj obisk je med drugim že obljubil tudi znani violinist Miha Pogačnik.
Zletu bo tako rekoč vsak mesec sledil nov dogodek v čast obeleževanju stoletnice glasbene šole, ki je bila jeseni 1909 ustanovljena kot podružnična šola Glasbene matice na pobudo kranjske čitalnice. Če so prva leta poučevali le klavir, violino, glasbeno teorijo in zborovsko petje, pa danes lahko s ponosom zapišemo, da šolo obiskuje 642 učencev, ki jih 42 učiteljev poučuje okrog 20 različnih inštrumentov. Temu primerno naj bi tudi praznovanje častitljive obletnice trajalo kar celo leto. »Naš organizacijski odbor za pripravo prireditev ob stoletnici Glasbene šole Kranj se je prvič sestal novembra in lahko rečem, da smo v zelo kratkem času začrtali okvirni program praznovanja. Združili smo predloge ravnatelja Petra Škrjanca, učiteljskega zbora in članov odbora ter sestavili bogat in pester program prireditev,« je povedal predsednik odbora Tomaž Kukovič. Po sobotnem zletu bivših učencev bo že 5. februarja ob 19. uri v dvorani Glasbene šole sledil javni nastop učencev šole, ki bodo izvajali samo dela slovenskih skladateljev, saj bo dogodek vezan tudi na Slovenski kulturni praznik.
Prvi vrh praznovanja bo vsekakor koncert Mladinskega pihalnega orkestra v drugi polovici aprila. »K sodelovanju sem povabil naše bivše učence, ki so danes priznani skladatelji v slovenskem, evropskem in svetovnem merilu. Posebej za ta koncert so nove skladbe za orkester in soliste napisali Dušan Bavdek, Lojze Krajnčan, Damijan Močnik, Matjaž Vlašič, Tomaž Završnik – Foma in najmlajši med njimi Gašper Jereb,« je povedal Kukovič, tudi dirigent orkestra. Tudi voditeljica prireditve, ki naj bi predvidoma potekala na Brdu, bo bivša učenka, zdaj mlada gledališka igralka. Maj bo rezerviran za večer jazza z Lojzetom Krajnčanom, Primožem Gračiščem in drugimi kranjskimi glasbeniki, v okviru Tedna mladih pa naj bi na velikem odprtem koncertu nastopile tudi bolj in manj znane glasbene skupine, v katerih igrajo tudi nekdanji učenci glasbene šole. Junija pride na vrsto cikel koncertov klasične glasbe Musica Carnium, ki bo letos v celoti posvečen glasbeni šoli in obletnici. Na sporedu bodo štirje koncerti, na dveh se bodo predstavili najboljši učenci, ki še obiskujejo šolo, na enem večeru solisti, na drugem pa komorne skupine in orkestri, sledila pa bosta še dva koncerta z bivšimi učenci, ki se trenutno šolajo na srednji glasbeni šoli oziroma akademiji za glasbo.
Po počitnicah bodo koncert pripravili učitelji, ki se bodo predstavili kot solisti in v različnih, instrumentalno, po besedah Kukoviča, tudi dokaj nenavadnih sestavih. Konec meseca načrtujejo okroglo mizo in pogovor z nekdanjimi ravnatelji glasbene šole, v tem času pa bodo v sodelovanju z Gorenjskim muzejem pripravili tudi muzejsko vitrino v avli Mestne hiše.
»Osrednji dogodek oziroma slavnostno akademijo načrtujemo za oktober, udeležil pa naj bi se je tudi predsednik države Danilo Türk, sicer častni pokrovitelj vseh prireditev ob stoletnici. Želeli smo, da se na tej slovesnosti predstavi čim več nastopajočih. Tako želimo uresničiti idejo o simfoničnem orkestru, ki jo je dolga leta deloma uresničeval Komorni orkester Carnium pod vodstvom Petra Škrjanca. Orkester bo sestavljen iz naših učiteljev, bivših učencev in mogoče tudi naših najboljših učencev, ki še obiskujejo šolo. Imamo željo, da bi nastopil tudi zbor, sestavljen iz pevsko nadarjenih učencev glasbene šole … pa še kaj bi se našlo. Seveda bo tudi dogodek, na katerem se bomo zahvalili vsem bivšim ravnateljem za njihove zasluge, da je glasbena šola danes tako velika in uspešna,« dodaja Kukovič. Novembra bodo pripravili skupen koncert z Glasbeno matico iz Trsta, ki letos prav tako praznuje sto let, leto praznovanj pa se bo zaključilo z božičnim koncertom.
Ob stoletnici bodo pripravili tudi priložnostno razstavo likovnih del, ki so jih pripravili učenci glasbene šole, v pripravi pa je tudi zbornik. »Veseli smo lahko, da imamo v naši delovni sredini Jasmino Pogačnik, ki je bila pripravljena urediti obsežen zbornik, saj naj bi ta imel več kot sto strani. Predstavili ga bomo spomladi,« je še povedal Kukovič. Prireditve ob stoletnici šole bo v največji meri finančno podprla Mestna občina Kranj, v organizacijskem odboru pa si bodo predvsem za večje dogodke prizadevali pridobiti tudi pokrovitelje iz gospodarstva.