Dodatna oprema
Čelada je postala najpomembnejši kos dodatne opreme za kolesarje. Ni treba posebej razlagati, zakaj.
Lepo je ugotoviti, da na naših cestah skoraj ne vidimo rekreativnega kolesarja, ki je ne bi imel na glavi. Napisal sem rekreativnega, med katere se ne štejejo tisti, ki se s kolesom vozijo v trgovino, službo ali v šolo, kajti tisti čelade še vedno ne nosijo. Ne vem natančno, zakaj, vendar menim, da ni daleč zakon, po katerem bo prav vsakdo, preden se bo usedel na kolo, moral na glavo povezniti čelado.
Čelade so narejene iz polistirena in so zelo lahke. Iz polistirena so narejene zato, ker je dokazano, da se moč udarca ob trku razširi po celotni čeladi in s tem ublaži udarec. Tistim boljšim dodajajo celo karbonska vlakna, s čimer povečajo kompaktnost in trdnost. Kolesarske čelade imajo veliko rež za prezračevanje, zato je skrb, da nam bo pod njo vroče, odveč. Pri nakupu ne bodite pozorni samo na barvo, ampak predvsem na velikost. Prevelika čelada vam ne bo nič pomagala, le motila vas bo, ko vam bo lezla na hrbet ali na oči in vam bo ob prvem padcu, še preden boste na tleh, padla z glave. Če vam bo premajhna ali pretesna, boste ves čas vožnje samo razmišljali, kako hudičevo vas tišči. Pod čelado se morate počutiti nadvse udobno ali z drugimi besedami: čelade sploh ne smete čutiti na glavi. To pomeni, da morate izbrati pravo številko, ki jo boste ugotovili, če si boste izmerili obseg glave. Mere čelad gredo nekako takole: S (majhna) za obseg glave 52-56 cm, M (srednja) 56-59 cm, L (velika) 59-62 cm. Takšne so velikosti čelad za odrasle. Razlika med čeladami je predvsem v številu zračnih rež in kvaliteti notranjega vpetja ter pasov. Pri zapenjanju paščka s plastično zaponko pod brado morate biti pozorni, da ga ne zategnete niti premalo niti preveč. Ko čelado zapnete in gledate naravnost, morate sredinca in kazalca z lahkoto vstaviti med pas in brado. Lahko pa tudi prosite prodajalca, da vam čelado nežno poizkusi potegniti z glave od spredaj in od zadaj. Če čelada ne zdrsne z glave, je prestala praktično simulacijo ob mogočem padcu s kolesa.
Preden opišemo še oblačila, ki so priporočljiva za rekreativno kolesarjenje, bi vas rad spomnil, brez česa naj se ne bi odpravili na pot. Nadomestna zračnica, tlačilka, montažna ključka in mini orodje so vsebina torbice, ki jo pripnete na kolo ali pod sedež. Brez tega nikar ne odkolesarite od doma. Zračnica mora ustrezati dimenziji vašega plašča. Priporočljivo je imeti vsaj eno s sabo, mogoče dve, vendar ne pretiravajte s tovorom. Zračnice imajo različne ventile, zato bodite ob nakupu še posebej pozorni. V tem primeru priporočam, da se posvetujete s prodajalcem ali serviserjem. Tlačilka je prav tako obvezen del kolesarjeve dodatne opreme. Vsem priporočam dve tlačilki. Eno večjo, ki jo imate doma in jo uporabljate vedno, preden odkolesarite. Drugo, manjšo ali mini tlačilko pa vzamete s sabo na pot. Te mini tlačilke so tehnološko zelo napredovale in so zelo majhne, lahke in kar je najpomembneje, so zelo učinkovite. Tako mini tlačilko lahko spravite v žep majice, večina teh pa ima zraven tudi nosilce, ki jih montirate na okvir kolesa. S tako majhnimi tlačilkami boste seveda potrebovali več časa, da boste napolnili zračnico, vendar naj vas to ne skrbi, saj njena praktičnost odtehta tudi to. Priporočam pa tudi »bombice«, ki vsebujejo CO2, zaradi česar s pomočjo posebnega nastavka napolnite zračnico hitreje.