Po kruhu še knjiga
Marina Lenček, unikatna oblikovalka lecta in kvašenega testa, je napisala knjigo o kruhu.
Domžale – Marina Lenček je predstavila knjigo Kruh Ljubezni – Biti dober kot kruh, v kateri zajema vse svoje dosedanje delo in različna spoznanja o kruhu in lectu, s katerim je povezana že vse svoje življenje.
»V sebi se že dolgo počutim zelo močno, saj vem, da tisto, kar oblikujem iz testa, dejansko uspeva, tu ni bilo dvoma, je pa pisanje, s katerim se doslej nikdar nisem ukvarjala, zame predstavljalo poseben izziv. Ideja o knjigi je sicer v meni zorela zelo dolgo. Skozi oblikovanje testa se je v meni rojevalo spoznanje o globljem pomenu kruha, ki ga gnetem že skoraj vse svoje življenje, zdaj pa sem zgnetla še knjigo,« pove priznana unikatna oblikovalka, ki je, kot pravi, knjigo napisala predvsem iz potrebe po ohranitvi zdaj že skorajda pozabljenega pomena kruha in z njim povezane simbolike v slovenski kulturi.
»V knjigi na novo obujam vrednote, ki so nekdaj že veljale, pa smo jih pozabili. Posvetila sem se kruhu, kakršnega smo poznali še pred vsem tem izobiljem. Knjiga govori o zgodovinsko-etnološkem vidiku kruha od rojstva do smrti in o njegovem simbolnem pomenu,« povzame Marina Lenček. Pri pisanju se je povezala z etnologinjo Jelko Pšajd, učiteljem na Duhovni univerzi Zoranom Mihajlovićem in leksikologinjo Nastjo Vojnovič. Knjiga, ki je obogatena z več kot 260 čudovitimi fotografijami del iz testa, ki jih je tekom svojega ustvarjanja oblikovala Lenčkova, je polna osebnih zgodb in zgodb, ki jih piše življenje, misli o kruhu, govori pa tudi o oblikovanju kvašenega testa, o lectu in drugih vidikih kruha.
Kot še poudarja avtorica, si želi, da bi ljudje ob prebiranju njene knjige razmišljali in se zavedali starega reka, da je lahko tudi človek dober kot kruh.