Turistična kmetija na Sinjem vrhu

Umetnikom v navdih

Sinji vrh (1002 m) - Naš današnji potep mi je vedno odzvanjal v ušesih kot kraj, kjer se srečujejo umetniki in ustvarjajo. Lahko dosegljiv cilj, s čudovitim razgledom je tudi v meni, ki nimam umetniških talentov, vzbudil prav posebna občutenja.

Tisto, čemur običajno rečemo Primorska, je svet, ki se razprostira na zahodnem delu Slovenije; na severu sega vse tja do mogočnega Kanina, na jugu pa do morja. Vmes sta Kras in Vipavska dolina. Ko se peljemo skozi Vipavsko dolino, je na naši desni strani skrivnostni Trnovski gozd, znan po številnih naravnih in kulturnih znamenitostih. V Ajdovščini zavijemo desno v klanec in vijugasta cesta nas bo pripeljala do novega izhodišča za naš današnji izlet.

 

Če smo se prejšnji teden potikali po Javorniku, se bomo danes odpravili na Sinji vrh, ki je znan predvsem po odličnem kmečkem turizmu in kulturnih prireditvah, kjer sta na prvem mestu dve likovni koloniji: Slovenija odprta za umetnost in Umetniki za Karitas. Ustanovitelj oz. idejni oče prve kolonije je akademski slikar Klavdij Tutta. Vedno me je zanimalo, kje je Sinji vrh in kaj je tam tako navdušujočega, da umetniki redno zahajajo tja. Ko sem stala na vrhu, mi je bilo kristalno jasno; če ne drugega, je navdušujoč razgled, ki ga sicer vrh, s skromno višino, nudi. Odpre se nam namreč razgled na celotno Vipavsko dolino, Istro in če je jasno vreme, se vidi vse tja do Benetk. Če le ozračje ni že preveč onesnaženo.

 

Variant, kako priti do Sinjega vrha, je ogromno in eno od mnogih bom danes podelila z vami. Precej dolg, a ne preveč naporen je vzpon iz Predmeje, ki leži na robu Trnovskega gozda, razgibane kraške pokrajine. Iz Ajdovščine je do Predmeje 10 kilometrov, kjer v križišču zavijemo desno proti Colu. Travnata pokrajina kar vabi, da jo raziščemo. V enem od ostrih levih ovinkov je na desni strani tabla z markacijo in smerokazom Pot po robu. Tu se začne pot proti Sinjemu vrhu, osamljenemu tisočaku daleč pred nami. Če želite, pot lahko rahlo skrajšate in se zapeljete do Otlice, kjer parkirate sredi vasi, najbolje ob cerkvi in se odpravite na potep. Uravnani del med Colom in Predmejo, imenovan Gora in na travnikih Čavna najdemo številne rože, ki so značilne za gorski svet; mdr. tudi planiko.

 

Pot je daleč od dolgočasja; razgibana, speljana skozi borove gozdičke in preko travnikov. Odlikuje pa jo veličasten razgled. Po približno dveh urah hoje bomo pri Otliškem oknu, ki je sicer skrit med krošnjami dreves, a čutili boste, kdaj boste šli mimo, saj bo zapihalo, kot če bi stali na prepihu. Od Okna dalje hodite po robu. Prej kot v eni uri se pot odcepi v notranjost in vas pripelje najprej do kolovoza, ki se pridruži asfaltirani cesti, ki vodi do turistične kmetije na Sinjem vrhu. Preden se ustavite v gostišču, pojdite do vrha in se razglejte po okolici. Na vrhu se čuti nekakšna pozitivna energija in zdaj lahko razumem, zakaj je Sinji vrh raj za umetnike. Brez dvoma da navdih.

 

Na Turistični kmetiji, ki jo upravlja družina Vidmar, boste dobro postreženi, gospodinja zna pripraviti pristne gorjanske jedi, med katerimi še posebej slovi zelenjavna mineštra.

 

Umetniki so domačiji Sinji vrh pustili svoj pečat, opazen že na daleč, saj je vsenaokrog polno umetniških kipov, ki v sebi skrivajo zgodbe razumevanja življenja, pokrajine, zgodbe, ki so povedane z umetniškimi orodji. Znotraj kmetije si lahko ogledate bogato zbirko del, ki so se nabirala skozi leta gostovanj umetniških kolonij, urejeno pa imajo tudi manjšo etnološko zbirko starega kmečkega orodja.

 

Pot nazaj do izhodišča je kar dolga in upam, da vam ni zmanjkalo energije. Naj vam pa zaupam, da se na Sinji vrh lahko tudi pripeljete z avtom. V vasi Kovk vas smerokaz usmeri proti vrhu. Res, da je cesta ozka in je potrebna previdna vožnja, a za tiste, ki radi raziskujete kraje, ki jih ne poznate in imate težave s hojo, je obisk Sinjega vrha vsekakor tudi nekaj za vas.

 

Nadmorska višina: 1002 m

Trajanje: 7 ur

Višinska razlika: 187 m

Zahtevnost: 1 zvezdica

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / sobota, 4. julij 2020 / 08:15

Z vlakom in kolesi v Brda

Župani sedmih občin Zgornje Gorenjske so se v ponedeljek s kolesi in vlakom odpravili na delovni obisk v Brda. Gre za promocijo trajnostne mobilnosti, kolesarjenja in bohinjske železniške proge.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 25. junij 2012 / 07:00

Teh naših šestdeset let

Pred dnevi smo se v hotelu Drnča pri Dvorski vasi zbrali maturantje četrte generacije jeseniških maturantov iz leta 1952, do mature nas je modro prikrmaril naš nepozabni razrednik in profesor zgodovin...

Zanimivosti / ponedeljek, 25. junij 2012 / 07:00

Kozlička našla nadomestno "mamo"

Ukanc - Ob zgornji postaji nihalke na Voglu sta v minulih dneh pozornost obiskovalcev pritegnila dva mlada kozlička, ki ju je trop zapustil in sta žalostno postopala okoli. Njuno...

GG Plus / ponedeljek, 25. junij 2012 / 07:00

Zgodbe muzejskih predmetov: Kampl za borovnice

Zrele so že prve borovnice in najbrž jih bomo mnogi nabrali vsaj nekaj za posladkat. Slovenci smo bili vedno navezani na gozd in na vse, kar nam daje. Tudi borovnice so v preteklosti...

GG Plus / ponedeljek, 25. junij 2012 / 07:00

Moški na položajih, ženske v strahu, otroci na češnjah

»Mi je prav žal, ta fant je mrtev.« To so bile besede reševalca iz rešilnega avtomobila, ki jih je po radijski zvezi zaslišala mama, ko je 28. junija 1991 popoldne v dežurni sobi Zdravstvenega do...

Kronika / ponedeljek, 25. junij 2012 / 07:00

Ko reševalci obtičijo v zastoju

Globa za nepravilno vožnjo po avtocesti znaša 150 evrov, za nepravilno ustavljanje oziroma onemogočanje poti reševalnim vozilom pa dvesto evrov.