Naj se vlada najprej izkaže
Ta teden v parlamentarnih odborih potekajo zaslišanja kandidatov, ki jih je mandatar Borut Pahor predlagal za ministre nove vlade. V petek bo o vladni ekipi odločal državni zbor.
Ljubljana - Odkar je Borut Pahor prišel na dan z imeni ministrskih kandidatov, se je o sestavi prihodnje vlade izreklo že veliko ljudi iz političnega in javnega življenja. Na Gorenjskem smo o tem povprašali nekatere predsednike pokrajinskih strankarskih odborov.
Tomaž Mencinger, ki vodi gorenjski pokrajinski odbor stranke SD, je o tem dejal: »Sestaviti vladno ekipo je težko in spoštovano delo, saj je zahtevno že uskladiti štiri volilne programe, kaj šele kadrovsko sestavo. V dani situaciji je sedanja rešitev najboljša, kar jih je lahko.« O kandidaturi Karla Erjavca za ministra za okolje pa meni: »Za Gorenjce je imenovanje Karla Erjavca za kandidata za okoljskega ministra dobra poteza. Slednjič je Erjavec sosed trikotnika Tenetiše–Naklo-Tromeja in zagotovo zainteresiran za rešitev problemov z gorenjskimi smetmi. Poleg tega ima kot bivši minister za obrambo dobre izkušnje, kar je velika prednost, saj naj bi prevzel zelo zahtevno ministrstvo, v katerem bo potrebne veliko koordinacije med različnimi področji. Pričakujem, da bo to uredil z dobrimi kadrovskimi potezami.«
Bojan Homan, pokrajinski odbor SDS za Gorenjsko: »Izbire kandidatov za novo vlado ne morem ocenjevati, gre za odločitev mandatarja. Kako dobro so izbrana imena, se bo šele pokazalo. Sicer pa imena niso neznanka, vprašanje je le, koliko imajo ti ljudje izkušenj in sposobnosti spopasti se s krizo, ki se bliža. Sicer pa so od vlade Janeza Janše dobili dobro zapuščino in čez štiri leta se bo pokazalo, kako dobro so jo izkoristili.« O Karlu Erjavcu pa: »Žal mi je, da Karl Erjavec ne bo še naprej vodil obrambnega ministrstva. Prepričan sem, da se bo tudi v ministrstvu za okolje dobro ujel. Po poklicu je pravnik, v politiki ima veliko izkušenj, v svoji karieri je delal že različne stvari in če bosta z ministrom Podobnikom dobro predala posle, ne bo imel večjih težav pri vodenju novega resorja. Za nas, Gorenjce, je to ministrstvo zelo pomembno, in če bo ministru vsaj na področju voda uspelo narediti korak naprej, bo to že veliko.«
Igor Velov, pokrajinski odbor stranke Zares: »Izbrani kandidati sestavljajo dobro in strokovno dovolj usposobljeno ekipo, da bo kos izzivom časa, ki je pred nami. Kar zadeva našo stranko, sem zadovoljen, da smo prisotni na vseh področjih od državotvornih in kulturnega do gospodarskega in visokošolskega. Zlasti za slednjega se mi zdi pomembno, da ga bo vodil naš predsednik, ki bo delo na področju visokega šolstva, znanosti in tehnologije zagotovo dobro opravljal.« O mandatarjevi izbiri Karla Erjavca za okoljsko ministrstvo pa meni, da ni nujno, da je minister ravno strokovnjak za določeno področje, dovolj je že, da ima vodstvene sposobnosti in za seboj dobro ekipo.
Marjan Babič, ki vodi pokrajinski odbor stranke SLS, pa pravi: »Pridružujem se mnenju našega predsednika Bojana Šrota, da ocenjujmo ministre po njihovem delu, ki ga bodo šele pokazali, in ne vnaprej. Nekatera imena pa so vendarle nekoliko nepričakovana, toda počakajmo, kaj bodo naredili v prihodnje. Mislim, da je v tej kadrovski kombinatoriki »priplaval« na površje nekdanji kader LDS, sedaj sicer razporejen v treh strankah, ravno za to stranko pa so volivci pred leti dali vedeti, naj se za nekaj časa umakne. Tudi izbira Kresalove, ki nima političnih izkušenj, za tako zahtevno ministrstvo, kot je notranje, se mi zdi vprašljiva. Je pa to Pahorjeva izbira, glede na dogovore med strankami. Presenečajo tudi napovedi v medijih, da se začenjajo menjave strokovnega kadra, za kar je Pahor pred volitvami zagotavljal, da se ne bo dogajalo. Kot Gorenjca pa me skrbi, kako bo gorenjskim ministrom in poslancem uspelo, da naš razvoj spet spravijo na pot, ki vodi navzgor. Sploh sedaj, ko je napovedana recesija, ko se bodo gospodarske razmere slabšale in bo več brezposelnosti, Gorenjci pričakujemo, da bo manj političnih bojev in več vsebinskega dela.«