Stara vlada bi razbremenila gospodarstvo
Vlada v odhajanju je na podlagi ocen o hitrem prenašanju finančne krize v gospodarstvo sprejela predloge za spremembe zakona o davku od dohodkov pravnih oseb in zakona o dohodnini. Krčmar pri tem bo nova vlada.
Ljubljana – Vlada Janeza Janše je na eni od zadnjih sej – na svoji 185. seji, v četrtek, sprejela vrsto pomembnih predlogov za razbremenitev gospodarstva, ki pa so več ali manj »račun brez krčmarja«. Čeprav so sicer bili doseženi določeni dogovori o sodelovanju in skupnem reševanju najbolj nujnih ukrepov v »vmesnem času«, ko stara vlada nima več polnih pooblastil, nove vlade pa še nimamo, je očitno, da se odhajajoča vlada in najverjetnejši člani nove vlade skupaj ukvarjajo s spremembami zakona o bančništvu in zakona o javnih financah, medtem ko so v četrtek predlagane olajšave »soliranje« stare vlade, pokritje za finančne posledice v vrednosti 250 milijonov evrov pa bo morala proučiti predvsem nova vlada.
Manj iz dohodka, več olajšav
Za veljavni Zakon o davku od dohodkov pravnih oseb vlada predlaga, da se predvidene stopnje davka iz dohodka, ki padajo pa en odstotek letno (od 22 odstotkov letos, do 20 odstotkov v letu 2010) v vseh treh letih zmanjšajo za dva odstotka (od 20 odstotkov letos do 18 odstotkov v 2010), povečajo pa naj se tudi olajšave pri tem davku. Tako naj bi lahko olajšava za vlaganja v raziskave in razvoj znašala po novem 40 odstotkov (doslej 20 odstotkov), olajšave za investicije pa naj bi se povečale z 20 na 30 odstotkov in poslej brez omejitev v absolutnem znesku. S spremembami zakona o dohodnini naj bi se podobne olajšave uvedle tudi za samostojne podjetnike in za investicije na kmetijskih gospodarstvih in za osnovno gozdarsko dejavnost.
Za izpad naj se uporabi višek
Kot je na novinarski konferenci po seji vlade pojasnil premier Janša, bi v primeru, da ukrepe v razmeroma kratkem času podpre nova vladna večina, to pomenilo, da »slovensko gospodarstvo dobiva pomoč takoj«. Če bodo ukrepi sprejeti v realnem času, je poudaril: »Slovenija se lahko izogne recesiji in bistvenemu povečanju brezposelnosti, kar lahko pripelje v negativno spiralo. Tako bo možno ustaviti trend odpuščanja oz. grozečega pritiska na zmanjšanje števila delovnih mest v določenih gospodarskih panogah in zagotoviti izhodišča podjetjem, ki načrtujejo aktivnosti za leto 2009. Predlagani ukrepi bodo pomenili izpad proračunskih prihodkov, ki naj bi ga pokrili s proračunskim presežkom, predvidenim višini 240 milijonov evrov. V teh razmerah ga je pametno porabiti za to, da se gospodarstvu pusti več sredstev, da je to storjeno na razvojni način,« je pojasnil Janez Janša.
Odločala bosta nova vlada in nov parlament
Navedeni predlogi odhajajoče vlade pa imajo tudi drugo stran medalje. Čeprav bi bila uveljavitev predlagani zakonskih sprememb za razbremenjevanje gospodarstva še letos zelo zaželena, pa bo novo vlado in novi parlament, ki morata te predloge potrditi, verjetno zmotilo dejstvo, da proračunskega presežka po ugotovitvah Računskega sodišča sploh ni. Tudi predlogi stare vlade o tem, da se naj proračun za prihodnje leto zamrzne na letošnji višini ter v prihodnjem letu izkoristi v EU dopusten triodstotni proračunski primanjkljaj, bi novi vladi povsem zvezali roke, zato je vprašanje, ali bodo sprejemljivi.