Sedem desetletij Doma kulture
Kamniški Dom kulture letos zaznamuje sedemdeset let delovanja. V jubilejnem letu pripravljajo vrsto dogodkov v počastitev jubileja.
Kino dom je danes poln ustvarjalcev, v njem imajo svoje mesto društva, v kletnih prostorih pa Mladinski center Kotlovnica.
Kamnik – Praznovanje sedemdesetletnice bo zaznamovalo dogajanje skozi vse leto. Kamniški umetnik Dušan Sterle pripravlja jubilejno grafiko, ki bo nad vhodom v stavbo opominjala na pomembnost lokalnega kulturnega razvoja, februarja pa bodo v avli doma pripravili dokumentarno razstavo o zgodovini stavbe in dogajanju v njej.
Tudi februarska občinska proslava na predvečer kulturnega praznika bo posvečena obletnici, prav tako pa Kulturni maraton – ko bodo 8. februarja celotno praznično popoldne potekali pogovori z nekdanjimi uporabniki prostorov.
Marca pripravljajo okroglo mizo o pomenu lokalnih kulturnih domov, april in maj bosta posvečena razpravam o kulturni strategiji, na odru pa se obetajo premiere novih gledaliških kreacij dijakov kamniške gimnazije in srednje šole. Prav tako bodo ob jubileju poizkusno pripravili in predstavili nov Šolski gledališki abonma.
Junija bodo po dolgih letih v Domu kulture znova podelili priznanja najboljšim učencem, julija pa bodo tudi festival Poletje pod krošnjo, ki poteka v Samostanu Mekinje, zaradi jubileja doma gledališko obarvali.
Avgusta bo Kamfest v Dom kulture pripeljal predstavo namensko pripravljeno ob jubileju, septembra pa se po tridesetih letih premora obeta vrnitev kamniške gledališke skupine na oder.
Oktobra bodo predstavili prvo domačo produkcijo novega izvirnega glasbenega abonmaja, novembra pa bodo pripravili slovesnost ob sprejemu nove, sodobne lokalne kulturne strategije.
Dogodke bodo zaključili ob Prešernovem rojstnem dnevu 3. decembra, ko bodo organizirali še Kamniški kulturni karierni sejem, na katerem bodo predstavili kamniške ustvarjalce in karierne priložnosti, povezane z delom na polju kulture.
Mejniki stavbe
V vodstvu Doma kulture so se na kratko sprehodili tudi skozi mejnike stavbe, ki že sedem desetletij kroji kamniško kulturno dogajanje. Dom so na Fužinah leta 1953 udarniško zgradili delavci nekdanje smodnišnice. Kino dom – kot so ga imenovali takrat – je Kamničanom nudil gledališke predstave, koncerte in predvsem kino. Kuhinjo z jedilnico so uporabljali delavci smodinšnice, poleg velike dvorane ter kleti z javnimi kopalnicami in prhami pa so uredili tudi sobo za goste in Gorenjski kotiček – z lesom opremljeno gostinsko sobo v prvem nadstropju.
V začetku devetdesetih so se za Kino dom začeli turbulentni časi, ko je zanimanje za kino upadlo, gledališka skupina je izgubila zanimanje za delo, v kleti pa je cvetela dobro razvita alternativa kultura. Leto 1996 je zaznamoval prihod članov Kulturnega društva Priden možic, ki je začrtalo naslednji dve desetletji ustvarjanja v domu. Za kratek čas so sicer prostor zasedli raverji in dom je poskušal postati center takrat priljubljene raverske kulture. A ti so po neuspešni sezoni odšli in leta 2002 se je Kino dom preimenoval v Dom kulture Kamnik, »pridenmožicevci« pa so zasnovali programsko, poslovno in tehnično vodenje objekta in ga uspešno predali javnemu zavodu leta 2017.
Kino dom je danes poln ustvarjalcev, v njem imajo svoje mesto društva, v kletnih prostorih pa Mladinski center Kotlovnica. Tehnično posodobljeni in energetsko sanirani objekt danes ponuja vrsto aktivnosti in programov za vse generacije.