Dražgoše, pomemben del slovenske zgodovine

Nedeljske spominske svečanosti v Dražgošah se je udeležilo okrog 8000 ljudi, slavnostni govornik pa je bil predsednik državnega zbora Pavel Gantar.

Dražgoše – Prav v nedeljo je minilo 67 let od zaključka boja Cankarjevega bataljona z Nemci v Dražgošah in umika na Jelovico ter grozovitega maščevanja Nemcev nad vaščani in vasjo, v katerem so pobili 41 domačinov. Devet padlih partizanov in 40 domačinov počiva v kostnici pod spomenikom v Dražgošah. Po pozdravu predsednika organizacijskega odbora prireditve Zdravka Krvine in predsednika dražgoškega gasilskega društva Marka Lotriča, ki je dejal, da je Dražgošane še vedno groza ob spominu na dogodke pred 67 leti in da bi bila srečanja v Dražgošah še prijetnejša, če bi bil obnovljen spomenik, je bil osrednji govornik predsednik državnega zbora Pavel Gantar. Dejal, da je bil boj v Dražgošah eden od vrhuncev narodnoosvobodilnega boja, ki je bil eden od veličastnih dosežkov slovenskega naroda. Življenja partizanov in domačinov, ki so bila nasilno prekinjena v Dražgošah, tudi danes zavezujejo, da se ne izneverimo hotenjem, za katera so bila žrtvovana. Za današnji čas pa je dejal, da ne moremo mimo ugotovitve, da razlike v blagostanju državljanov niso le posledica razlik v prizadevanjih in sposobnostih, ampak tudi zaradi priviligiranega dostopa do moči in vpliva, žal tudi v zlorabi javnih položajev v zasebne koristi. V razmerah prihajajoče krize, ko je marsikdo v začetku tega leta ostal brez dela, novica o ukinjenem delovnem mestu ne sme biti le suhoparen statistični podatek, ampak zavedanje o tesnobi in negotovi usodi posameznika in družine. Tem ljudem je treba vrniti občutek o njihovi koristnosti v družbi.

V nedeljo so bili v Dražgošah številni gostje, med njimi predsednik vlade Borut Pahor, predsednik državnega sveta Blaž Kavčič, ministra Karel Erjavec in Igor Lukšič, nekateri poslanci državnega zbora, evropski poslanec Jelko Kacin in župani nekaterih gorenjskih občin. V Dražgoše so bili organizirani pohodi. Na 30. pohodu s Pasje ravni je prišlo v Dražgoše 439 pohodnikov, na 10. pohodu iz Železnikov preko Ratitovca v Dražgoše 182 pohodnikov, iz Soteske v Bohinju 300, iz Tržiča 100 itd. Skoraj 40 kilometrov dolgega pohoda iz Pasje ravni se je udeležila tudi 12-letna Manja Lušina iz Dražgoš.

                           

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / sobota, 3. julij 2010 / 07:00

Preddvorčani vabijo na Petrov semenj

Turistično društvo Preddvor v sodelovanju z občino v nedeljo v središču Preddvora pripravlja Petrov semenj.

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / sobota, 3. januar 2009 / 07:00

Ohraniti želijo čim več zelenja

Študenti in profesorji Fakultete za arhitekturo so v Škofji Loki predstavili rešitve, ki so nastale na mednarodni arhitekturno-urbanistični delavnici Kamnitnik.

Zanimivosti / sobota, 3. januar 2009 / 07:00

V jeseniški porodnišnici prvi Andrej

Nekaj minut čez osmo zjutraj je na svet prijokal tudi prvi letošnji novorojenček v jeseniški porodnišnici. Tri in pol kilograme težki Andrej je četrti fant v družini Fajdiga – Komar iz Bohinjske...

Zanimivosti / sobota, 3. januar 2009 / 07:00

Kulturni dom dostopen tudi invalidom

Večina denarja za nakup dvigala je bila zbrana na spomladanskem dobrodelnem Županovem plesu.

Gorenja vas-Poljane / sobota, 3. januar 2009 / 07:00

Dražji vrtci v Gorenji vasi in Poljanah

Na predlog župana Milana Čadeža so gorenjevaško-poljanski svetniki sprejeli povišanje cen varstva otrok za deset odstotkov.

GG Plus / sobota, 3. januar 2009 / 07:00

Mesto se umiri, ko vzide sonce

Z Lubnikom med argentinskimi Slovenci (8)