Cerkvica sv. Marjete, v ozadju Jošt

Kranjska trdnjava

Šmarjetna gora (646 m) - Razgledna točka nad Kranjem, s katere se odpira pogled proti Kamniško-Savinjskim Alpam, Karavankam in Julijcem. Hrib, ki številne obiskovalce privablja vse leto.

Naš današnji potep bo vzpon na hrib nad Kranjem, ki je, če se po stari cesti peljete iz Ljubljane v Kranj, videti kot trdnjava, ki brani gorenjsko prestolnico. S svojimi 646 m nima pretirane višine, a še vedno dovolj, da je za Kranjčane priljubljena izletniška točka. No, če ne ravno za izlet, pa vsaj za popoldanski trening.

 

Zame je Šmarjetna gora primeren kolesarski cilj, ali pa za tekaški vzpon v času nabiranja kondicije. In vedno sem se spraševala, zakaj nekateri na Šmarjetno tako radi pripešačijo kar po asfaltirani cesti, ko pa nanjo vodi toliko lepših, gozdnih poti, ki niso nič zahtevne; zato se bomo skupaj podali na krožno pot na Šmarjetno goro.

 

Zapeljete se do Šempeterske graščine v Stražišču, kjer parkirate avto. Vsaj meni se vedno ob Šempeterski graščini obudi spomin na otroško prireditev Živ Žav, ki se je nekdaj odvijala tukaj. Odpravite se po asfaltirani cesti proti propadajoči sitarski hiši in nasproti nje zavijete na travnik in se povzpnete mimo vodnega zajetja, nato pa ne sledite poti, ki gre levo, temveč zavijete desno, strmo skozi gozd, da pridete nazaj na asfaltirano cesto, kjer vas pot ponovno usmeri zložno naprej. Hodite nad enim od vikendov, Jošt je pred vami, ko pot ostro zavije desno. Sledi precej dolg, dokaj strm vzpon. Pot je, lahko rečem, speljana okoli prvega vrha Šmarjetne gore, zato se kmalu pod vami pokaže tudi mesto Kranj. Ta prvi vrh se imenuje Grmada (592 m), v arheoloških krogih pa se imenuje Gradišče, saj najdeno kulturo datirajo v 8. stoletje. V tem delu pot poteka po skoraj ravnem terenu. Sledite lepo označenim markacijam. Po kratkem vzponu zavije levo in kmalu spet desno. Pod vami bo tisti znani ovinek asfaltirane ceste, ki ga kolesarji dobro poznamo. Sledi del poti, ki poteka skoraj po grebenu in vas pripelje na sedlo. Tukaj pa zavijemo levo in se po sončni strani Šmarjetne gore povzpnete mimo hiše, kjer vas bo pozdravila prijazna psička Kala. Do vrha, do hotela Bellevue vas loči le še nekaj korakov. Za vzpon boste potrebovali približno pol ure. Vrnete se lahko po poti vzpona, ali pa na sedlu zavijete strmo desno navzdol in se spustite do asfaltirane ceste nad Torklo, ter mimo vodnega zajetja nazaj do Šempeterske graščine.

 

Razgled z vrha je čudovit in ob ugodnih vremenskih razmerah se, baje, vidi celo 20 odstotkov slovenskega ozemlja. Pod vami se bo pokazalo celotno mesto Kranj, na konglumeratni skali na sotočju Save in Kokre. Veriga Kamniško-Savinjskih Alp, z impresivnima Kočno in Grintovcem ter piramidnim Storžičem. V ozadju veriga Karavank z udobnim Stolom, na drugi strani pa mogočne Julijske Alpe. Sosednji Jošt vam bo pomahal v pozdrav, vabilo vas bo škofjeloško pogorje in Polhograjski Dolomiti, panonska osamelka Šmarna gora pa bo videti kot osamljena gospodična.

 

Pod hotelom na vrhu Šmarjetne gore je vinska trta, in sicer najstarejša vinska trta na svetu, cep žlahtne črnine z mariborskega Lenta. Ob natančnem opazovanju južnih pobočjih boste opazili ostanke ozkih teras, kjer so ljudje pred mnogimi stoletji sadili trto. Ta del se imenuje tudi Torkla in pozimi je idealno za sankanje z otroki.

 

Na vrhu Šmarjetne gore je tudi cerkvica svete Marjete. Kdaj natanko je bila postavljena, se ne ve, predvideva pa, da nekje med 9. in 10. stoletjem. Vir iz 14. stoletja že omenja njeno obnovo. Nekdaj so bili v cerkvi trije oltarji. Glavni je bil posvečen sveti Marjeti, zavetnici pred točo in nevihto, stranska oltarja pa sveti Elizabeti, zaveznici pred boleznijo, ter sveti Katarini, zaveznici bistrega uma in pameti. V času avstrijskega cesarja Jožefa II. je bila leta 1785 cerkvica zaprta. Malenkost več kot 200 let kasneje, leta 1989, pa so cerkev obnovili. V okolici cerkvice je baje ogromno pozitivne energije, ki naj bi se širila iz žive skale v desnem kotu cerkvice. Bo že držalo, zato se pa s Šmarjetne vedno vrnemo polni energije in novega zanosa.

 

Nadmorska višina: 646 m

Višinska razlika: 261 m

Trajanje: 1 ura

Zahtevnost: 1 zvezdica

 

   

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / petek, 22. december 2017 / 08:47

Včasih je bilo več spoštovanja

Državni zbor letos praznuje petindvajset let. Prva konstitutivna seja je bila 23. decembra 1992. Pred jutrišnjo obletnico danes poteka slavnostna seja državnega zbora mandata 2014–2018.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / nedelja, 23. december 2007 / 07:00

Anketa: Pohvala pešcev in kolesarjev

Brdo - V petek so odprli prenovljeno cesto na relaciji Kokrica-Brdo-Predoslje, ki so jo opremili s pločniki in kolesarsko stezo. Nekaj obiskovalcev na slovesnosti smo vprašali, kaj menijo o pridobitvi...

Zanimivosti / nedelja, 23. december 2007 / 07:00

Komu je napoti šolska hišica?!

Begunje - V podružnični osnovni šoli v Begunjah so 11. decembra letos na otroškem igrišču postavili leseno hišico, v kateri shranjujejo igrače in preživljajo prosti čas učenci, k...

Zanimivosti / nedelja, 23. december 2007 / 07:00

Prehodi v gorah brez ovir

Savinjsko sedlo - Ministrstvo za javno upravo se je dogovorilo s Planinsko zvezo Slovenije, da bodo s poti po naših gorah odstranili table z napisi Mejni prehod. V visokogorju na...

Zanimivosti / nedelja, 23. december 2007 / 07:00

Pavla osrečila Kavčičeve

Kranj - Naša sodelavka Dina Kavčič iz Radovljice je v petek, 21. decembra, na prvi zimski dan, rodila drugo hčerko, za katero sta z možem Petrom...

Bled / nedelja, 23. december 2007 / 07:00

Denar za radar bi porabili koristneje

Zadnja letošnja seja občinskega sveta Bled je bila "zgodovinska", saj so svetniki večinoma navdušeno pozdravili osnutek proračunov kar za dve leti skupaj.