Inovacija se je rodila iz potrebe
Milena Potočnik je za svojo napravo za razbremenjevanje hrbtenice prejela priznanje za najboljšo inovatorko na svetu.
Kamnik – Slovenski inovatorji so se z nedavnega mednarodnega inovacijskega sejma IENA 2008 spet vrnili s številnimi priznanji. Med dobitniki priznanj sta tudi Kamničana Viljem Turšič in Milena Potočnik, ki sta prejela srebrno priznanje, še vedno pa odmeva tudi naziv najboljše inovatorke na svetu, ki ga je Potočnikova prejela na letošnjem največjem inovatorskem sejmu na Kitajskem.
»Moja inovacija se je rodila iz potrebe, nisem načrtno postala inovatorka,« pravi Potočnikova, ki že vrsto let kot fizioterapevtka dela v Zdravstvenem domu Kamnik. »Vsi v družini smo imeli težave s hrbtenico, določene pomanjkljivosti na napravah sem opažala tudi pri delu v službi, zato sem vseskozi razmišljala o spremembah in izboljšavah. In to predvsem za lastno zdravje, saj sem želela izdelati napravo, ki bi meni in domačim pomagala pri lajšanju bolečin.« Napravo za raztezanje hrbtenice, kakršno uporabljajo tudi fizioterapevti v zdravstvenih domovih, je želela nadgraditi tako, da bi jo posamezniki lahko uporabljali tudi doma, brez pomoči zdravstvenega osebja.
Poseben stol je opremila z elektromotorjem ter ga postopoma nadgrajevala, tudi z nasveti drugih inovatorjev, združenih v Inovatorskem centru ASI. »Naprava je bila funkcionalna, a jo je bilo treba še precej dodelati. V združenju ASI so me kar priganjali, da sem poiskala potrebne obrtnike in napravo, kakršno lahko vidimo danes, tudi patentirala,« pravi Potočnikova in dodaja, da je svoj patent razvijala pet let. Iskala je slovensko podjetje, ki bi prevzelo izdelovanje in prodajo te naprave, a doslej ni imela uspeha. Zaščita v tujini je predraga, rezultat pa je naprava, nagrajena z najvišjim priznanjem, ki na tržišče do ljudi ne more. »Vsi so me odvrnili, češ da je slovenski trg premajhen, da se ne splača, a sem z doseženim vseeno zadovoljna, prav nič nisem razočarana. Mene in moje domače hrbet skoraj ne boli več, to pa je tudi najbolj pomembno,« še pravi.