Deponiji v Dobu se niso odrekli
V občini Domžale so uspešno začeli projekt zbiranja bioloških odpadkov, saj so v prvih treh tednih zbrali več kot sto ton teh odpadkov.
Domžale – Z zaprtjem lastne deponije v Dobu so v občini Domžale skupaj z Javnim komunalnim podjetjem Prodnik sistem ravnanja z odpadki morali postaviti na novo. Ker morajo od 1. decembra odpadke iz občin Domžale, Mengeš, Trzin, Lukovica in Moravče voziti v Celje in Logatec, kar je povzročilo znatno povišanje cen, je bila ena od prvih stvari, ki so jih uvedli, obvezno ločeno zbiranje bioloških odpadkov.
»Občina Domžale je bila že doslej ena bolj ekološko ozaveščenih v Sloveniji, a vseeno nismo pričakovali tako dobrega odziva pri zbiranju bioloških odpadkov. Pričakovali smo, da jih bomo v prvem letu zbrali tisoč ton, pa smo jih v le slabih treh tednih že prek sto ton. V dveh letih želimo količino tovrstnih odpadkov približati 30 odstotkom vseh odpadkov, ki jih pridelajo naši občani, oz. štiri tisoč tonam. Takšne količine bi lahko ugodno vplivale na cene odvoza in deponiranja komunalnih odpadkov,« je povedal direktor JKP Prodnik Marko Fatur.
Občina razmišlja tudi o nagrajevanju tistih občanov, ki bodo odpadke zgledno ločevali, zato so namestili že dvajset tisoč novih zabojnikov – 12 tisoč za mešane in osem tisoč za biološke odpadke, opremljenih s posebnim čipom z identifikacijo lastnika. Podatke bodo zbirali leto dni, nato pa načrtujejo uvedbo plačevanja odpadkov glede na težo. »V preteklosti smo v občini Domžale plačevali eno nižjih cen zbiranja, odvoza in deponiranja odpadkov iz gospodinjstev v Sloveniji, letos pa smo se s cenami približali drugim občinam, ki za odlaganje nimajo lastne deponije,« je še vedno vroče očitke na dvig cen komentiral podžupan Vinko Juhart in pojasnil, da se občine, lastnice deponije v Dobu, čeprav deponije za zdaj ne smejo širiti, lastni deponiji niso odpovedale.