Pogoji za upokojitev
Ker se pokojninska reforma iz leta 2000 uveljavlja postopno, so pogoji za upokojitev vsako leto nekoliko drugačni.
Ljubljana - Kot navajajo na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, se pri uveljavljanju pravice do starostne pokojnine spreminjajo le pogoji za ženske. V primerjavi z lani se jim v primeru upokojitve pri najnižji možni starosti zvišuje potrebna starost za štiri mesece, hkrati pa se jim za tri mesece podaljšuje tudi potrebna pokojninska doba. Za ženske je torej letos pogoj starost 56 let in štiri mesece starosti ter 37 let pokojninske dobe ali starost 61 let in najmanj 20 let pokojninske dobe ali starost 63 let in najmanj 15 let zavarovalne dobe. Za moške se pogoji ne spreminjajo, pogoj je starost 58 let in 40 let pokojninske dobe ali 63 let in najmanj 20 let pokojninske dobe ali 65 let in najmanj 15 let zavarovalne dobe.
Pri ženskah je polna starost v prehodnem obdobju izenačena z minimalno starostjo za pridobitev pravice do starostne pokojnine, pri moških je 63 let (lani 62 let in 6 mesecev). Moškemu, ki bo uveljavljal pravico pri nižji starosti in nima 40 let delovne dobe, se bo pokojnina pri upokojitvi v starosti 58 do 59 let znižala za vsak mesec manjkajoče starosti za 0,3 odstotka, pri upokojitvi med 59. in 60. letom za 0,25 odstotka, pri upokojitvi med 60. in 61. letom za 0,2 odstotka, pri upokojitvi med 61. in 62. letom za 0,15 odstotka in pri upokojitvi med 62. in 63. za 0,1 odstotka. Največ je starostno pokojnino mogoče zmanjšati za 18 odstotkov, zmanjšanje pa je trajno.
Upokojitveno starost je možno znižati zaradi vsaj petletne skrbi za vsakega rojenega ali posvojenega otroka in za delo pred 18. letom starosti. Letos se za enega otroka lahko zniža za 5 mesecev, za dva otroka za 12 mesecev in 15 dni, za tri otroke za 22 mesecev in 15 dni in za vsakega nadaljnjega otroka še za 12 mesecev in 15 dni. Pri tem starostna meja za žensko ne more biti nižja od 53 let, za moškega pa 58 let. Samo ženskam, ki se nameravajo upokojiti pri starosti 56 let in 4 mesece ter s 37 leti pokojninske dobe, se upokojitvena starost lahko zniža, če so bile obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovane, še preden so dopolnile 18 let starosti. Starost se jim za vsako leto v obveznem zavarovanju pred dopolnjenim 18. letom starosti zniža za osem mesecev, vendar pa se jim ne more znižati pod 53 let.
Manjkajočo pokojninsko dobo za izpolnitev pogojev za pridobitev starostne pokojnine je tudi letos možno dopolniti z dodano dobo, ki vključuje čas študija, obveznega vojaškega roka, nadomestne civilne službe in čas, ko je bil zavarovanec prijavljen na zavodu za zaposlovanje kot iskalec zaposlitve ali kot brezposelna oseba. Letos se kot dodana doba upošteva osem mesecev za vsako leto (lani sedem), ki se šteje v dodano dobo (npr.: za tri leta študija 24 mesecev). Dodana doba vpliva le na izpolnitev pogojev za pridobitev starostne pokojnine, ne pa na njeno višino, prav tako ne šteje v delovno dobo.