Skrb za manj brezposelnih
Pilotni projekt socialne aktivacije je zaživel tudi na Gorenjskem, trenutno pa potekata programa, namenjena ženskam iz drugih kulturnih okolij, ki ju izvajata Ljudska univerza Kranj ter Ljudska univerza Jesenice.
Do letošnjega avgusta je bilo v različne programe socialne aktivacije na ravni države vključenih 3134 oseb, na območju Gorenjske pa 284.
Kranj – Socialna aktivacija je pilotni projekt ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki je v letu 2017 nastal kot odziv na posledice gospodarske krize, s katero se je dvignilo število dolgotrajno brezposelnih oseb. Ciljna skupina projekta so dolgotrajni prejemniki denarne socialne pomoči, ki so zaradi različnih razlogov začasno nezaposljive osebe, druge neaktivne osebe, ki ne prejemajo denarne socialne pomoči, ter ženske iz drugih kulturnih okolij in romske ženske.
V okviru projekta je bilo v Sloveniji sočasno vzpostavljenih 16 regijskih mobilnih enot, med drugim tudi na Gorenjskem, kjer delujejo tri koordinatorke socialne aktivacije. Koordinatorke zagotavljajo podporo pri obravnavi posameznika, vključenega v sistem socialne aktivacije, vključevanje oseb v programe pa poteka prek enotnih vstopnih točk na enotah Centra za socialno delo Gorenjska in Uradov za delo Območne službe Kranj.
Na Gorenjskem v okviru zadnjega javnega razpisa trenutno potekata programa, namenjena ženskam iz drugih kulturnih okolij, ki ju izvajata Ljudska univerza Kranj za upravne enote Kranj, Tržič in Škofja Loka, ter Ljudska univerza Jesenice za upravni enoti Jesenice in Radovljica. Program je namenjen polnoletnim ženskam iz drugih kulturnih okolij, ki imajo bodisi že pridobljeno slovensko državljanstvo bodisi dovoljenje za stalno bivanje v Sloveniji in ki se v življenju spopadajo z različnimi ovirami, ki jim otežujejo vstop na trg dela ter posledično vodijo v stanje socialne izključenosti. V obeh programih sta prisotni tudi medkulturni mediatorki, ki tolmačita vsebine iz slovenskega v njihov materni jezik in obratno.
Program socialne aktivacije udeleženkam ponuja pozitivno spremembo v življenju, socialno in zaposlitve aktivacijo, pridobitev raznolikih kompetenc in izboljšanje znanja slovenskega jezika, saj v programu sodelujejo s profesorico slovenščine z dolgoletnimi izkušnjami dela s tujci. Udeleženke, kot poročajo tudi same, si v programu razširijo neformalno in formalno socialno mrežo, saj v okviru programa obiščejo različne institucije, spoznajo potencialne delodajalce, obiščejo različne ustanove v lokalnem okolju. Program traja pol leta. Po zaključku programa imajo možnost nadaljnje vključitve v programe Ljudske univerze, vpis v evidenco aktivnih iskalcev zaposlitve, zaposlitev preko aktivnosti aktivne politike zaposlovanja ali običajno zaposlitev, izvajalka in koordinatorke socialne aktivacije pa jih spremljajo od prvega stika na informativnih srečanjih ter po izstopu iz programa socialne aktivacije. Ženske iz drugih kulturnih okolij poleg vseh že omenjenih znanj pridobijo še prepotrebno znanje slovenskega jezika, ki jim ne samo daje boljše možnosti za zaposlitev, temveč jim omogoča komunikacijo z okolico ter s tem boljšo integracijo v okolje.