Predhodnica Slovenske vojske
Štejem si v čast, da sem bil ne le predsednik države, ampak tudi vrhovni poveljnik Slovenske vojske, je na slovesnosti ob 40-letnici Teritorialne obrambe Slovenije dejal nekdanji slovenski predsednik Milan Kučan.
Poljče - V centru za obrambno usposabljanje v Poljčah so v petek proslavili 40-letnico Teritorialne obrambe Slovenije, ki je odigrala ključno vlogo pri osamosvajanju Slovenije in prerasla v sedanjo Slovensko vojsko. Da so okrogli jubilej slavili ravno v Poljčah, ni naključje, saj je ravno v tem centru leta 1990 dozorela odločitev o slovenskem plebiscitu, pa tudi več poznejših osamosvojitvenih dogodkov je bilo povezanih s tem krajem. Teritorialna obramba je nastala leta 1968, ko se je spremenila jugoslovanska obrambna doktrina in je naša republika dobila lastno vojaško obrambo. Slavnostni govornik ob 40-letnici, nekdanji predsednik Slovenije Milan Kučan, je ob tem omenil tudi politične spremembe v takratni Sloveniji, ko se je pod Kavčičevo vlado nakazovala nekakšna slovenska politična pomlad. Toda trda politika v sedemdesetih letih jo je zatrla. Slovenija je ves čas nasprotovala unitarni vojaški organiziranosti in bila zato iz Beograda večkrat deležna očitkov o separatizmu. Razvoj Teritorialne obrambe je tudi v takratni državi vodil k obrambni organizaciji, sposobni za samostojen boj. Te njene lastnosti so se izkazale leta 1991, ko se je skupaj s policijo uprla okupaciji jugoslovanske armade in ubranila plebiscitarno odločitev za samostojno Slovenijo. Teritorialna obramba je predhodnica sedanje Slovenske vojske, ki je že četrta slovenska vojska, je dejal nekdanji predsednik Kučan. Prva se je organizirala ob koncu prve svetovne vojne pod poveljstvom generala Rudolfa Maistra, druga je bila Slovenska narodnosvobodilna vojska v drugi svetovni vojni in tretja Teritorialna obramba, ki je branila meje samostojne države.
Pred polno dvorano centra za obrambno usposabljanje v Poljčah je spregovorila tudi nova ministrica za obrambo Ljubica Jelušič. To je bil njen prvi javni nastop, odkar je ministrica. Gledati v oči ljudem, ki so tvorili teritorialno obrambo, je kot gledati v oči zgodovine, je dejala. Pot teritorialne obrambe je pot osamosvajanja Slovenije, ki pa se je začela že veliko pred letom 1991, v drugi svetovni vojni, ko je partizanska vojska branila državo. To so simboli, na katerih utemeljuje trdnost današnja Slovenska vojska. Za slovenskega vojaka, ki deluje v mirovnih silah nekje daleč v tujini, so ti simboli izjemnega pomena, tam moraš vedeti, kdo si. Vojni veterani pa so tisti ljudje, ki skrbijo za ohranjanje vrednot, pomembnih za domoljubje slovenskih vojakinj in vojakov, je še dejala ministrica, ko je čestitala ob 40-letnici Teritorialne obrambe. Danes je Slovenska vojska profesionalna, v mirovnih operacijah OZN skrbi za mir in varnost v drugih državah. O tem, katere so vrednote našega sodelovanja, je potreben razmislek, je dejal nekdanji predsednik Milan Kučan in pri tem omenil izkušnjo z Irakom. Ministrici, ki jo čakajo težke naloge pri urejanju obrambnih podsistemov v državi, pa je zaželel veliko uspeha. Navzoče na slovesnosti je pozdravil tudi Janez Koselj, predsednik gorenjske Zveze veteranov vojne za Slovenije, nastopili pa so Veteranski pevski zbor, Pihalni kvintet Slovenske vojske in harmonikarica Kristina Pahor.